heeft topsport in greep UCI: 'Bos heeft imago van de wielersport geschaad' SIEMENS SIEMENS SIEMENS naar en onttroonde landskam pioen Dynamo uit Apeldoorn. „Het is een hard gelag. Juist omdat Nesselande zo professioneel werd bestuurd en zich niet, zoals bij het vorig najaar omgevallen Omni- world het geval was, aan de grillen van een joker had overgeleverd." De Jong herkent de problemen, al zijn ze bij zijn club minder nij pend. Ook Dynamo zit in zwaar weer, vanwege het vertrek van de belangrijkste geldschieter. „Wij gaan door, maar waarschijnlijk niet op dezelfde voet. Ik vrees dat we ons budget van zes ton moeten hal veren, omdat het aantrekken van een grote sponsor op korte termijn een moeilijk verhaal wordt." Hetzelfde lot lijkt Martinus bescho ren. De Amstelveense volleybal- sters, die zich vorige week vrijdag voor de vierde keer op rij tot beste ploeg van Nederland kroonden, raakten hun hoofdsponsor kwijt terwijl het vet al van de botten was geschraapt. Plaatsgenoot AMVJ, de afgetroefde opponent in de finale van de play-offs, is nóg noodlijden- der en ook Longa'59 uit Lichten voorde staat het water tot aan de lippen. Een deel van de geldelijke sores bij Martinus is veroorzaakt door de torenhoge kosten voor deelname aan de Champions Lea gue. Het kampioenenbal kostte de club circa 160.000 euro per sei zoen, terwijl daar slechts een frac tie prijzengeld tegenover stond. Dat heeft alles te maken met het korset van de Europese volleybal- bond (CEV), waarbij de clubs ver plicht zijn voor televisieregistratie te zorgen en niets terug zien van de inkomsten voor de reclamebor den langs het speelveld. Nesselande en Dynamo liepen te gen hetzelfde obstakel aan. Nesse lande kreeg van de CEV zelfs een boete van 30.000 euro, omdat de Rotterdammers een tv-uitzending niet rond kregen. „Als club zijn we feitelijk gestraft voor onze grens overschrijdende ambities", ver zucht Arend van der Knaap, voor zitter van de Stichting Topvolley- bal Rotterdam. „Overleefden we in Europees verband een ronde, dan had ik slapeloze nachten. Een bizar re situatie, natuurlijk. En een omge keerde wereld, afgezet tegen bij voorbeeld het voetbal. Succes'in de Champions League is in die sport uiterst lucratief" Marcel Sturkenboom, de per 1 april aangetreden algemeen directeur Volleybalvereniging Nesselande is failliet gegaan, kort na het ver overen van de landstitel. Ook an dere topclubs worden hard ge raakt door de kredietcrisis. van de volleybalbond, herkent de kritiek op de CEV. „Er is inmiddels ook een brandbrief verstuurd, waarin we het buitensporige kos tenplaatje aan de kaak stellen." Hij beaamt dat het voor de uitstra ling voor het volleybal desastreus is dat uitgerekend de landskampioen op de fles is gegaan. „Je merkt dat het beeld is ontstaan dat de hele tak op z'n gat ligt. Dat is bezijden de waarheid. Het is niet alleen maar kommer en kwel. Al zal ik niet ontkennen dat er her en der serieuze problemen zijn." In beginsel vindt Sturkenboom dat clubs de hand in eigen boezem moeten steken. „Neem bijvoor beeld de situatie in Amstelveen. Ik denk niet dat daar nog langer ruim te is voor twee topsportinitiatie ven. Martinus en AMVJ moeten de handen ineenslaan." Het is een suggestie die door Marti nus niet op voorhand wordt afge wezen. Manager Hergen Epema koppelt er wel een voorwaarde aan. „AMVJ dient dan schuldenvrij te zijn. Want met een partij die niet met een schone lei kan begin nen, doen wij geen zaken." Dat zou wel eens struikelblok kunnen zijn. De salarissen aan de AMVJ-speelsters zijn sinds de jaar wisseling niet meer uitbetaald. De Nevobo is bereid over oplossin gen mee te denken, benadrukt Sturkenboom. Onlangs deed hij al het voorstel aan de overheid om sportsponsoring fiscaal aantrekkelij ker te maken. Tevens oppert hij om, net als in vervlogen tijden, een deel van de Lotto-opbrengsten weer uit te keren aan clubs die in de diverse Europa Cups uitkomen. En er valt