NF is nog onbekend Akkoord zeesluis Terneuzen Belgische loodsensoos is verkocht Voor altijd beschermd Flinke klappen in Dirksland s PZC Zaterdag 2 mei 2009 27 VLISSINGEN - Het heeft weliswaar wat voeten in lukt: het naoorlogse deel van de Zeevaartschool nister Ronald Plasterk in een brief aan de blikken de aarde gehad - tien jaar wachten om precies te in Vlissingen krijgt de status van Rijksmonument, laten weten. Het vooroorlogse deel, nummer zijn - maar nu is het de Vereniging van Oud-Leer- Het gaat om Boulevard Bankert 156, ofwel het 154, blijft 'slechts' gemeentelijk monument, lingen van de De Ruyterschool dan eindelijk ge- hoofdgebouw met torentje. Dat heeft cultuurmi- foto Lex de Meester Dader aangehouden na inbraak in supermarkt MIDDELHARNIS - De politie heeft gisterochtend een 19-jarige man uit Utrecht aangehouden nadat hij had ingebroken in een supermarkt aan het Kerkepad in Middelharnis, Een door een inbraakalarm opge piepte medewerker van de winkel betrapte de man en kon de politie van zoveel informatie voorzien, dat agenten de inbreker in de om geving konden oppakken. 12 Hours verplaatst naar Zeelandhallen GOES - Het hiphopfestival 12 Hours of Hiphop, op 9 mei, vindt plaats op het parkeerterrein van de Zeelandhallen en niet langer op het plein aan de Joseph Lunslaan. Op last van de gemeente en politie is de vergunning voor het plein in getrokken. Er zouden te veel men sen (tot tweeduizend) op het gra tis feest afkomen en kan de veilig heid in het gedrang komen. Terneuzenaar wil met website bekendheid ziekte vergroten. door Paul Begijn TERNEUZEN - Neurofibromatose is een vrij onbekende ziekte. Deze maand is de internationale bewust wording Neurofibromato- se-maand. David Oosterloo (21) uit Terneuzen doet zijn verhaal. In Zeeland kent hij geen mensen die dezelfde ziekte hebben. Het geeft de zeldzaamheid van zijn ziekte weer, die meerdere varian ten kent. Oosterloo heeft sinds zijn geboorte neurofibromatose, een chronische ziekte die zich voornamelijk uit in bulten en vlek ken die zich hechten aan de uitein den van de zenuwen. NF is een er felijke ziekte, waarbij kinderen van een NF-patiënt ongeveer vijftig procent kans maken om de ziekte ook te krijgen. Naast David heb ben ook zijn broer en vader de ziekte. „Mijn vader heeft een zwaardere vorm. Hij heeft meerde re operaties ondergaan, waaronder een long- en hersenoperatie. Een risicovolle operatie, die gelukkig goed is afgelopen. Mijn broer heeft de ziekte in mindere mate en heeft geen uiterlijke kenmerken, maar hij is erg gesloten over de ziekte. Alleen mijn oudste broer heeft de aandoening niet." Voor neurofibromatose is nog geen geneesmiddel. „Doktoren tas ten nog in het duister over de ziek te. Alleen Limburg, Rotterdam en Gerit hebben gespecialiseerde NF-teams." Oosterloo hoopt dat David Oosterloo uit Terneuzen heeft een website gemaakt over zijn ziekte neurofibromatose. Het gaat om een vrij onbekende, erfelijke aandoening. de ziekte meer bekendheid krijgt en er meer acceptatie komt. Met de NF-maand is een eerste stap ge zet. „Op straat word ik vaak aange keken en nagestaard. Omdat de ziekte vooral uiterlijke kenmerken heeft, denken mensen ook meteen dat je verstandelijk niet in orde bent. Maar ik kan net als elk ander gewoon werken en autorijden, hoor. Wel word ik soms beperkt in mijn bezigheden door ver moeidheid, waardoor ik geen volle dige werkweek kan draaien." Hoewel Oosterloo positief is inge steld, heeft hij wel eens momen ten dat hij in de put zit. „Als mijn vrienden op stap gaan, is dat wel eens moeilijk. Toch heb ik veel aan mijn vrienden, we zoeken elkaar vaak op." Om de ziekte meer bekendheid te ge ven heeft Oosterloo de website www.watisnf.nl opgezet. Verdeling van kosten tussen Nederland