'Koningin wordt goed NCTb doet onderzoek beveiliging Apeldoorn Politie krijgt veel tips en films drama MIDDELBURG BOEKENSTAD 4 Zaterdag 2 mei 2009 PZC TocH H£EFT Hl) v/Ro£rie_P-_ /y W&L A.AOc?f£ SscH»LDE./3Jj&.W O'eMAA^-TL MOüB^ den haag - De Nationaal Coördi nator Terrorismebestrijding (NCTb) gaat op verzoek van de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Justitie een feitenonderzoek doen naar de beveiligingmaatrege len die donderdag zijn genomen tijdens Koninginnedag. Op Koninginnedag probeerde de 38-jarige Karst T. tevergeefs met zijn auto een aanslag op de konink lijke familie te plegen. Zes mensen kwamen daarbij om. T. bezweek gisteren zelf ook aan zijn verwon dingen. Volgens een woordvoer ster van de NCTb moet het onder zoek uitwijzen hoe de beveiliging daadwerkelijk is voorbereid en uit gevoerd. Vervolgens wordt ook ge keken of er voor de toekomst extra of andere veiligheidsmaatregelen moeten worden getroffen. Het NCTb voert het onderzoek uit in samenspraak met de burgemeester van Apeldoorn, de hoofdofficier van justitie en de korpschef Deze 'lokale driehoek' was en is verant woordelijk voor de openbare orde en veiligheid. De ministers Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) en Ernst Hirsch Ballin (Justitie) hebben hun verzoek aan de NCTb gedaan, omdat die verantwoordelijk is voor de beveiliging van de leden van het Koninklijk Huis. DRIEBERGEN - De politie heeft onge veer 750 tips binnengekregen over de mislukte aanslag van Karst T. op leden van het Koninklijk Huis op Koninginnedag. Ook hebben mensen ongeveer 165 foto's en een tiental filmpjes op de speciaal voor deze gelegenheid ingestelde websi te geüpload. Dat heeft het Korps landelijke politiediensten (KLPD) gisteren gemeld. Het onderzoek van politie en justi tie is aangemerkt als een 'zaak van nationaal belang'. Hoewel T. in middels is overleden, gaat het on derzoek onverminderd door, aldus het KLPD. Er werken 250 mensen van de Nationale Recherche aan de zaak. Zij worden hierbij onder steund door verschillende andere diensten van het KLPD en ook wordt samengewerkt met de regio politie Noord-Oost-Gelderland. Het doel van het omvangrijke on derzoek is om zo zorgvuldig moge lijk een compleet beeld van het drama te reconstrueren. In de woning van T. in Huissen zijn donderdagmiddag tijdens een huiszoeking geen wapens of explo sieven gevonden. Ook zijn er enke le tientallen getuigen ondervraagd. Verder wordt onder meef onder zoek gedaan naar het voertuig dat T. gebruikte, de door hem afgeleg de route en zijn fysieke gesteld heid op het moment van de aan- slag. De Nationale Recherche zoekt ver der nog mensen die beelden van de door T. gebruikte zwarte Su zuki Swift hebben, vlak voordat die inreed op het publiek. Die kun nen zich melden op nummer 0800-6070 of bij Meld Misdaad Anoniem (0800-7000). Mensen kunnen hun beelden uploaden op www.nationale-recherche.ril/upload. Met de- beveiliging van de koninklijke familie is het niet slecht gesteld, maar het kan geen kwaad de komende tijd extra voorzichtig te zijn. „Dit soort acties brengt anderen soms op ideeën." door Sandra Donker en Annemieke Kooper Koningin Beatrix spreekt de komende dagen vast en zeker een hartig woordje met de Natio- naai Coördinator Terrorismebestrij ding, vermoedt René Jansen, direc teur van beveiligingsbedrijf RJ Se curity en in het verleden betrok ken bij de beveiliging van het Ko ninklijk Huis. „Ze zal vragen hoe iemand in vredesnaam zo dichtbij haar kon komen. Voor hetzelfde geld had de auto zich wél in de ko ninklijke bus geboord." Logische vragen, vindt Jansen. De DKDB, de Dienst Koninklijke- en