Inspectie Gezondheidszorg spectrum 6 'De IGZ dreigt op dit moment haar gezag te verliezen' PZC Zaterdag 2 mei 2009 frontaal in de aanval rantie in de zorg? Ja, daar zijn we helemaal voor! Maar als de Inspectie in het belang van patiënten wil handelen, moet ze bij hen ook onnodige commotie, onrust of zelfs het gevoel van onveiligheid zien te voorko men." Voor de betrokken ziekenhuizen blijft het een zwarte dag, hoewel de sluiting van de intensive care werd voorkomen. Het St. Anna Ziekenhuis in Geldrop, ook een zie kenhuis dat sluiting van de ic boven het hoofd hing, wil geen woorden meer vuil maken aan het gewraakte rapport. „We kij ken alleen nog vooruit", laat een woord voerder weten. Leidt de frontale aanval van de IGZ tot on rust bij de patiënten, onder medici wekt deze vooral wrevel. Velen voelen zich in het verdomhoekje gezet. „Als de Inspectie voortdurend heel boude uitspraken doet, worden die op een gegeven moment niet meer gedekt door de beroepsgroep", zegt Willem van der Ham, voorzitter van de Or de van Medisch Specialisten. Daarin schuilt een groot gevaar. „De IGZ dreigt op dit moment haar gezag te verliezen." Wie is de Inspectie eigenlijk om te bepalen wat goede zorg is? Ze kan wel op hoge po ten eisen dat ziekenhuizen hun ic's moe ten sluiten, maar ze moet de gevolgen daar van ook kunnen overzien, zegt patiëntvei ligheidsexpert Kalkman. „Als daadwerke lijk tot sluiting van de ic's was overgegaan, De Inspectie voor de Gezondheidszorg laat steeds vaker haar tanden zien. Het ene na het andere kritische rapport wordt op de medische wereld afgevuurd. Artsen raken gefrustreerd en patiënten ernstig verward. De wijze waarop de Inspectie het heilige doel van een veilige zorg wil bereiken, ontmoet weerstand. „De Inspectie gaat tekeer als een olifant in een porseleinkast." In het Oosterscheldeziekenhuis in Goes kunnen ze zich die bewuste de cemberdag van vorig jaar nog goed herinneren. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) stelde dat de zorg op de intensive care (ic) onder de maat was. Zodanig zelfs, dat de afdeling moest worden gesloten. Het ziekenhuisper soneel was verbijsterd. Later die dag, na overleg, bleek de soep niet zo heet te worden gegeten als ze werd 'opgediend. De ic mocht, net als de andere tien beschuldigde ic's, plots toch openblij ven. Patiënten en hun familie bleven on dertussen verward achter. Was de zorg nu slecht of niet? „Sluiting of niet, we stonden ineens bekend als een zie kenhuis met een slecht scorende intensive care", zegt ziekenhuiswoordvoerder Jaap Nelemans. „Die naming and shaming was buiten alle proportie. De zorg was prima op orde. Alleen stond nog niet alles for meel op papier." Het ic-personeel is niet de enige medische beroepsgroep die de afgelopen maanden onder vuur van de Inspectie kwam te lig gen. De Inspectie scheidde het ene na het andere kritische rapport over specialisten en ziekenhuizen af! Een kleine greep: huisartsen zijn slecht be reikbaar (september 2008), afdelingen spoedeisende hulp herkennen kindermis handeling niet (oktober 2008), hygiëne in operatiekamers is gebrekkig (oktober 2008), informatiebeveiliging ziekenhuizen is onvoldoende (november 2008), bij borst- kankeroperaties blijft kankerweefsel achter (december 2008), fouten bij zorg voor kan door Floor Ligtvoet en Frouke Tamsma kerpatiën- ten (maart 2009). De Inspectie heeft haar koers gewijzigd en treedt steeds harder op. „Twintig jaar lang heeft ze alleen op incidenten gereageerd, nu geeft ze ook ongevraagd advies", stelt Cor Kalkman, hoofd van het Kenniscentrum Patiëntvei ligheid van het UMC Utrecht. „De Inspec- tie is ontwaakt uit haar winterslaap." Veilige zorg gaat voor alles. Daar is een ste vige, daadkrachtige Inspectie voor nodig. Daarover is iedereen, patiënt én arts, het wel eens. Alleen gaat het om de wijze waarop. Want hoe veilig voelden de dood zieke ic-patiënten zich toen de Inspectie de zorg op de afdeling waar ze lagen ontoe reikend vond? En was die onrust wel te recht? Even later konden alle intensive ca- re-afdelingen een daadwerkelijke sluiting immers voorkomen. Op de ic-afdeling in Goes moesten ze we ken later familie van patiënten nog gerust stellen. Jaap Nelemans: „De Inspectie heeft geen idee hoe groot de impact is. Transpa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 98