over te praten dat de bond, zoals reeds eerder was be loofd door de inmiddels vertrok ken technisch directeur Joop Alber- da, de productiekosten voor de tv-registratie op zich neemt. Sturkenboom, die met Rotterdam Topsport de mogelijkheid tot een doorstart van Nesselande onder zoekt, begrijpt het verwijt van Nes selande en Dynamo dat in de voor bije jaren slechts prioriteit is gege ven aan de nationale teams en niet aan de A-league. „)e moet nooit vergeten dat de nationale teams en Nederlandse competitie parallel aan elkaar zijn; de een kan niet zon der de ander. Daarom moeten er manieren worden gevonden om ze gezamenlijk te vermarkten." PZC Zaterdag 2 mei 2009 3 5 Cerco Schroder neemt leiding over op NK MIERLO - Gerco Schroder heeft na twee onderdelen van de nationale titelstrijd voor springruiters de lei ding. Met Eurocommerce Pennsyl vania verdrong de Twentenaar gis teren in Mierlo Nathalie van der Mei van de koppositie. Leopold van Asten, met VDL Groep Kaïd goed voor de dagprijs, staat met nog één onderdeel te gaan op de tweede plaats. Van der Mei viel terug. De Friezin maakte met Heechiems Springti me twee springfouten. Eenvoudige zege Nadal, Federer en Djokovic ROME - Rafael Nadal is dit seizoen op gravel vooralsnog onverslaan baar. Na zijn toernooizeges in Monte Carlo en Barcelona bereikte de Spanjaard gisteren alweer de halve finales van de Masters in Ro me. Hij versloeg zijn landgenoot Fernando Verdasco met 6-3 6-3. Ook Roger Federer en Novak Djo kovic bereikten ook de laatste vier. De twee waren in de kwartfinales in twee sets klaar tegen respectie velijk Mischa Zverev (Dui) en Juan Martin del Potro (Arg). Rus in halve eindstrijd Kroatische challenger MAKARSKA - Tennisster Arantxa Rus heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het chal- lengertoernooi in het Kroatische Makarska. De als tweede geplaats te Nederlandse was in de kwartfi nale te sterk voor de Japanse Rika Fujiwara. De setstanden waren 7-5 6-1. De rol van Michaëlla Krajicek in de challengertoernooi in Johannes burg is uitgespeeld. Ze verloor zo wel in het enkel- als dubbelspel. Minuut stilte bij Heerenveen-ADO HEERENVEEN - SC Heerenveen houdt zondag voor aanvang van de thuiswedstrijd tegen ADO Den Haag een minuut stilte wegens de dramatische gebeurtenissen in Apeldoorn op Koninginnedag. Dat heeft de directie van de Friese club vrijdag besloten. De spelers van Sparta Rotterdam en Ajax dragen zondag in hun on derlinge treffen rouwbanden, zo maakten beide clubs bekend. AIGLE - Wielrenner Theo Bos moet zich binnenkort bij de internatio nale wielerunie UCI verantwoor den voor zijn aandeel in een val partij tijdens de Ronde van Tur kije vorige maand. De UCI heeft gisteren na uitvoerig onderzoek van de tv-beelden besloten de zaak over te dragen aan de discipli naire commissie. De Raborenner hangt een schorsing van een tot zes maanden boven het hoofd. Oud-baanwielrenner Bos, die dit seizoen debuteert op de weg, was betrokken bij de val van de Zuid-Afrikaan Daryl Impey. De ge letruidrager brak daarbij twee van zijn onderste rugwervels. De beel den gingen de hele wereld over en zorgden in de wielerwereld voor heftige discussies over de schuld vraag van de Nederlander. „Het ge drag van Theo Bos heeft het ima go, de reputatie en de belangen van de wielersport en de UCI ge schaad", luidde de verklaring die de UCI gisteren naar buiten bracht. Bos had wel verwacht dat er een vervolg op de zaak zou komen. „Zeker na alle commotie. Ik heb er geen probleem mee", zei de sprin ter. „Ik kan nu bij de UCI mijn ver haal vertellen, dat vind ik belang rijk. Ik zal nogmaals uitleggen dat er geen sprake van opzet was. Ik denk dat ik dat wel duidelijk kan maken." De sponsor van Nesselande, Ortec, is afgehaakt en de club is nu failliet. De vereniging is één van de grootste slachtoffers van de crisis. - foto Olaf Kraak/ANP Een initiatief van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71