tegen onrecht en onderdrukking LEZERSENTRA PZC Commissie wil de geschiedenis van kanaaldorp Sluiskil laten leven Sun Jar z PZC Maandag 4 mei 2009 15 'Door eigen kracht tot stand gebracht' Honoré coisen 'Ge neemt mensen mee schoppen mee of anders keerde maor weerom' Honoré coisen Een halve eeuw na dato eert Sluiskil de voorman van de Vrije Verencampagne, Honoré Colsen, met een borstbeeld en een straatje. Vrijdag 15 mei vindt de onthulling plaats. De Commissie (Herken ning Monumenten Sluiskil speelde al jaren met het idee om voor Honoré Colsen (1885-1980) in het kanaaldorp - waar hij zo lang ge woond had - een monumentje op te richten, maar het kwam er niet van. „Wat moest het worden, waar moest het komen, hoe konden we 't betalen en zou de familie ermee instemmen. Dat soort zaken hiel den ons lang bezig, tot in 2006 al les onverwacht in een stroomver snelling kwam. De plek, sponsors, de familie, alle eindjes kwamen bij een", verhaalt commissielid Loek van Hecke. Een verzoek om subsi die werd naar Middelburg ge stuurd en in eerste instantie afge wezen. De toenmalige Zeeuws- Vlaamse GS-leden vonden de af wijzing niet verstandig en wisten gedeputeerde Harry van Waveren ervan te overtuigen dat hij het Sluiskilse verzoek beter kon hono reren. „De provincie, de gemeente Terneuzen, ondernemers en Yara kwamen met geld over de brug en wij konden op zoek naar een kun stenaar die het beeld kon maken. In samenspraak met Colsens klein kinderen werd be sloten een borst beeld te laten maken, compleet met pijp en stok, in brons. Kunste naar jozef van Mierlo uit Groede kreeg de opdracht." Dat het eerbetoon aan de oude Colsen komt in een periode dat het Zeeuws-Vlaamse regionalisme - compleet met vlagvertoon - de kop opsteekt, is volgens Van Hecke toeval. „Colsen is voor Sluis kil meer geweest dan de Vrije Ve renman. Hij was jarenlang raads lid, ijverde voor het behoud van de Lelybrug en pontje, zorgde voor elektriciteit en was de man achter de naar hem vernoemde be- jaardenreizen. Voor die zaken zijn we hem dankbaar en van die dank baarheid wilden we blijk geven. Vooral nu er nog dorpelingen le ven die hem gekend hebben, dat is straks ook voorbij." Colsen, veehandelaar en slager van beroep, verwierf in 1958 nationale bekendheid toen hij, met in zijn kielzog duizenden Zeeuws-Vlamin gen, in Den Haag ging pleiten voor Vrije Veren over de Wester- schelde. In de media werd Colsen neergezet als een soort boer Koe koek avant-la-lettre. Volgens kleinzoon Theo, die het le ven van zijn grootvader naging en verwoordde, klopt dat beeld niet. Colsen, afkomstig uit Terhole, was als beenhouwer in opleiding in Dendermonde onder invloed ge raakt van de Daensistische Bewe ging. Deze katholiek Vlaamse groe pering streed in die dagen tegen so ciaal onrecht en onderdrukking. Colsen deed dat op zijn manier. In dienst bijvoorbeeld, toen hij als sla ger in de gaten had dat officieren het varkensspek dat voor de solda ten bestemd was omruilden voor góedkoop,slecht buffelspek. Col sens protest resulteerde in een 'spekopstand' in de kazerne in Ber gen op Zoom. De aanstichter moest voor de krijgsraad verschij nen, maar werd vrijgesproken en zijn meerderen werden veroor deeld. Colsens leven hangt aaneen van dit soort verzetsdaden tegen onrecht. In 1953 weigerde hij Bel gische automobilisten op weg naar de door watersnood getroffen de len van Zeeland in Sluiskil door gang te verlenen. Ze mochten al leen door als ze mensen met schoppen -hulpverleners dus - meenamen. „En anders keerde maor weerom", zei Colsen bot weg. „En ja," zegt Van Hecke, „zo stak-ie in mekaar. Zo was hij." 'We willen blijk geven van dankbaarheid, nu er nog mensen leven die hem gekend hebben' Loek van Hecke door Conny van Gremberghe Wijkwethouder Co van Schaik en kleinzoon Theo Colsen verrichten vrijdag 15 mei om 19 uur de ont hulling van het borstbeeld van Ho noré Colsen in het naar hem ver noemde straatje aan de-Baljuw laan in Sluiskil. De feestelijkheden worden bijgewoond door gedepu teerde Frans Hamelink, het college van B en W van Terneuzen en tal van genodigden. Het initiatief om de oude Sluiskil- se activist, politicus en mensen man te eren, is afkomstig van de Commissie (H)erkenning Monu menten Sluiskil. Deze zevenkoppi ge club, onder voorzitterschap van Eddy VanHijfte, probeert al jaren de Sluiskilse geschiedenis onder de aandacht te brengen van de be volking, in het dorp, maar ook daarbuiten. Het monument voor Colsen, een man die in de ogen van velen een verpersoonlijking was van het ka rakter van 'Sluuskille' (eigenzin nig, onverzettelijk, maar vooral so ciaal) is voor de commissie een aanzet tot meer. Zo wil de commissie binnen korte tijd het oude Heilig Hartbeeld dat ooit voor het Elisabethziekenhuis stond laten restaureren en weer een plekje in het dorp geven. Voorts is het volgens woordvoer der Loek van Hecke de bedoeling om de gedenksteen van vliegenier Erwine Boudry, die in 1944 neer stortte bij Sluiskil, te verplaatsen van de brug naar de dorpskern. „Verder willen we nog een monu mentje voor de oorlogstrein, die in de oorlog strandde in het dorp en door de dorpelingen werd leeg geroofd. Een oud locomotiefje -van de Cokesfabriek- hebben we al.", zegt Van Hecke. Een oude lantaarnpaal herinnert nog aan het feit dat Colsen Sluiskil eigen handig aan elektriciteit hielp. foto Wim Kooyman Stoere sfeerverlichting Nee, het is geen jampot. Overdag verzamelt de Sun Jar licjit middels de zon zodat hij in de avond een goede portie licht creëert. Hij fleurt je tuin helemaal op! Ook leuk voor in de slaapkamer of woonkamer ikbestelsnel op www.pzc.nl/woonwinkel Adviesprijs 34,95 Lezersprijs €24,95* exclusief verzendkosten 4,50 Bij vragen over uw bestelling of levering belt u met de klantenservice: 0900-2021352 0,45 per gesprek). Het is helaas niet mogelijk om uw bestelling telefonisch of per email door te geven. BON SUN JAR WOONWINKEL Hierbij bestel ik(aantal) x de Sun Jar a 24,95* (26065) exclusief verzendkosten van 4,50. voorletters voornaam Om Ov Hierbij machtig ik Wegener Woonwinkel om eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. bank-/gir0rekening handtekening Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Wegener Woonwinkel, Antwoordnummer 52001,3502 VB Utrecht. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op Jle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. foto archief Camife Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31