Met team Buurtzorg Files op kustwegen door vakantie-impuls Thuiszorg Open dag bij KNRM-station Neeltje Jaes Op de catwalk Oosterscheldeziekenhuis wil toch ruimte maken voor kerkdiensten 22 Zaterdag 2 mei 2009 PZC S tot in de kleinste details ontworpen en afgewerkt door onze eigen vakmensen Grenadierweg 17b - Middelburg www.baderie.nl BURGHSLUIS - De KNRM-stations langs de kust houden vandaag van ïo tot 16 uur open huis. Station Noordland, halverwege de Ooster- scheldekering, doet ook mee. De dag begint om ïo uur met het om- vlaggen van het station, dat vanaf vandaag 'Neeltje Jans' heet. Die naam ligt beter in het gehoor dan 'Noordland'. Om 11.30 uur is er een demonstratie van het redden van een drenkeling, om 12.45 uur wordt er gevaren met radiogra fisch bestuurbare boten en om 14.45 uur is er een demonstratie brandblussen. Tussendoor kun nen bezoekers varen op reddingbo ten Koopmansdank en Harder. RENESSE - Een speciaal knikje in de heupen, vriendelijk lachen en de han den losjes in de zij. Kinderen kregen gistermiddag een workshop 'catwalk lopen' en het ging ze gemakkelijk af. Als volleerde modellen liepen ze na de workshop rond. Het was een van de vele activiteiten van de drukbezoch te kindervakantieweek van Renesse. foto Ronald den Dekker GOES - Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen trekt zich de kritiek op sluiting van de kerkzaal in het zie kenhuis in Goes aan. De kerkzaal gaat wel dicht, maar het zieken huis is bereid met rooms-katholie- ke en protestantse kerken te pra ten over gebruik van een andere ruimte in het ziekenhuis, aldus be- stuurssecretaris Christiaan Soet- hout* van de Raden van Bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren. Morgen is vanaf 10.00 uur de laat ste viering in de kerkzaal. De zaal wordt bij de kraam- en kinderafde ling getrokken die extra vierkante meters nodig heeft sinds daar ook Walcherse vrouwen moeten beval len. ZIERIKZEE - Op de Deltaweg van Goes in de richting van Zierikzee was het gisteren bijna de hele dag bumper aan bumper rijden. Veel Nederlanders die Koninginnedag nog in eigen dorp of stad hadden gevierd, komen een korte vakantie houden in Zeeland. Een medewerker van de meldka mer van de politie vertelde dat het gisterochtend al drukker dan nor maal was op de Deltaweg en op an dere wegen naar de kust. De stoet auto's op de Deltaweg zwol gistermiddag verder aan. Er stond op een gegeven moment een file vanaf de afslag Goes op de A58 naar de Deltaweg tot voorbij de afslag Oost-Westweg bij Kats op Noord-Beveland. „Het rijdt „Meer tijd voor de cliënt, tninder voor geneuzel", vat medewerker Mirjam Luiting de formule van Buurtzorg samen. De organisatie start nu ook op het eiland. door Piet Kleemans Gedreven zijn ze. En zon der uitzondering en thousiast over de visie van zorgverlener Buurt zorg Nederland waarin de hoofd rol is weggelegd voor kleine zelf standige teams van ervaren profes sionals. Liesbeth Douw sluit zich volmon dig aan bij de woorden van Mir jam Luiting. „Ik zit nu 22 jaar in dit vak en voor mij voelt het alsof ik terug ga in de tijd. Het is ge woon echt terug naar de wijkzus ter van vroeger." Karin van der Wees (zeven jaar er varing) knikt instemmend. „Geen versnippering van werk meer, maar alles weer gewoon zelf doen. Dus zowel verzorging als verple ging-" Het is volstrekt helder. De drie staan helemaal achter het Buurt zorg-concept, uitgedacht door di recteur Jos de Blok. Mirjam (acht tien jaar ervaring): „Die kleinscha ligheid is heel belangrijk. Buurt zorg mag best groot worden, maar nooit grootschalig." Een team van Buurtzorg bestaat uit maximaal twaalf verzorgenden. Die kunnen - afhankelijk van de zwaarte van de gevraagde zorg - ge middeld vijftig cliënten bedienen. Liesbeth: „Stel dat de vraag naar Buurtzorg groeit, dan worden de teams niet groter, maar komen er nieuwe teams bij." De teams van Buurtzorg op Schouwen-Duiveland - naast het Zierikzeese staan er nog drie in de steigers - werken zelfstandig. Het Zierikzee se team bestaat uit acht hulpverle ners: zes verpleegkundigen en twee wijkziekenverzorgenden. De wijkziekenverzorgenden helpen de cliënt bij aan- en uitkleden, wassen en eten. De verpleegkundigen mogen ook wonden verzorgen en medicijnen toedienen. Binnen elk team wor den de taken duidelijk verdeeld. Twee teamleden doen de coördina tie van de werkzaamheden. Een Buurtzorg-coach houdt een oogje in het