een heel enge droom zat' 'Onvoorstelbaar dat zoiets gebeurt' Zeeland 'Zeeuwen vieren voorbarig feest' Respect Steun voor oranjecomités Het laatste nieuws over het Koninginnedagdrama www.pzc.nl/apeldoorn PZC Zaterdag 2 mei 2009 3 COMMENTAAR* Met 21 leden van Het Walchers Kos tuum en Ons Boeregoed ging reisorga nisator Jan Geldof uit Vrouwenpolder gisteren naar Apeldoorn. Zijn missie? Aan dacht vragen voor de opname van Zeeuwse plaatsen in de toeristische Oranjeroute. „De stemming was fantastisch en het weer was goed. We hadden kaarten voor één van de tri bunes. Zo'n honderd meter voor het ongeluk hebben we nog gezwaaid naar de bus met de koninklijke familie. 'Groeten uit Veere' stond er op één van de borden, die we omhoog hiel den. Willem-Alexander stak z'n duimen om hoog naar ons. Leuk! Daar gingen we voor! Ineens zagen we de optocht over het leven van Juliana - die vanuit tegengestelde richting kwam - niet meer. Er kwamen ambulances voorbij en politieagenten op mountainbikes. Mensen om ons heen begonnen te bellen met hun familieleden die thuis voor de televisie za ten. Ik hoorde een vrouw zeggen dat er een aanslag gepleegd was. Het duurde vrij lang voordat er door de luidsprekers'werd gemeld dat er iemand met een auto het publiek ingere den was en dat alles afgelast werd. We zijn met de mensen de weg overgestoken, om naar de pendelbussen te komen. Eenmaal aan de over kant misten we twee personen. Daar hebben we anderhalf uur op gewacht, op nog geen honderd meter afstand van het ongeluk. Toen er een lijkwagen langsreed, wist ik: dit is heel erg. Na Apeldoorn zouden we in Buren naar het Oranjemuseum gaan en wat eten. In de bus hebben we de radio aan gezet. Niemand heeft één woord gezegd. In Buren hadden veel mensen nog niks meegekregen van het drama. Het was goed dat we daar waren, want ieder een kon z'n verhaal kwijt. Nu ik de tv-beelden en krantenfoto's heb gezien, denk ik: wij wa ren daar. Er had ons ook wat kunnen overko men. Ik vind het onvoorstelbaar dat zoiets ge beurt terwijl je de koninklijke familie zó kon vastpakken. Wat zal dit voor gevolgen hebben? Je weet niet hoeveel mensen zo'n idioot nog op ideeën brengt. En hoe is het mogelijk dat zo'n auto de Jachtlaan als startbaan gebruikt om bij die Naald te komen?" MIDDELBURG - Veel oranjeverenigin gen in Zeeland hebben financiële schade geleden doordat evenemen ten op Koninginnedag zijn afgelast na de aanslag op de koninklijke fa milie in Apeldoorn. Feesten zijn geannuleerd, bands die zouden optreden, zijn afge zegd, terwijl ze wel betaald moe ten worden. Veel oranjeverenigingen hoopten juist 's avonds bij de feesten geld op te kunnen halen. De gemeenten Veere, Middelburg en Schouwen-Duiveland zijn be reid om gedupeerde organisatoren financieel bij te staan. Vlissingen heeft nog geen knoop doorgehakt over vergoeding van de kosten. In Zeeuws-Vlaanderen valt de schade mee omdat de mees te activiteiten achter de rug waren. De oranjevereniging in Kloetinge hoopt op steun van de gemeente Goes. Verslagenheid onder Zeeuwse bezoekers in Apeldoorn. foto Jaap Verboom Nederland was gisteren nog ernstig ontregeld door de aanslag een dag eerder in Apeldoorn. Een zwaargewonde en ook de dader bezweken alsnog aan hun verwondingen, waarmee het aantal dodelijke slachtoffers op zeven is gekomen. Tienduizenden mensen gaven blijk van hun medeleven met de slachtoffers door bloemen te leggen op de plek des onheils en condoleanceregisters te tekenen. Ondertussen maakten Oranjeverenigingen en organisatoren van activiteiten op Koninginnedag gisteren de balans op. Dat klinkt wat kil, maar de onverwachte tegenvallers laten de betrokkenen geen andere keuze. Voor veel verenigingen betekent de afgelasting van activiteiten een fikse financiële strop. Voor veel verenigingen, die zonder uitzondering drijven op vrijwilligers en die moeten werken met bescheiden budgetten, is het een niet op te vangen tegenvaller. Diverse Zeeuwse burgemeesters lieten weten bij te springen als de nood aan de man komt. Dat getuigt van respect voor de toch al zo getroffen verenigingen en de talloze vrijwilligers. strand, landbouw en visserij, folk lore en de mensen. De nadruk ligt op Zeeland als provincie waar het leven goed is. De tekst is beknopt, waardoor de toelichtende waarde niet zo goed uit de verf komt. De provincie zet in op mensen die als 'ambassadeur' Zeeland promoten. Het nieuwe fotoboek is daarbij een handzaam hulpmiddel. Zeeland, land van wind, licht en wa ter. Uitgave De Koperen Tuin, Goes en De GrooteRoeibaerse, Kloetinge. Prijs 19,95 euro. MIDDELBURG - Het feestje dat Zeeuwen vieren over het niet on der water zetten van de Hertogin Hedwigepolder is voorbarig. Dat vindt Tweede Kamerlid Ernst Cramer (Christenunie). „We leg gen ons lot in handen van Brussel. En het is de vraag of de oplossing van het kabinet hèt alternatief is. Die oplossing is eerder onderzocht door twee commissies en als onvol doende beoordeeld." Zijn (video)reactie is te zien op Dossier Westerschelde. Op de in ternetpagina staan de belangrijkste artikelen die de PZC heeft gepubli ceerd over natuurherstel in het Westerscheldegebied. Ook geven betrokkenen reacties op de vraag: hoe nu verder? Ook Kamerlid Ad Koppejan geeft een reactie. www.pzc.nl/dossierwesterschelde Bloemen aan de overkant van de weg waar de aanslag plaatshad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3