Bij Obedience moeten baasje Uitstel aanleg sportpark 'Kabels in de grond stoppen' Goes-Oost pakt uit voor jeugd (Peat, Weat, ik puaael het heat 22 I Zaterdag 2 mei 2009 PZC CDA Borsele wil geen nieuwe, 'lelijke' hoogspanningsmasten. heinkenszand - De geplande aan leg van een nieuwe elektriciteits snelweg in 2014 tussen Zeeland en West-Brabant maakt het mogelijk van de hoogspanningsmasten op dit traject af te komen door de stroomkabels onder de grond te stoppen. De CDA-fractie in de Bor- selse gemeenteraad heeft hiervoor gisteren een lans gebroken in een brief aan Tennet, de beheerder van het Nederlandse hoogspan ningsnetwerk. Tennet wil de transportcapaciteit van elektriciteit vanaf Borssele ver der het land in vergroten, omdat het huidige netwerk de toekomsti ge extra vraag naar stroom niet aankan. De verwachting is ook dat de stroomproductie in Vlissin- gen-Oost door nieuwe initiatieven zal toenemen. Volgens CDA Borsele moet van de nood een deugd worden gemaakt door de stroomsnelweg 'landschap pelijk goed in te passen, zeker in de kwetsbare Zak van Zuid-Beve land'. Dat houdt in: 'geen nieuwe masten, maar het combineren van kabels, het liefst ondergronds'. Dat is duurder, maar, stelt raadslid Ad Schenk, 'dan zijn wij en de genera ties na ons gevrijwaard van deze le lijke objecten'. goes - Jongeren in alle leeftijden kunnen zich straks in de wijk Goes-Oost nog beter uitleven. Met steun van de gemeente Goes wil de wijkvereniging Goes-Oost twee bestaande speelvoorzieningen op knappen of uitbreiden. Het gaat om de speeltuin aan de Nachtegaallaan. Die wordt opge knapt. En de skatebaan aan de Bergweg - waar jongeren uit de he le stad Goes komen - wordt uitge breid. De wijkvereniging Goes-Oost is bij het maken van de plannen niet over één nacht ijs gegaan. Aan be woners is gevraagd wat ze het lief ste willen aan (nieuwe) speelvoor zieningen. Jongeren mochten mee denken over uitbreiding van de skatevoorziening. Het Goese college van B en W is enthousiast en wil ruim 90.000 eu ro voor de plannen uittrekken. Het overgrote deel kan worden be taald uit het wijkbudget voor Goes-Oost (nu 65.443 euro), de rest uit een pot voor speelvoorzie ningen. utrecht - Na een promotieonderzoek van viereneenhalfjaar is Peter van den Berghe (29) uit Hansweert tot doctor ge promoveerd aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Hij verdedigde zijn proefschrift over een 'kopersensor' met succes. Achter dorpshuis Versvliet in 's-Heer Abtskerke trainen wekelijks koppels van honden en baasjes voor de van oorsprong Britse wedstrijdsport Obedience. door Lilian Dominicus Als je het goed wilt doen, is het een wedstrijd sport waar verschrikke lijk veel tijd in gaat zit ten. Obedience, een hondenwed strijdsport die oorspronkelijk uit Groot-Brittannië komt, wordt sinds enkele jaren gegeven in de dorpshuizen van Nisse en 's-Heer Abtskerke. „Het is een dressuur- sport, maar dan niet voor paarden, maar voor honden", zegt Pleun van der Ster, assistent en partner van instructeur Marianne van der Ster, die op het grasveldje achter dorpshuis Versvliet in 's-Heer Abtskerke de cursisten en hun huisdier uitleg geeft over de eerste oefeningen. Doel van de sport voor baasje en hond is een hecht team te worden. „Kijk, dit is heelwork, dan moeten de hond en de baas samen lopen. De hond moet 'op je been' zitten, anders krijg je tijdens een wed strijd strafpunten. Het moeilijkste is om een bocht te maken", legt Pleun uit. De honden plakken zowat vast aan hun baasje en volgen hen over al op het grasveldje. Hij wijst op de vale vlek op zijn spijkerbroek, precies onder zijn knie. „Zie je, dit is dus van mijn hond." „Probeer eens om je as te draaien in plaats van zoveel stappen te zet ten", zo coacht Marianne cursiste Elly Gebraad, die met de zesjarige Noa een rondje draait. De Gos d'Atura Catala huppelt vrolijk ach ter haar baasje aan. „Noa springt erg", legt Marianne uit. „We wil len dat afleren, maar dat kost heel veel tijd." Heelwork is nog een relatief lichte Dressuur voor honden oefening vergeleken met de volgen de: vooruitsturen. Het baasje blijft staan, terwijl de hond een paar meter verderop richting een bege leider rent. Bij het commando 'down' moet de hond gaan liggen. Als de Australische kelpie Tika van Rineke Smit begint met de oefe ning, maakt Ayla van anderhalf jaar aanstalten om er achter aan te rennen. Baasje Jacqueline van Tri rum verzint gauw een andere 'oefe ning'. „Lig!" En Ayla gehoorzaamt braaf, hoewel haar ogen en oren nog