7 spectrum PZC Zaterdag 2 mei 2009 foto Hielco Kuipers/GPD hadden doodzieke patiënten naar ic's in andere ziekenhuizen vervoerd moeten worden. Maar daar was helemaal geen plaats. Zo'n maatregel was heel gevaarlijk geweest." De Inspectie spreekt overigens tegen dat er sprake zou zijn van een gevaarlijke situatie. De Inspectie trekt 'wel een heel grote broek aan' met haar kritiek op de normen die specialisten onderling hebben vastgesteld, vindt Gert Jan Scheffer, intensivist bij het UMC St Radboud in Nijmegen en de hoofdverantwoordelijke bij de beroepsvereniging voor het opstellen van intensi- ve-carenormen. „Iedereen die op de intensive ca re werkt, had de huidige richtlijn goedgekeurd: van microbiologen, longartsen, anesthesiologen tot aan hartchirurgen." Dergelijke specialistische kennis heeft de Inspec tie zelf niet in huis, zegt hij. „Maar ze gaat onder tussen wel op de stoel van medische experts zit ten." De Inspectie ging tekeer 'als een olifant in een porseleinkast', vindt hij. Is dat erg? „Ja," zegt Scheffer. „Het maakt artsen kopschuw." Die den ken in het vervolg wel twee keer na voordat ze ambitieuze afspraken formuleren, voorspelt hij. „Het gevaar is dat artsen alleen nog maar normen vastleggen, waaraan ze op voorhand al voldoen. 7.0 kunnen ze er tenminste niet meer door de In spectie op worden afgerekend." De Orde van Medisch Specialisten en de Neder landse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) sto ren zich mateloos aan de toon van de rapporten. In een onderzoek over de kankerzorg in ons land namen de inspecteurs de term 'structureel slecht' in de mond. „Maar dat sloeg op de organisatie, niet op ons medisch handelen", aldus Willem van der Ham. Een slordige lezer kreeg echter wel die indruk. „Volkomen onterecht. Medisch ge zien zijn we de nummer 1 van Europa." Er wordt alom een beeld gecreëerd alsof het alle maal niet deugt, zegt NVZ-directeur Gita Gallé. Openheid helpt de zorg vooruit, maar er mag ook wel eens benadrukt worden wat goed gaat, vindt zij. „Rondom operaties maken we nu grote slagen. Maar daar horen we de Inspectie niet over. We worden continu in de verdediging ge duwd." Maar nog erger: „Het werkt ontzettend demotiverend." Het aanzien van het vak wordt geschaad en dat schrikt jonge, talentvolle artsen en verpleegkundigen af. „Hen hebben we de ko mende jaren juist hard nodig." De Inspectie moet uitkijken. De harde woorden dreigen namelijk hun doel te missen. Dat is gevaarlijk, omdat de mensen op de werkvloer de zorg daadwerkelijk moeten verbeteren. Die moeten veranderingen doorvoeren. Ze zijn het gezicht van de zorg, diegenen op wie de patiënt blinde lings moet kunnen vertrouwen als hij een ernsti ge diagnose te horen krijgt of op de operatietafel ligt. Daar zit de Inspectie tenslotte niet bij. De Inspectie zelfheeft steeds een hoger doel voor ogen. De 'rapportenregen' is onderdeel van een nieuwe koers, legt hoofdinspecteur patiëntveilig heid, ]an Vesseur, uit. „Wat we onderzoeken, la ten we nu zien." Vesseur noemt het de 'transpa rantieparadox': „Door alle kritische rapporten lijkt het of in de zorg meer fouten worden ge maakt. Dat is niet zo, maar vroeger was het min der zichtbaar. Meer weten betekent ook: meer we ten over zaken die nog niet op orde zijn." Dit is een fase waar de zorg doorheen moet, stelt Vesseur. Voor de dokter is dat misschien pijnlijk. „Natuurlijk is het vervelend als je voor je gevoel je best doet en er is een instantie die zegt: je doet het niet goed. Maar door pijnpunten bloot te leg gen, wordt de zorg uiteindelijk wel beter." Daarin gelooft ook patiëntenkoepel NPCF. „Wij zijn blij met de nieuwe koers", zegt directeur Atie Schip- aanboord. Als de normen voor goede zorg voortaan ook nog door een onafhankelijke instantie zouden worden vastgesteld, weet iedereen straks waar hij aan toe is, verklaart Rien Meijerink, voorzitter van de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg. De patiënt, de arts én de Inspectie. Dat zou vol gens hem een hoop frustraties van artsen sche len. Maar voorlopig ontbreekt het aan heldere re gels: „Terwijl patiënten er gewoon op moeten kunnen rekenen dat de zorg goed is. Dat kan al leen bereikt worden als er duidelijke normen zijn." De houding van sommige artsen naar de Inspec tie toe zou ook wel mogen veranderen, meent Cor Kalkman, naast patiëntveiligheidsexpert ook hoogleraar anesthesiologie. „Met name de oude garde voelt zich snel aangevallen. De nieuwe ge neratie artsen heeft hier minder moeite mee." Kalkman ziet in zijn dagelijks werk duidelijk het belang van een actieve Inspectie. Het kritische rapport over hygiëne in de operatiekamers heeft zijn uitwerking niet gemist, zegt hij. „We bleken te vaak met verkeerd schoeisel en losse haren te werken. En de deuren van de ok's stonden te vaak open. Daar heeft de Inspectie ons terecht hard op aangepakt." Veel ziekenhuizen controleerden na het verschij nen van het rapport ook hun luchtfilters. „Som mige bleken al tien jaar niet te zijn vervangen. Erg hè?" j reageren? f spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 99