Meningen Machteloze Karzai en Zardari op het matje bij Obama Zeeland in Europa quiz 'Paul Gauguin sneed oor van Van Gogh af PZC Woensdag 6 mei 2009 1 5 Nieuwe tactiek wordt bedacht om terrorisme te bestrijden. door Carel Goseling DEN HAAG - Hamid Karzai, presi dent van Afghanistan, en Asif Ali Zardari, het Pakistaanse staats hoofd, zitten vandaag in het Witte Huis. Onder leiding van Barack Obama tracht het duo een nieuwe tactiek te bedenken ter bestrijding van het terrorisme in hun regio. Karzai (51) en Zardari (53) hebben veel gemeen. Beiden zijn moslim. Zowel Karzai als Zardari werden j min of meer bij toeval president. Karzai werd in december 2001 tij dens een beraad van Afghanen in het Duitse Bonn door de Amerika- Ze moeten braaf Obama's instructies in ontvangst nemen nen naar voren geschoven als lei der van de 'voorlopige regering', die het land moest besturen na de val van de taliban door de inval van Amerikaanse troepen. De Lo- ya Jirga (een vergadering van Pashtun-stammen) kon in juni 2002 weinig anders dan Karzai, zelf een Pashtun, aan te wijzen als staatshoofd. Het Afghaanse volk kon zich pas eind november 2004 via verkiezingen uitspreken. Kar zai werd met 55,4 procent van de stemmen gekozen. Asif Ali Zardari keerde in oktober 2007 naar Pakistan terug in het kielzog van zijn echtgenote, Bena zir Bhutto. Hij werd vicevoorzitter van haar partij, de PPP. Na de moord op zijn vrouw (27 decem ber 2007) stuurde Zardari, dankzij de populariteit van zijn vrouw, de PPP naar een overwinning in de parlementsverkiezing. Nadat het de PPP met hulp van Nawaz Sha- rifs PML-N was gelukt president Pervez Musharraf tot aftreden te bewegen, won Zardari in oktober 2008 de presidentsverkiezing. Karzai en Zardari hebben beiden een bevlekt blazoen. Het Afghaan se staatshoofd steunde de taliban tussen 1995 en 2001. Zardari wordt beschuldigd van corruptie en het wegsluizen van overheidsgelden. In eigen land worstelen beide staatshoofden met terrorisme. De twee presidenten weten beiden niet goed hoe met het geweld om te gaan. Feitelijk bezitten ze ook nauwelijks enige macht. De Af ghaanse overheid heeft buiten de hoofdstad Kaboel niets te vertel len. In Pakistan doen het leger en de geheime dienst ISI waar ze zin in hebben. De regering is zwak. Karzai en Zardari zetten beiden in op verzoening. Het Afghaanse staatshoofd wil praten met gema tigde talibanleiders om tot vrede te kómen. Het zijn wanhoopspogingen die met name de Amerikaanse rege ring ergeren. Washington meent dat kwaadwillenden hard aange pakt moeten worden, al is ook daar het besef doorgedrongen dat dit samen moet gaan met econo mische ontwikkeling. Als burgers het beter krijgen zullen ze minder snel geneigd zijn uit frustratie de taliban en andere militanten te steunen, luidt de redenering. Formeel wijzen Karzai en Zardari de harde aanpak af Het blijft ech ter bij verbale protesten. In de praktijk verandert er niets. Dat kunnen Karzai en Zardari zich niet veroorloven. Ze hebben de macht noch de middelen de klus zonder Amerikaanse bijstand te klaren. Dat beseffen beide staats hoofden maar al te goed. Het is niet voor niets dat zij op westerse kritiek altijd reageren met de stel ling dat het Westen hen meer hulp moet bieden: militair en fi nancieel. Dat veel van die hulp dankzij corruptie en mismanage ment in het 'niets' verdwijnt, ver zwijgen ze liever. Liever houden ze de schijn op van onmisbaar re gionaal leider. Een beeld dat door het overleg