spectrum 4 in Amerika Lilian PZC Zaterdag 2 mei 2009 Onze verslaggeefster Lilian Dominicus reisde tot half april door het noordoosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse verhalen. Haar reiservaringen zijn nog steeds te volgen op haar weblog: www.pzc.nl/blog/liliandominicus. Mosselkweker Theo de Koning uit Bruinisse vertrok vijf jaar geleden voorgoed naar Bar Harbor, een toeristenstadje bij het prachtige natuurgebied Acadia National Park in de staat Maine, aan de oostkust van de Verenigde Staten. Hij begon er aan een groot avontuur: de Zeeuwse bodemcultuurmossel op de Amerikaanse markt zetten. door Lilian Dominicus Zeeuwse mossels Het is een beetje de omgekeerde wereld in Amerika. Hangcultuurmosselen ken nen ze wel, bodemcultuurmosselen daarentegen, onze traditionele Zeeuwse mosselen dus, zijn onbekend. „Gek ei genlijk", zegt Theo de Koning, terwijl hij zijn mossel schip over de nog deels bevroren wateren rond Mount Desert Island manoeuvreert. Lente in het noordoosten van de Verenigde Staten valt een stuk later dan in Ne derland; pas in mei warmt de aarde hier op. „Bodem cultuur is een veel goedkopere manier van mossels kweken." De wateren rond Bar Harbor zijn een uitstekende plek voor mosselteelt, zo ontdekte Theo een aantal jaar gele den. De Koning had al een mosselbedrijf in Bruinisse, maar zocht naar uitbreiding. „Eerst ben ik in Canada gaan kijken. Uiteindelijk kwam ik in mei 2004 in con tact met een bioloog die verbonden met het in de Ver enigde Staten gevestigde Great Eastern Mussels Farm. Hij heeft me met ze in contact gebracht." Great Eas tern Mussel Farm zocht naar een methode om grote mosselen te kweken. Theo kon ze overtuigen van de voordelen van bodemcultuur. „In augustus ging ik weer. Mijn vrouw Fiona kwam dit keer mee. Dat was handig omdat Engels haar moedertaal is. We hebben toen de opzeftvan het nieuwe bedrijf doorgesproken." De knoop was toen nog niet doorgehakt. Weliswaar hadden ze veelbelovende mosselzaadbanken gevon den, maar een garantie dat het ook lukt om bodemcul tuurmosselen te telen is het niet. Eind 2004 vloog Theo weer naar Maine om op zaad te vissen en op ver schillende locaties te zaaien. Fiona bleef thuis in Brui nisse achter, om te zorgen voor het huis en gezin. „In mei, juni van 2005 kwam het zaad goed van het ijs. Toen kreeg ik er goede moed in." In juni viel de beslis sing om de hele familie naar Bar Harbor te halen. Een nieuw bestaan opbouwen in een ver, vreemd land vergt veel tijd en energie. Dat was voor Theo, Fio na en hun kinderen niet anders: alle zeilen moesten worden bijgezet. Zo moest Theo op het mosselschip een eigen verwerkinginstallatie bouwen. „In Zeeland verwerken we de mosselen gewoon aan land. Hier doe ik het op het water. Volgens de Amerikaanse wet geving mag verwerken op het land wel, maar de te kleine mosseltjes moet je weggooien. Terwijl als je ze teruggooit en nog een maandje laat groeien, ze wel goed zijn." Ook kregen ze te maken met de plaatselij ke bevolking, die niet direct zat te springen om een mosselkweker. „We hebben een voorlichtingsbijeen komst gehouden. Toen waren de meesten om." Ook milieugroeperingen waren aanvankelijk sceptisch. Fio na: „Die waren bang dat het zeegras in het gedrang zou komen. Gelukkig is de relatie tussen aquaculturis- ten en milieuactivisten hier veel beter dan in Neder land. We hebben afgesproken om elke zomer zeegras te planten langs een van de mosselpercelen, vergelijk baar met de akkerranden in Zeeland. Mosselen en zeegras hebben één ding gemeen: ze hebben goede wa terkwaliteit nodig om te gedijen." De twee vonden een mooie, ruime houten woning midden in een bos rondom het toeristische Bar Har bor. Het hele huis wordt verwarmd met een houtka chel, waar het hondje zich behagelijk voor posteert. Het is tevens de plek waar Fiona hele dagen kantoor houdt. Sinds de emigratie is ze ook bij de zaak betrok ken. Dat was in Bruinisse niet nodig. Net toen Theo en Fiona dachten dat ze eindelijk de zaak op de rails hadden, trok Great Eastern Mussels Farm in mei 2008 de stekker eruit, zonder waarschu wing vooraf Fiona: „We moesten helemaal opnieuw beginnen. Achteraf is dat misschien ook wel goed ge weest. Nu is het bedrijf helemaal van ons. Maar toen waren we niet blij." De voor Amerika onbekende vakkennis van de bodem cultuurmossel bezorgde De Koning zijn Amerikaanse werk- en verblijfsvergunning. Inmiddels adverteert hij er mee: 'Hollander 8c Koning Mussels, Mussel proces sors', staat er op het gloednieuwe vignet van Acadia Aqua Farms van Bar Harbor in Maine. Met een molen in Delftsblauwe kleuren en superlatieven als 'Dutch style' ('Nederlandse stijl"), 'European farming method' ('Europese kweekmethode') en 'Bold...clean flavor' ('Volle, eerlijke... zuivere smaak'). De Koning krijgt er een beetje een blos van op zijn wangen, alsof hij het als nuchtere Zeeuw een beetje 'overdone' vindt. „Ik heb iemand ingehuurd om mijn mosselen in de markt te zetten. Hier in Amerika moeten we inspringen op het exclusieve karakter van de Zeeuwse mossel. De umlaut op de 'o' van De Koning en Hollander zijn er bijgezet om het authentiek te doen klinken." Inmid dels heeft De Koning vaste klanten gevonden, dus de verkoopmethode lijkt aan te slaan. „We vervoeren ze nu naar Boston, Ohio, Florida... Alleen hele verre plek ken als Californië doen we nog niet. Gelukkig maar ook, trouwens, want dan moeten ze per vliegtuig wor den getransporteerd. Dat geeft weer nieuwe verpak kingsproblemen." Meer informatie over Acadia Aqua Farms in Bar Harbor, Mai ne: www.acadia-aquafarms.com VERENIGDE STATEN Theo de Koning uit Bruinisse overziet het mosselzaadperceel eens, nu het ijs na een paar dagen zon net weg is getrokken. Het ziet er goed uit, constateert hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 96