I? 'Verbod nieuwe insecticiden' Klokkenluider Petten krijgt twee ton Gerard Joling bekijkt zijn evenbeeld Scheper Ziekenhuis in Emmen wist van strafblad chirurg Brute overval op museum in Spanbroek Zomer Bonus Weken! 55+ voordeel Dacht 't wel De PZC testte attracties - bekijk de resultaten! www.pzc.nl/video pzc Zaterdag 2 mei 2009 I 7 Nederlandse fruitteelt wordt bedreigd door bijensterfte. DEN HAAG - Nederland moet de nieuwe generatie insecticiden, de zogeheten neonicotinoïden, verbie den. Er zijn steeds meer aanwijzin gen dat dit soort insecticiden de snel stijgende bijensterfte veroor zaakt. Dat levert niet alleen veel schade op voor imkers, maar be dreigt ook de Nederlandse fruit teelt. Dat stellen de Utrechtse hoogleraar Jeroen van der Sluijs en toxicoloog Henk Tennekes. Volgens Van der Sluijs heeft Neder land deze groep insecticiden de af gelopen jaren veel te ruim toegela ten. In Frankrijk zijn ze al sinds 2003 verboden na massale bijen sterfte. Duitsland, Italië en Slove nië hebben het Franse voorbeeld inmiddels gevolgd. Volgens onderzoek van de Wage- ningse landbouwuniversiteit is de sterfte van Nederlandse bijenvol ken in zes jaar tijd verdubbeld. De toenemende bijensterfte vormt een bedreiging voor de fruitteelt. Bijen zorgen voor de broodnodige bestuiving van bloeiende fruitbo men. „Zonder voldoende bijen gaat de Nederlandse fruitteelt er aan", zegt Van der Sluijs. De deskundigen menen dat kri tisch gekeken moet worden naar de toelatingsprocedures voor insec ticiden. Uit de bestaande testen is namelijk niet gebleken dat dit soort bestrijdingsmiddelen zeer schadelijk zou zijn voor bijen. „Ze zijn niet acuut dodelijk voor individuele bijen, maar ze versto ren wel het oriëntatievermogen. Daardoor vinden bijen hun weg naar huis niet meer terug of slechts met grote vertraging. Uit eindelijk zorgt dat ervoor dat hele bijenvolken verdwijnen", zegt Van der Sluijs. Ook zijn er steeds meer aanwijzin gen dat de nieuwe generatie insec ticiden de weerstand van bijen on dermijnt, waardoor ze gevoeliger worden voor parasieten. Een woordvoerder van boerenorganisa- tie LTO Nederland zet 'grote vraag tekens' bij de conclusies van de twee deskundigen. „Het gaat om stoffen die al meer dan tien jaar zijn toegelaten. Vol gens recent onderzoek van de Wa- geningse universiteit zijn er moge lijk andere factoren in het spel. En op Europees niveau loopt nog een groot onderzoek omdat er nog veel te weinig bekend is over de oorzaken van bijensterfte." ANNA PAULOWNA - Klokkenluider Paul Schaap uit Anna Paulowna ontvangt 200.000 euro van het mi nisterie van Vrom. Schaap bevestig de gisteren een bericht hierover in het blad Binnenlands Bestuur. Het ministerie kon geen reactie geven. Schaap had bij het ministerie een claim van 800.000 euro ingediend als compensatie voor inkomsten derving en pensioenbreuk. De 200.000 euro die hij ontvangt, is een genoegdoening voor zijn 300.000 euro aan misgelopen pen sioengelden. „Ik had graag meer ontvangen, maar ben hier ook blij mee." Schaap bracht eind 2001 een zwart boek uit waarin hij de veiligheid van de kernreactor in Petten aan de orde stelde. Uiteindelijk verloor hij daardoor zijn baan. Volgens Schaap stelde toenmalig minister Jan Pronk hem daarna een functie bij het ministerie van Vrom in het vooruitzicht. Omdat het departement daarvan nooit werk heeft gemaakt, diende Schaap vorig jaar een klacht in bij de Nationale Ombudsman. Op zijn advies diende Schaap vervol gens de claim in. Schaap levert momenteel een ac tieve bijdrage aan de totstandko ming van een goede wettelijke re geling voor klokkenluiders. AMSTERDAM - Een