in Washington alleen maar wordt bevestigd. In feite heb ben Karzai en Zardari, als wa.ren zij kleine jongens, geen andere keus dan braaf Obama's instruc ties in ontvangst te nemen, met als opdracht ze uit te voeren. LONDEN - Niet Vincent van Gogh sneed zijn oor af, maar colle ga-schilder Paul Gauguin heeft dat gedaan. Dat stellen Duitse kunst wetenschappers, aldus Britse me dia. Volgens The Daily Telegraph hebben beide mannen het voorval geheim gehouden, om hun move rende redenen. Van Gogh ging de geschiedenis in als briljant, maar getroebleerd. Een aanwijzing daarvoor was dat Van Gogh zijn eigen oor zou hebben af gesneden. De wetenschappers zeg gen nu dat beide schilders op 23 december 1888 ruzie kregen waar bij Gauguin met een zwaard het oor afhakte. De twee mannen zou den hebben afgesproken de ware LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (brieven maximaal 150 woorden) Oranje De wijze waarop politiek en me dia de familie von Amsberg indrin gend blijven presenteren als gepri vilegieerden die boven de histori sche waarheid, wet, fiscus en mora liteit staan, krijgt steeds meer de schijn van een ongezonde per soonsverheerlijking, en doet on recht aan onze democratische be ginselen. Niets menselijks is ons vreemd, maar door het leven van deze fami lie loopt de laatste honderd jaar een overduidelijk spoor van politie ke manipulatie, arrogantie, hebbe righeid, moreel wangedrag en frau de. Het is bizar, dat die historische werkelijkheid door middel van em bargo's op de dossiers verdoezeld wordt, en de burger bewust onwe tend wordt gehouden. Daarnaast kost deze clan honderd- veertienmiljoen euro per jaar in een tijd dat men op gezondheids zorg en armoedebestrijding bezui nigt. Dat is elke regeringsperiode van vier jaar een miljard oude gul dens. Het op deze wijze kunstma tig in stand houden van het ko ningsschap door middel van per soonsverheerlijking onder de mom van eenheid van het volk, is moreel onverantwoord en uit de tijd. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Aanslag Eruitstappen, voor mij hoeft het niet meer, zelfdoding, een wat mooier woord voor zelfmoord, sui cide, is er al heel lang. De moder ne versie is zoveel mogelijk ande ren mee te slepen, met het motto; zo ga ik niet onopgemerkt heen, in tegenstelling tot mijn leven tot nu toe. Als je al zo ver bent is er niet veel wat je tegenhoudt. Heel vroeger was er een hemel en een hel en een God die zou vragen wat je ge daan hebt. De kerk van Rome ver bood je begrafenis in gewijde aar de. In de hemel was zeker geen plaatsje voor je. Protestanten wa ren iets milder, maar niet veel. In die tijd dus echt een wanhoops daad. Nu niet meer zo, dood is dood, het grote niets, weg van al die ellende. Natuurlijk niet terug naar die spijkerharde godsdienst, medelijden is beter dan veroorde ling. Maar ergens is het tegenwoor dig wel erg gemakkelijk en dat je dood aandacht krijgt is heel zeker. N. vd Wekken Middenstraat 1, Kats Coffeeshop Prima dat CDA, CU en SGP een besluit over een nieuw te openen blowshop willen uitstellen, al moet ik van deze partijen normaal niets hebben. Het gezonde ver stand bij de PvdA, SP en de overi ge partijen is ver te zoeken. Laat die blowende luilakken zelf hun ei gen wiet telen en verwerken (dat is namelijk wel legaal mogelijk), dan is de omgeving van de shop van alle overlast af Maar ja, dat is misschien te vermoeiend voor de ze dames en heren met te veel geld. En blowers: lees eens een boek, dat