Diplomatie Beveiliging, doet er vol gens hem goed aan haar beveili ging de komende tijd op te schroe ven. Niet dat het daarmee nu slecht is gesteld. Integendeel, stelt hij. „Maar je moet de buitenwereld wel duidelijk maken dat ze echt goed in de gaten wordt gehouden. Dit soort acties brengt anderen soms op ideeën. Met 4 en 5 mei in het vooruitzicht, kan je dan niet voorzichtig genoeg zijn." Toch zal er bij het besluit om toe komstige evenementen wel of niet extra te beveiligen vooral worden gekeken naar het motief van de da der, meent Jansen. „Was het inder daad een eenpersoonsactie, een wanhoopsdaad, dan is het een an der verhaal dan wanneer blijkt dat het toch een terreuraanslag was. Dan is er geen twijfel over moge lijk dat er flink meer beveiliging wordt opgetrommeld." Hoewel daags na het drama in Apeldoorn her en der spoedover- leg is geweest over de veiligheid van de koninklijke familie, hou- Agenda Koninklijk Huis 3 mei: Prins Constantijn reikt prijs World Press Photo 2008 uit in Am sterdam 4 mei: Nationale Dodenherden king, kranslegging door koningin Beatrix en prins Willem-Alexander 5 mei: koningin Beatrix bij viering den overheidsdiensten de lippen op elkaar over maatregelen. Dat er iets moet gebeuren, staat voor vei ligheidsdeskundige Uri Rosenthal buiten kijf: „Ons koningshuis heeft altijd een heel open karakter gehad. Fysieke aanrakingen waren gewoon, maar de risico's zijn steeds groter geworden. De sprook jesachtige taferelen zijn voorbij." Volgens de voorzitter van het Cri sis Onderzoeksteam zijn Neder landse hoogwaardigheidsbekle ders soms wat 'al te laconiek' op het gebied van veiligheid. „Minis ters gaan, ook na de aanslag op Pim Fortuyn, nog op de fiets naar hun ministerie en fietsen telkens vrijwel dezelfde route." Rosenthal verwacht tijdens de 4 en 5 mei-festiviteiten, waar de Oranjes aanwezig zijn, evenwel geen problemen. „Vanzelfsprekend zal iedereen nog meer op scherp staan. De beveiliging is dan al heel zwaar, dus ik denk niet dat nog extra maatregelen nodig zijn." van de Bevrijding in Amsterdam op en rond de Amstel 5 mei: Pieter van Vollenhoven bij herdenkingen Rhenen en Wagenin- gen 7 mei: koningin aanwezig bij ope ning tentoonstelling Calvijn Wij PETER in Dordrecht 9 mei: koningin opent internationa le kunstmanifestatie in Amsterdam 12 mei: prinses Maxima reikt Ap peltjes van Oranje 2009 uit 13 mei: koningin opent Art Am- Het is vooral de reguliere beveili ging, zoals wegafzettingen en het in goede banen leiden van het ver keer, waar wel wat te winnen is, stelt Rob Granpé Molière, direc teur van het Nederlands Oplei- dings Bureau. De persoonlijke be veiliging van de koninklijke fami lie is volgens hem 'waterdicht', maar voor de overige veiligheids maatregelen voor het publiek wordt nu vaak een minimumaan tal mensen ingezet. Volgens de voorschriften gaat het bij relatief rustige activiteiten om één toe zichthouder per 500 tot 1000 toe schouwers. Is er drank in het spel of is er een dansspektakel, dan wordt er meestal 1 beveiliger per 100 of 150 bezoekers ingezet. Voor meer is vaak geen geld, vertelt hij. Bovendien is het de vraag of je met meer mensen dê boel echt vei liger maakt. „Met camera's of de- tectiepoorten kan je die veiligheid wél vergroten. Daar wordt te wei nig gebruik van gemaakt." zondag 3 mei 2009 van 10-17 uur op de Middelburgse Markt de grootste en leukste boekenmarkt van ZW-Nederland met 140 kramen bóórdevol boeken, boekenen nog eens boeken en met muziek van de Booktown JazzBand een activiteit in het kader van de Kunst- en Cultuurroute

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4