zeil. Uitvalsbasis is een kan toortje aan de Fonteine in hartje Zierikzee. Iedere cliënt krijgt bij de teams van Buurtzorg een eigen persoon lijke begeleider in de persoon van één van de leden van het achtkop- pige Buurtzorg-Zierikzee-team. Zo weet de cliënt zelf waar hij of zij te- rechtlcan met vragen of wensen en is ook voor de familie duidelijk waar zij moet aankloppen als er iets is. Het team wil ook proberen fami lie, mantelzorgers en buren zoveel mogelijk bij het werk te betrekken. Elk Buurtzorgteam heeft een ei gen telefoonnummer en dat is 24 uur per dag bereikbaar. Karin: „En het is ook een direct nummer. Je krijgt niet eerst een telefoniste, maar meteen een verzorgende." Het Schouwse Buurtzorg team begint bij nul. De cliënten moeten nog ge worven worden. De drie - en hun mede-teamleden José Stoutjesdijk, Kora Bal, Sylvia Heiligers, Elly van der Wekken en Joke Krakeel - zijn 'Buurtzorg mag best groot worden, maar nooit grootschalig' ervan overtuigd dat cliënten de weg naar Buurtzorg weten te vin den. Karin: „Natuurlijk is het best span nend, maar we staan echt allemaal helemaal achter dit werk en dat geeft energie." Liesbeth: „En het concept van Buurtzorg werkt. Dat is in de praktijk bewezen. Het is nog nergens mislukt." Mirjam: „Laat ons maar bewijzen dat het hier ook werkt." Wie meer wil weten kan bellen met 0900-6906906 (Buurtzorg Neder land), 06-53671600 (Buurtzorg Zie rikzee), een mailtje sturen naar info@buurtzorgnederland.com of een kijkje nemen op website www.buurt- zorgnederland.com. Zeven mensen op kantoor Buurtzorg Nederland is opge richt door jos de Blok, die zijn jeugd in Zeeuws-Vlaanderen doorbracht en daarna jaren langs als verpleegkundige werk te. In Nederland zijn op meer dan honderd plaatsen Buurt zorg-teams actief. Bij Buurtzorg werken zo'n elf honderd mensen. Slechts ze ven van hen zitten op kantoor. Buurtzorg Nederland krijgt op Schouwen-Duiveland te maken met stevige concur rentie. Op het eiland moeten naar schatting duizend cliënten be diend worden en daar staan kleine particuliere zorgbureaus, zorgverle ners van christelijke signatuur en grote(re) spelers als Allévo en Zorg- stroom voor klaar. Algemeen doel van alle zorgverle ners: het leveren van een combina tie van huishoudelijke zorg, verzor- nog", zei de medewerker van de meldkamer in Middelburg gister middag rond vijf uur, „maar stap voets." Ook op de N59 bij de rotonde in Zierikzee was het de hele dag file- rijden. Pas tegen 17.30 uur kon er weer worden doorgekacheld. In de ochtend waren de verkeerslichten op de kruising N59 - N256, vanaf de Zeelandbrug naar Zierikzee en Bruinisse defect. Ook hierdoor stokte het verkeer. De politie Zeeland heeft de indruk dat veel mensen wellicht op het laatste moment nog voor een kor te vakantie naar Zeeland kwamen vanwege de goede weersverwach tingen en omdat ze met 4 en 5 mei al vrij hadden genomen. lélé Mam zingt over vrouwen in de wereld ZIERIKZEE - De zevenkoppige vrou wengroep Lélé Mam geeft zondag 10 mei een optreden in de Luther se Kerk aan het Gat van West Noordwest in Zierikzee. De groep brengt het programma The Woman Gather. Daarin ko men, a-capella gezongen, verhalen voor van vrouwen uit alle delen van de wereld. Het optreden begint om 15.00 uur. Kaarten kosten tien euro en zijn te bestellen via 023 5409845 of per email: karin@lelemam.nl. www.lelemam.nl Lokale omroep gaat in op Dodenherdenking ZIERIKZEE - Radio Schouwen-Dui- veland besteedt maandag met een aangepast programma aandacht aan de Bodenherdenking. Medewerkers van ziekenomroep Nomen Nescio verzorgen tussen 19 en 22 uur een speciale uitzen ding. Daarin wordt onder meer een enkele jaren geleden opgeno men gesprek met de inmiddels overleden J.W. de Jonge uitgezon den. Die werkte tijdens de oorlog op het secretarie van de toenmali ge gemeente Renesse. www.rosd.nl Fietser rijdt door rood en wordt aangereden ZIERIKZEE - Een fietser uit de ge meente Schouwen-Duiveland is donderdag rond 14.30 uur gewond geraakt aan hoofd, hand en been toen hij werd aangereden door een 24-jarige motorrijder uit die zelfde gemeente. Dat gebeurde op de kruising Nieuwe Kooiweg/Laan van Sint-Hilaire in Zierikzee. De motorrijder trok op voor groen licht, toen opeens de fietser de weg overstak. Beiden kwamen ten val. De politie kon gisteren niet zeggen of ook de motorrijder ge wond is geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62