5 spectrum Allerlei RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk bosuitje PZC Zaterdag 2 mei 2009 Koninginnedag en de herdenkingen op 4 en 5 mei zorgen ervoor, dat er tegen woordig voorjaarsvakantie wordt ge vierd, waardoor de oorspronkelijke veer tien dagen schoolvakantie rond Pasen zijn verdwe nen. Het weer zit mee, hoewel de nachten behoor lijk kil zijn en de geraniums nog even binnen wor den gehouden tot de IJsheiligen achter de rug zijn. Het lezingenseizoen is bijna voorbij en ik hijg uit! En de voorstellingen die ik als jurylid voor de ver kiezingen van de [ohn Kraaikamp Musical Award heb gezien zijn ook voorbij. Zo bezocht ik deze week de laatste voorstelling die ik moest bezoeken van 'Kikker en zijn vriendjes' naar de boeken van Max Velthuijs in gezelschap van mijn hoogzwange re schoondochter en kleindochter Veerle. Over de kwaliteit van de musical hoort U mij niet reppen, my lips are sealed! Het was voor de tweëeneenhalfjarige Veerle haar eerste schouwburgbezoek. Op de crèche hebben ze net een complete Max Velthuijs-Kikkerweek achter de rug, een betere voorbereiding voor die eerste theatervoorstelling in haar leventje konden we niet bedenken. Daar zit ze op haar luchtkus sen, zodat ze goed over de hoofden van de kinde ren voor haar kan kijken. Ze houdt mijn hand en die van haar moeder stevig vast en het hele uur dat de voorstelling duurt, kijkt zij gebiologeerd naar het toneel, naar de dieren die ze door en door kent uit de Kikkerboeken. Als de finale achter de rug is, zucht ze diep: „Snel weer voorstelling!" En valt in de taxi op de schoot van haar moeder in een diepe slaap. Ze praat steeds beter en af en toe rollen er de moeilijkste woorden uit haar kleine mond. De taxi die mij naar de musicals rijdt is een van de voorrechten van mijn leeftijd. De meeste chauf feurs van het bedrijf ken ik inmiddels, en zo leer de ik ook Mohammed Shahbash kennen, de Iraak- se Koerd, die al twaalf jaar in ons land woont en die mij toevertrouwt dat hij een echte Zeeuws- Vlaamse heeft getrouwd! „Mijn schoonvader leest wel eens uw stukjes!" De wereld is klein, daar zijn we aan gewend. En Zeeuwen zitten ook overal, dat is bekend. De wereld is een smeltkroes, iets waar ik meer dan ooit van overtuigd ben na de we ken waarin ik in de actie voor de laaggeletterden een groot aantal lezingen heb gegeven en soms op één avond wel twintig verschillende nationalitei ten onder mijn gehoor trof! Allemaal mensen die met grote inzet dapper onze taal onder de knie proberen te krijgen, daartoe vakkundig aangemoe digd door grote aantallen docenten. Mohammed spreekt uitstekend Nederlands, en het Zeeuwse 'ééééh' klinkt ook al heel authentiek uit zijn mond! Hier spreken wij van geslaagde-inte gratie. Terwijl ik dit stukje zit te schrijven belt een van mijn kleinzoons. Hij is elf jaar. Trots verteld dat hij op de rommelmarkt heeft gezeten. „Oma. Ik heb geweldig gescoord! Met mijn ouwe troep op de stoep heb ik honderd vijf euro verdiend!" Aangemoedigd door zijn verkoopsucces overweeg ik ook nog even met een paar incourante kleding stukken op de stoep te gaan zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97