beeldhouwer werkt in de etala ge van Madame Tussauds Amsterdam aan het kleien hoofd van Gerard Joling. De zanger en pre sentator kwam gisteren een kijkje nemen bij de werkzaamheden. Als het hoofd van Joling tot in detail is bijgewerkt, wordt een mal gemaakt waar in de was wordt gegoten. Eind juni zal Joling het beeld onthullen. foto Ade Johnson/ANP Zes sterfgevallen na maagverkleining in Drents hospitaal. emmen - Bij het Scheper Zieken huis in Emmen was wel degelijk bekend dat chirurg Nick Reijnen in Duitsland een medisch straf blad had. Ondanks de veroorde ling voor dood door schuld kon hij zijn werk in Emmen voortzet ten. Dat zegt bestuursvoorzitter Maarten Rutgers over de ophef rond de reeks fatale maagverklei ningen. Volgens de bestuursvoorzitter heeft de arts het Scheper Zieken huis op de hoogte gesteld van zijn veroordeling voor een fatale opera- tiefout in 2002 in Duitsland. De chirurg meldde dat aan het zieken huis in 2005, nadat de Duitse recht bank hem had veroordeeld tot een forse geldboete. Rutgers is pas een jaar de topman in Emmen en wist tot vorige week van niets. „Ik ken niet alle details uit de dossiers van onze specialisten. Hoe op de ver oordeling is gereageerd, kan ik ach teraf niet precies reconstrueren." Rutgers heeft wel achterhaald dat bij de sollicitatie van de chirurg is getracht referenties na te trekken. De Duitse klinieken, waar hij had gewerkt, gaven volgens Rutgers geen informatie over schade claims. Dat de referenties niet kon den worden gecheckt, was geen re den om de arts af te wijzen. De afgelopen vijfjaar heeft de arts in Emmen maagverkleiningen uit gevoerd bij ruim vierhonderd pa tiënten met extreem overgewicht. Vorige maand heeft hij na een reeks sterfgevallen het werk neer gelegd. Uit reacties van nabestaan den blijkt dat sinds begin 2008 er negen patiënten overleden. Bij het ziekenhuis zijn over die periode zes sterfgevallen bekend. Dat ver schil komt mogelijk doordat een aantal patiënten stierf in een an der ziekenhuis. SPANBROEK - Gewapende overval lers hebben gistermiddag het Sche- ringa Museum voor Realisme in Spanbroek overvallen. De gemas kerde personen bedreigden de re ceptioniste en een bewaker met een vuurwapen waarna ze in het museum twee doeken van de wand, haalden, waaronder het topstuk La Musicienne van Tamara de Lempicka. De overvallers ver dwenen vervolgens in een vermoe delijk zwarte Volkswagen Golf De overvallers namen ook Adole- cence, een gouache van Salvador Dali, mee. Volgens een politie woordvoerder gaat het om een goed voorbereide overval. „Zeker gezien de snelheid waarmee de overval is gepleegd. En ze wisten precies waar ze moesten zijn." Vol gens kenners overstijgt de waarde van beide doeken de miljoen euro. Dirk Scheringa, eigenaar van het museum, wil geen reactie geven. Van585voor App. Mediterranèa****St Pauls Bay 8 dagen, halfpension. Vertrek in mei. Inclusief 264,- Zomer Bonus Korting! App. Ei Cerrito*** - La Palma 8 dagen, logies. Vertrek in juni. Inclusief 172,- Zomer Bonus Korting! Dominicaanse Republiek Htl. RIU Naiboa***^ - Punta Cana I 9 dagen, All Inclusive. Vertrek in mei en juni. Inclusief 740,- Zomer Bonus Korting! Genoemde prijzen ajh varafprgzen per persoon en ob.v. 2 personen. Induaef vftxht Economy (Ü/X-klasse). lu beiasöng en branöstoftoesiagèn, ext) andere toeslagen Nu ook VlegtaxFree (reeds in pnjs verwefö)! De Zomer Bonus ft s een maximale korting per week per boeking oixv. 2 personen. Ga voor voorwaarden en reisdata naar Aten! of één v< winkets van Arice Op=cp. Pn-swijagngen. zet- en drukfouten vpbrbéHou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7