vertederend alle kanten op gaan. „Ayla is nog jong, ze ziet al les", verklaart Jacqueline. Hoe meer de les vordert, hoe tevre- dener de honden lijken. Elly: „Noa geniet ook echt van de les. Ze kun nen hun energie hier even kwijt. Obedience is een uit Groot-Brittannië afkomstige wedstrijdsport, waarbij samenwerking tussen hond en baas het hoogste doei is. De wedstrijdsport voor honden is een vorm van dressuur, die kan wor den vergeleken met paardendressuur. Er zijn drie lagere klassen: pre-beginners, beginners en novice. Daarna komen A, B en C. C is de hoogste klasse, waar uiteindelijk ook de Neder lands Kampioen uit voortkomt. Wie als-koppel in C is beland, blijft daar voor altijd. Het NK Obedience staat open voor honden van alle rassen, ook die zon der stamboom. Obedience-wedstrijden vinden een keer in de twee weken plaats. Meer informatie: www.sterhondentraining.nl en www.obedience.ni. Ik heb nog een andere hond, maar die hoefik hier niet mee naar toe te nemen; die maak ik daar niet blij mee. Die gaat wel mee naar de trainingen voor het reddingshon denwerk." Het is een klasje van vijf, dat deze avond op het grasveldje oefent voor wedstrijden. Instructeur Ma rianne: „Dat lijkt klein, maar het kan niet anders. De honden zijn zo verschillend en zitten alle in een andere klasse. Daarom moet je als instructeur individuele aan dacht geven. Het is anders dan bij onze puppy-cursussen. Daar ko men veel meer mensen. Waar het bij Obedience om de wedstrijden gaat, draait het bij de puppytrai ning meer over het opbouwen van een band." Marianne is in het instructeur- werk gerold. „In 1992 begon ik met de eerste lessen, later werd ik nog eens gevraagd en van het een is het ander gekomen. Hier in Vers vliet is de Sterhondentraining- school echt gegroeid." Nog steeds, na al die jaren, is Marianne en thousiast over de sport. „Ik doe het samen met mijn man. We ge ven elkaar advies. Maar ik ben zelf ook nog lang niet uitgeleerd. Laatst kwam er een Amerikaanse dierentrainer naar Almelo. Daar ben ik naar toegegaan om bij te le ren." De twaalfjarige border collie Scooby Doo werd in 2006 kampioen tijdens de Nederlandse Kampioenschappen Obedience. Scooby zit dus in de hoog ste klasse C. Mede-eigenaar Pleun van der Ster: „Je ziet dat je ook met een relatief oudere hond nog veel kunt bereiken." Van der Ster begeleidt de trainingen van Marianne en vult de lessen soms aan met adviezen. „Er gaat heel veel tijd inzitten om een dier goed te trai nen. Maar het nadeel van lesgeven is dat de eigen trainingen er nog wel eens bij inschieten." De Gos d'Atura Catala Ayla van Jacqueline van Trirum uit Wolphaartsdijk is nog heel jong: anderhalf jaar oud. „Ze ziet nog van alles, dus haar concen tratie is soms wat minder." Jacqueline heeft al eens eerder met een ander hondje in de beginnende klassen gewonnen. „Daarom moet Ayla in de novice-klasse beginnen en niet, zoals alle andere jonge honden, in de beginnersklasse. Ze gaan ervan uit dat we met mijn ervaring een voorsprong hebben. Voor Ayla is het wel sneu. Er wordt meteen zoveel van haar verwacht." www.lekkerpuzzelen.nl door Harmen van der Werf ovezande - Aanleg van een nieuw sportpark in Ovezande dreigt ver traging op te lopen, omdat zeven omwonenden bezwaar hebben ge maakt. De meesten zijn niet tegen het nieuwe sportpark, maar tegen de aankleding van het woonwijkje dat is gepland op het huidige sport complex. Eén omwonende is wel tegen het hele project, omdat vol gens hem 'het agrarische karakter van de polder op korte afstand van zijn huis' verloren gaat. De laatste bezwaarmaker vindt dat de gemeente Borsele veel beter het 'oude' sportcomplex kan opknap pen en elders in Ovezande woning bouw kan realiseren. Hij stelt voor 'leegstaande, vervallen panden in het dorp te slopen en daar nieuwe huizen te bouwen'. Aan de Hoofd straat, de doorgaande straat in Ove zande, staan nogal wat winkelpan den leeg. Wethouder Marga Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) vindt de kri tiek onterecht. „We willen in Ove zande werk maken van dorpsver nieuwing en nieuwbouw plegen. Het is dus: én én. Zo kun je diver se doelgroepen bereiken, jongeren, ouderen en ook gezinnen." De meeste omwonenden zijn niet faliekant tegen het plan voor het nieuwe sportpark en het woon wijkje. Hun grootste bezwaar is dat er een voetpad achter hun hui zen dreigt te komen richting sport park. De gemeente reageert dat nog niet vaststaat of dit voetpad er echt komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78