"Het was alsof Ik in Fotoboek promoot het goede Koninginnedag PZC 'Ineens was ik bij die Naald' De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Zaterdag 2 mei 2009 PZC MAIKEl HARTE En de dag begon zo mooi. Twee euro gaf de «rouw voor onze schemerlamp. Met de vijftig cent voor de kande laar en een euro voor de handtas liep de omzet 's och tends al snel richting de vijf euro. Mijn (stiefjdochter was er dolblij mee en verbraste de opbrengst meteen aan een ijsco en een cadeautje van een naburig kraam welk cadeautje volgend jaar waarschijnlijk weer bij ons op het kleed zal liggen. Ik hield de toko ondertussen in de gaten en dat was maar goed ook, want het waren af en toe zware onderhandelingen. Zo werd op ons zesdelig kop-en-schotel-servies vijf cent geboden. Ik antwoordde met de vraag wat ik dan voor één kop en scho tel zou moeten vragen? De be baarde vijftiger liep vol onbegrip door. Het zwaarst was echter de verkoop van mijn oude transis torradio, waarmee een oudere Turkse meneer toch zeker twin tig minuten in zijn handen heeft gestaan. Ik hield vast aan een euro, waarna hij er een ka meraad bij haalde om overleg te voeren. Uiteindelijk ging hij overstag en haalde hij een euro uit zijn broekzak. Enigszins triomfantelijk stopte ik de euro in het potje van mijn dochter, maar al snel kreeg ik spijt. Ik had die radio moeten houden en aan moeten zetten zodat ik toen al had geweten, welk drama zich afspeelde in Apeldoorn. Nu zag ik de werkelijke omvang hiervan pas 's avonds op televisie. Afgrijselijk. Ik begrijp dan ook de opmerking dat Koninginnedag nooit meer hetzelfde zal zijn. Aan de andere kant zullen we ons moeten realiseren dat er in onze maatschappij nu eenmaal gestoorden rondlo pen, waartegen we ons nooit volledig zullen kunnen bescher men. De koninklijke familie zal niet meer met zijn allen in één bus met open dak gaan zitten, maar verder hoop ik dat we ons dit volksfeest niet door één idioot laten afpakken. Ik wil volgend jaar wel mijn transistorradio terug kunnen kopen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns In onze maatschappij lopen nu eenmaal gestoorden rond COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement mét automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres w Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De P2C gaal zorgvuldig on n mei persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie Een dag na de bloedige aanslag in Apeldoorn blikken Zeeuwse bezoekers van Koninginnedag terug op de gebeurtenissen. door Nadia Berkelder en Cornelleke Blok Zoals bij veel koninklijke evenementen de laatste jaren stond Marieke Jan sen van Rosendaal uit Terneuzen op Koninginnedag vooraan bij het bezoek van konin gin Beatrix aan Apeldoorn. Marie ke (20) is helemaal gek van het ko ninklijk huis. Ze heeft een website waarop ze foto's publiceert die ze* van de koninklijke familie maakt. Donderdag was ze samen met haar vriend op de Loolaan in Apeldoorn een stukje met de bus meegelopen. Ze liepen langs de bocht waar toen nog de mensen •stonden die een paar minuten la ter op het asfalt zouden liggen. Net naast de monumentale naald besloten ze op de koninklijke bus te wachten. „Het was hartstikke mooi weer, de sfeer was goed, het publiek was ontspannen. Dat zie je wel eens an ders: soms staan mensen heel erg te dringen, maar dat was in Apeldoorn echt niet zo." En toen werd alles anders. „Het eerste wat ik ervan merkte, waren een paar foto Wouter Koolmees Mensen leggen vrijdag bloemen bij de naald. Tim Adriaanse uit Oost-Sou burg was één van de vele mensen die gisteren in Apeldoorn naar de koninklijke fa milie kwam kijken. „Ik vind het al tijd leuk om naar de koningin te gaan en we zaten toch in de buurt: ik was op vakantie in Wouden berg. Mijn vrouw en kinderen ge ven er niets om, dus ik ben alleen naar Apeldoorn gegaan. Ik stond eerst bij de kerk, waar de koningin als eerste aanwezig was. Toen de optocht begon, ben ik gaan lopen richting de Loolaan. Ik dacht: dan kan ik ze nog even zien. Maar dat is er niet meer van gekomen. Toen ik halverwege was, hoorde ik van andere mensen dat er een ongeluk gebeurd was. De één zei dat het een aanslag was, an- derén riepen dat ,er iemand onwel geworden was. Ik ben doorgelo pen, maar wist niet waar ik heen liep. Ineens was ik bij die Naald. Ik zag die zwarte auto staan. Mensen lagen op de grond. Er stonden zie kenauto's. Ik zag hoe er mensen gereanimeerd werden. Het was