kan heel geestverrui mend zijn! Rob Swaak Statenhove 1-17, Middelburg Waterdunen 2 Verontwaardigd las ik het artikel waarin dhr. Muusze aan het woord wordt gelaten (zat. 2 mei). Ik geloof niet dat er boeren be staan die denken dat de tijdgeest hetzelfde is als 100 jaar geleden. Het lijkt eerder dat dhr. Muusze veronderstelt in een communisti sche staat te leven waarin alles van iedereen is. Of leven we onder een dictator di*r*r willekeurig over onze grond kan beschikken? Veronderstel dat dhr. Muusze een tuin heeft en iemand laat er zijn oog op vallen om daar een, naar zijn idee, betere bestem ming aan te geven! Laat hij dan zonder protest iedereen zijn gang gaan? Trouwens, staat het al vast welke voordelen het hele plan zal heb- y ben? En wat betreft de kansen voor de boeren: kun je met 20 hec tare aqua-cultuur evenveel verdie nen als met 300 ha. nu? Dat zou mooi zijn! Hopelijk wordt er nog een keer goed nagedacht voor er dergelijke uitspraken worden gedaan. M. Loeffen Scherpbierseweg 20, Groede Waterdunen 3 De werkgroep 'Waterdunen-Groe- de' inventariseert de kansen van Groede i.v.rn. de komst van Water dunen. Na 2013 zal de kustomge- ving van Groede een totaal andere uitstraling hebben, de werkgroep wil dat Groede tijdig inspringt op deze grote verandering. De werk groep is geen beweging tegen boe ten maar een beweging vóór Groe de en Waterdunen. We verheugen ons op de komst van een nieuw stuk natuur. Wij -• willen slechts de dynamiek van Groede versnellen, zodat wij in 2013 gereed zijn om het dubbele aantal toeristen te ontvangen. Wij denken aan fiets-, wandel- en rui- terpaden. We willen bloemen, ter- rasen, muziek, theater en andere festiviteiten. Ruud Muusze Ellenstraat 2, Groede oorzaak geheim te houden. Gauguin om vervolging te voorko men en Van Gogh om de vriend schap niet te verliezen. Het incident was volgens de onder zoekers aanleiding voor Vincent om twee jaar later zelfmoord te plegen, niet zijn veronderstelde psychische verwardheid. De Duit sers noemen hun theorie „lo gisch". Ze zou bovendien Vincents laatste brief aan Gauguin verkla ren: „Jij bent stil, ik zal het ook zijn." Bij het Van Gogh Museum in Amsterdam was niemand be reikbaar voor commentaar. De Dai ly Telegraph meldde al wel dat ex perts van het museum het niet eens zouden zijn met de theorie. Hoe komen we aan voldoende energie? Dat is een belangrijke vraag nu onze "oude" energiebronnen langzaam maar zeker aan het opdrogen zijn. In de kanaalzone Gent-Terneuzen wordt begonnen met het produceren van energie uit restproducten zoals bijvoorbeeld afval van maiskolven. Hierdoor wordt er geen aardolie meer gebruikt voor de energieproductie en wordt er minder CO2 uitgestoten. Winst dus voor de economie, het klimaat en de mensen dankzij deze zoge naamde "biobased productie". Het werken in een "biogebaseerde" installatie is toch net wat anders dan wer ken in een "gewone" centrale. Om medewerkers dit te leren, komt er een nieuw opleidingscentrum in Terneuzen. Dit is natuurlijk ook weer goed voor.de werkgelegenheid. Zonder inzet van Europees geld was het niet mogelijk geweest om dit project in Zeeland te starten. Wiljij ook invloed hebben op Europees beleid? l_aat dan op 4 juni je stem horen! Vraag: Noem een grondstof voor biogebaseerde productie. Uw antwoord kunt u doorgeven op www.zeeland.nl/europaloket Provincie Zeeland Provincie Zeeland ondersteunt de Europese Verkiezingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15