en Vlaanderen onderzocht. door Wout Bareman TERNEUZEN - Vlaams premier Kris Peeters en staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Water staat zijn het eens over het vervolg traject voor de bouw van de zee sluis in Terneuzen. Het kabinet van Peeters heeft meer details bekendgemaakt over de gemaakte afspraken. Op korte termijn wordt een commissie sa mengesteld die zich buigt over de kostenverdeling. Bij de bouw van de huidige zee sluis - in de jaren zestig - werd een verdeelsleutel van 80 - 20 gehan teerd; Vlaanderen betaalde het leeuwendeel van de bouwkosten, Nederland niet meer dan twintig procent. Het is niet uitgesloten dat de verdeelsleutel nu eerder rich ting 60 - 40 zal gaan, afhankelijk van het profijt dat de havens van Gent en Terneuzen van de nieuwe sluis hebben. Peeters en Huizinga hebben afge sproken dat, zodra er duidelijk heid is over de gewenste verdeel sleutel, ook een besluit wordt ge nomen over het type sluis. Het Vlaams-Nederlandse Stakeholders Advies Forum (alle belanghebben den), dat nauw bij de verdere uit werking van de plannen wordt be trokken, sprak in januari voorkeur uit voor een 100.000 tonssluis, pal, oostelijk van de huidige zeesluis. Die kost 970 miljoen euro. Vlaanderen investeert 590 miljoen en ook Gent wil een bijdrage leve ren. De rest moet Nederland bij passen. Eind dit jaar valt de beslis sing. DIRKSLAND - Tijdens een feest aan de Philipshoofjesweg in Dirksland zijn in de nacht van donderdag op vrijdag ferme klappen uitgedeeld. Een beveiliger had een opstootje beëindigd en een agressieve man buiten gezet. Maar daar keerden andere bezoekers zich tegen de be veiliger. Die kreeg onder meer een trap in zijn gezicht. De ruzie is waarschijnlijk begon nen toen de verdachte binnen een 27-jarige vrouw mishandelde. De politie zoekt getuigen: 0900-8844. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Vroeger was het de plek waar taxichauffeurs en prosti tuees na werktijd een broodje aten; nu komen er vooral ouderen. Dat moet anders, vindt Leendert van Nieuwenhuijzen. Hij heeft de Belgische Loodsensociëteit aan de Vlissingse boulevard gekocht. Na de Gevangentoren, de Beurs en camping de Nolle heeft Van Nieu wenhuijzen weer een uitdaging ge vonden. „Alles aan de sociëteit is kapot, het restaurant is een ruïne. En toch heeft het charme. Het is een bijzonder gebouw. Ik weet ze ker, als we de boel goed opknap pen, dat de grandeur gaat herle ven." Maar behalve mooie terras vlonders, nieuwe plafonds en ge restaureerde mozaïeken, heeft Van Nieuwenhuijzen nog wat ideeën. Want dat loodswezen, dat moet je als gast toch beter kunnen beleven dan door vanuit je stoel een blik op de Schelde te werpen? „Ik denk aan kaders, om schepen te spotten, waarbij je digitaal uit leg krijgt. Ik ben bezig geweest met een tweedehands loodsen- boot om rondvaarten mee te ma ken. Of een boot in de wand ver werken. We moeten dat loodswe zen meer vermarkten. Het is zó uniek! Maar de mensen weten er te weinig van." Het liefst zou Van Nieuwenhuijzen de soos - bij de Belgische loodsen nog altijd in ge bruik als kantine - volledig op de schop nemen. Maar hij wacht eerst het seizoen af „Daarna gaan we er flink tegenaan. Dan gooien we de dichtgetimmerde ramen ook eens open. En dat dakterras is een prachtige plek voor feesten." Een drOomkeuKen is een compositie van een groot aantal componenten. Mooi, aansprekend, degelijk en praktisch. Bij Raab karcher hebben wë drie topmerken onder één dak. Wordt het een prachtige designkeuken of een fraaie klassieke keuken. Onze medewerkers geven u graag advies bij het ontwerpen van uw droomkeuken. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. www.raabkarcher.nl Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67