'Viering moet blijven' Chinezen jagen op dragers van griepvirus PZC 22 25 'Laffe held' toorit grote moed in tv-documentaire - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 Koel weer 12° Veronica Lario wil scheiden van Berlusconi MAANDAG 4 mei 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 104 Seizoen eindigt desastreus voor Marco van Basten WALCHEREN Prins Constantijn pleit voor behoud huidige feest Koninginnedag. APELDOORN - Prins Constantijn vindt dat de viering van Koningin nedag moet blijven zoals het nu is. Het drama moet daar naar zijn me ning geen verandering in brengen. De jongste zoon van koningin Bea trix reikte gisteren in Amsterdam de World Press Photo 2008 uit. Oud-premier Ruud Lubbers pleit ervoor om de deelname van het aantal Oranjes op Koninginnedag te beperken, zo zei hij gisteren in het tv-programma Buitenhof On danks de gebeurtenisen van don derdag wordt wat hem betreft de dag niet anders gevierd dan tot nu toe. Lubbers zei ook geen voorstan der te zijn van een snel aftreden van koningin Beatrix. Volgens Lub bers moet goed afgewogen wor den of de koningin bijvoorbeeld volgend jaar moet aftreden. Koningin Beatrix, prinses Mar griet, Pieter van Vollenhoven, prins Willem-Alexander en prin ses Maxima hebben zaterdag ze ven gewonden van de aanslag, af gelopen donderdag in Apeldoorn, bezocht in diverse ziekenhuizen. Ze spraken ook met familieleden. Eén slachtoffer verkeert nog in kri tieke toestand. Die kon niet wor den bezocht. De bloemenzee bij het Canadese bevrijdingsmonument groeide dit weekeinde verder aan. Zaterdag en gisteren stonden veel mensen lan ge tijd stil om daar achtergelaten boodschappen te lezen. Ook de dienst in de Grote Kerk in Apeldoorn stond gisteren groten deels in het teken van het drama dat zich op Koninginnedag afspeel de. Wijkpredikant Rob Visser sprak tijdens de door enkele hon derden kerkgangers bezochte dienst van 'verdoofde mensen', 've le vragen' en 'enorm verdriet'. In Amsterdam kwamen gisteren Leden van de koninklijke familie hebben de slachtoffers van het drama in Apeldoorn bezocht. Er liggen nog acht gewonden in ver schillende ziekenhuizen. ongeveer honderdvijftig belangstel lenden bijeen om de 71-jarige Wielfrido Plantijn te herdenken. Hij was lid van de dansgroep Ex- preshon Kultural, die mee zou doen aan de historische optocht. Niet overal ging de herdenking zo als gepland. De minuut stilte voor de eredivisiewedstrijd FC Utrecht -Feyenoord werd gisteren wreed verstoord. Na amper twintig secon den klonk uit het vak van de thuisclub de eerste verwensing aan het adres van de bezoekende club. Daarop volgde snel een soort gelijke schreeuw vanaf de tribune met Rotterdamse fans. pagina 7: familie Karst vol vra gen Groot draagvlak voor dodenherdenking onder Nederlanders. AMSTERDAM - Amsterdam heeft de veiligheidsmaatregelen voor de do denherdenking vandaag en de vie ring van de bevrijding morgen aan gescherpt. Dit in verband met de aanslag op de koninklijke familie op Koninginnedag in Apeldoorn. Dat maakte een woordvoerder van burgemeester Job Cohen gistera vond bekend. Koningin Beatrix, prins Willem- Alexander en prinses Maxima zijn vanavond bij de Nationale Herden king op de Dam. De koningin woont ook het afsluitend concert van de 5 mei-viering op de Amstel bij. Volgens de zegsman van Co- hen zijn zichtbaar en onzichtbaar extra veiligheidsmaatregelen geno men. Het draagvlak voor de Nationale Dodenherdenking in Nederland is groot, concludeert directeur Nine Nooter van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Tachtig procent van de Nederlanders staat 'altijd' of 'meestal' stil bij de herdenking. Nooter signaleert dat ouderen hun ervaringen delen met hun klein kinderen. „Ze willen er nu wel over praten. Met kleinkinderen gaat dat makkelijker. Zo blijft de herinnering levend." AyfcN pagina 4 en 5: dodenherdenking staat niet ter discussie ledereen moet vandaag 2 minuten stilstaan bij de dodenherdenking reageer op www.pzc.nl reacties: 620 Familie dader Apeldoorn heeft recht op privacy eens gneens 8% EN Zeeland: 2 en 3; 13 t/m 17; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Weer: 10; Strips: 11; Cultuur: 19; Televisie: 22 en 23; Sport: 25 t/m 41 Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 99 10 SJANGHAI - Nederlanders die naar China reizen, ondergaan sinds gis teren extra controles. Bij aankomst wordt hun lichaamstemperatuur twee keer gemeten. Ook moeten ze een gezondheidsverklaring in vullen. Bagage wordt extra onder zocht en de paspoortcontrole ge beurt gescheiden van andere passa giers. De strenge maatregelen gel den ook voor reizigers uit de ande re zeventien landen waar het Mexi caanse griepvirus inmiddels is op gedoken. China probeert uit alle macht te voorkomen dat het virus zich verspreidt. Verder is besloten dat geen enkel vliegtuig uit Mexico meer in Chi na mag landen. Ook zijn op ver schillende plekken in China circa zeventig Mexicanen in quarantai ne geplaatst. Dat heeft tot protest van de Mexi caanse overheid geleid, omdat de Mexicanen helemaal geen griepver- schijnselen hebben. Vrijdag dook in Hongkong het eerste Aziatische ziektegeval op bij een 25-jarige Mexicaan. Het Metropark hotel, waar hij zeven uren verbleef, is af gesloten van de buitenwereld. Ruim 300 mensen, onder wie acht Nederlanders, zitten er tot zeker vrijdag in quarantaine. pagina 8: Nederlanders uit zie kenhuis 8 "7 1688"555530" De voetballers van Twente en AZ houden een minuut stilte ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het Koninginnedagdrama, foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1