best heftig. De vrolijkheid sloeg in eens om naar verdriet. Er was geen paniek, meer verslagenheid. Mensen in oranje kleding zaten op de stoeprand te huilen. Dat heeft heel veel indruk op me gemaakt. Achteraf denk je: voor hetzelfde geld had ik daar gestaan. Mijn vrouw belde me meteen op. Ik ben heel blij' dat ik mijn kinderen niet meegenomen heb. Ik hoorde kindertjes, die nog op de rug van hun ouders zaten, zeggen: 'kijk, ze zijn bij mensen op hun buik aan het duwen'. Ik snap niet hoe dit heeft kunnen gebeuren. Hoe kon die auto door die dranghekken ko men? Ik denk niet dat de koninklij ke familie ooit nog in een open bus zal rijden of in een bootje door de grachten zal varen." doffe klappen. Ze klonken als ge weerschoten, daardoor dacht ik eerst dat er op de bus geschoten werd. Vanuit mijn ooghoeken zag ik dat er iets door de lucht vloog, maar ik kon niet zo goed zien wat. In de koninklijke bus zag ik Maxi ma overeind komen, die zag het als eerste, volgens mij omdat ze een beetje gedraaid op haar stoel zat. Toen gingen de anderen in de bus staan." Vanaf dat moment was het chaos. „Mensen gilden, en liepen weg. Ook wij zijn een klein beetje ach teruit gelopen, richting de bomen, omdat we dachten dat er gescho ten werd. Op het kruispunt lagen allemaal gewonden. Er was een enorm geschreeuw om hulp. Daar na kwamen de medewerkers van het Rode Kruis - er was een EHBO-post dichtbij - en de ambu lances. Het was alsof ik in een heel enge droom zat." „Het gekke was dat er ineens alle maal spullen op dat kruispunt la gen. Dat was net ervoor helemaal schoongeveegd, en toen was het een enorme chaos. Schuin voor ons stond dieluto tegen de naald, ik zag een agent die het hoofd van die man vasthield. We zagen dat ze meteen van alles gingen bekij ken, dat ze de auto met honden onderzochten en dat ze onder de auto keken. Later kwam de brand weer om de man los te knippen." Marieke heeft een poos staan wachten, omdat de weg naar het centrum van Apeldoorn, waar haar auto stond, geblokkeerd was. „Overal stonden mensen te hui len. Je verwacht zoiets totaal niet. Die mensen die geraakt zijn, ston den gewoon te kijken. Wij waren ook net die weg overgestoken; ge lukkig zijn we nog een stukje door gelopen." Toen de weg weer vrij was, zijn ze vertrokken. „We zijn nog even bij vriendinnen langs ge weest die op de camping stonden, om na te praten. We hebben daar ook de persconferentie gekeken. Het is bizar om die beelden terug te zien. Als die auto iets schuiner had gereden, was hij ingereden op het stukje waar wij stonden." Of ze de koninklijke familie nog blijft volgen? „Op dit moment is de lol eraf Je kon aan de koningin op televisie zien dat ze echt aange slagen was. Die aanslag was na tuurlijk ook echt op hun gemunt. Het had een heel bijzondere Ko ninginnedag had moeten worden en dat is het ook geworden, maar niet op de manier zoals we van te voren dachten. Ik denk dat ze de veiligheidsmaatregelen nu gaan aanscherpen. Het zal nooit meer zo spontaan worden als het eerst was." door Rinus Antonisse Aan boeken met beelden over Zee land geen gebrek. Regelmatig ver schijnt een nieuwe uitgave. Dik wijls is het dan een variatie op het voorafgaande. Waarin voor de Zeeuwen zelf (over)bekende foto's van de zee, dijken, akkers, schelp dieren, vogels, streekdrachten en ringrijden. Het is best lastig andere invalshoeken te vinden. Want Zeeland is nu eenmaal een land van wind, licht en water. Met veel ruimte, vergezichten, kerkto rens, molens, wat grotere stadjes en her en der dorpen en verstilde gehuchten. Al die elementen zijn terug te vinden in het fotoboek Zeeland, land van wind, licht en wa ter. Ook von Licht, Luft und Was ser en of light, air and water, want de tekst van Theo Spinnewijn is vertaald in het Engels en Duits. Dat geeft het boek een meerwaar de als leuk cadeautje voor buiten landse gasten, wat natuurlijk de be doeling van de uitgevers is. Dat het boek beslist verrast is zon der meer te danken aan de inspire rende fotografie van Anke Ligterin- gen. De geboren Zeeuwse (Oost burg) woont al langer niet meer in de provincie, maar de band is ge bleven. Ligteringen - ook actief als keramiste - bespeurt vrijheid, onaf hankelijkheid en emotie ver mengd met nuchterheid en die be grippen zijn in haar - analoge en ongemanipuleerde - beelden aar dig terug te vinden. Het boek is opgedeeld in tien the ma's. Steden en dorpen, water en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2