9 Walcheren hotspot voor hoeren Charme, grandeur en pizza's met uitzicht op zee Tiende boekenmarkt INTER BORG CDA Borsele wil kabels in de grond stoppen Uitnodiging Alle berichtgeving over de Westerschelde op een rij www.pzc.nl/dossierwesterschelde PZC Zaterdag 2 mei 2009 2 5 Nevenactiviteiten zoals zorg en recreatie leveren extra geld op. door Jeffrey Kutterink middelburg - Steeds meer Zeeuw se boeren verdienen een centje extra met recreatie, educatie en ver bouw en verkoop van streekpro ducten. Toch benutten ze nog lang niet alle mogelijkheden. Dat blijkt uit een studie van de Wageningen Universiteit. Na de boterberg, melkplas en overvolle graanschuren eind jaren '80 en een hierdoor veranderende poli tiek, wordt vaak gesproken over een 'nieuwe landbouw'. Het opzetten van nevenactivitei ten - in jargon verbreding - is één manier voor boeren om het hoofd boven wateer te kunnen houden. Minister Gerda Verburg (CDA, LNV) wil dat meer boeren naast hun bedrijf actief worden op het gebied van (zorg)toerisme, educa tie, kinderopvang en streekproduc ten. Ze denkt dat boeren zo ook de leefbaarheid van het platteland kunnen verbeteren. Een belangrij ke reden voor Verburg om boeren een helpende hand toe te steken. Verburg wil dat tussen 2008 en 2012 de omzet van de multifunctio nele landbouw verdubbelt. Ze stel de daarom in 2007 een werkgroep in die nieuwe initiatieven aanjaagt en problemen aanpakt. Om te zien of de omzet inderdaad ver dubbelt, is op een rij gezet hoe de landbouw er voor staat. Daaruit blijkt dat de multifunctionele land bouw een grote vlucht neemt. In middels zijn Walcheren, Zuid-Lint burg, het Groene Hart, de Friese Wouden en Noord-Oost Overijs sel de hotspots van Nederland, stelt de Wageningen Universiteit. Een goed voorbeeld is de opkomst van zorgboerderijen. Die kunnen verschillende soorten zorg aanbie den, zoals dagbesteding, combina tie van wonen en werken en ar- Zorgboerderij Pitteperk, tussen Koudekerke en Middelburg. beidsintegratie. In 2007 waren er ruim 600; ten opzichte van 2003 is dat een toename in vier jaar tijd met twee derde. Een ontwikkeling die aan Zeeland niet voorbij is ge gaan. Telde Zeeland in 2003 enkele zorgboerderijen, in 2007 waren dat er al ruim twintig. Uit een enquête van begin dit jaar blijkt dat multifunctionele land bouw een belangrijke rol vervult op het platteland. Het vergroot het werkplezier van boeren en de extra inkomsten besteden ze deels weer lokaal, aldus de Wageningen Universiteit. Zo huren ze lokaal bij voorbeeld schoonmakers, aanne mers en cateraars in, en slaan ze lo kaal extra eten en drinken in. Dat levert per bedrijf gemiddeld één tot twee extra arbeidsplaatsen op. De toon is dus gezet. Op dit mo ment zijn er al veel boeren die ne venactiviteiten hebben. Van het to- B Boeren ontdekken steeds meer de mogelijkheden van nevenacti viteiten, zoals zorgtoerisme. Mi nister Gerda Verburg stimuleert die ontwikkeling. archieffoto Ruben Oreel tale aantal landbouwbedrijven in 2007 (circa 77.000) heeft ruim 11 procent inkomsten uit nevenactivi teiten. De totale omzet wordt voor 2007 geraamd op circa 322 miljoen euro. De verwachting is dat die omzet kan groeien tot minimaal 1,5 en maximaal 4,5 miljard euro. Vooral in de afzet van streekpro ducten via supermarkten, horeca en catering zit nog veel groei. Maar daarvoor is gezamenlijke promo tie, logistiek (duur op dunbevolkt platteland) en aangepaste wet- en regelgeving noodzakelijk. MEUBELMAKERIJ Wij maken graag uw bijzondere keuken, interieur en meubels op maat. Zin in een inspirerende afspraak over uw droomkeuken, meubel of interieur? Wij laten u graag kennis maken met de verschillende mogelijkheden die wij te bieden hebben. BIJZONDER IN VORM Klarinetweg 14 Tel 0118-650004 Middelburg www.inter-borg.nl Industrieterrein Mortiere heinkenszand - De geplande aan leg van een nieuwe elektriciteits- snelweg in 2014 tussen Zeeland en West-Brabant maakt het mogelijk van de hoogspanningsmasten op dit traject af te komen door de stroomkabels onder de grond te stoppen. De CDA-fractie in de Bor- selse gemeenteraad breekt hier voor een lans in een brief aan Ten- net, de beheerder van het Neder landse hoogspanningsnetwerk. Tennet wil de transportcapaciteit van elektriciteit vanaf Borssele ver der het land in vergroten, omdat het huidige netwerk de toekomsti ge extra vraag naar stroom niet aan kan. De verwachting is ook dat de stroomproductie in Vlissin- gen-Oost door nieuwe initiatieven zal toenemen. Volgens het CDA moet van de nood een deugd wor den gemaakt door de stroomsnel- weg 'landschappelijk goed in te passen, zeker in de kwetsbare Zak van Zuid-Beveland'. Dus: 'geen nieuwe masten, maar het combine ren van kabels, het liefst onder gronds'. Dat is duurder, maar, stelt raadslid Ad Schenk, 'dan zijn wij en de generaties na ons gevrij waard van deze lelijke objecten'. middelburg - Op de Markt in Mid delburg vindt zondag de tiende editie plaats van Middelburg Boe kenstad. Er staan dit keer 140 kra men op de boekenmarkt. Het eve nement is volgens organisator Gert-Jan de Rooij inmiddels uitge groeid tot de grootste boeken markt van Zuidwest-Nederland. Omdat Middelburg Boekenstad zijn tiende editie beleeft, is ook een gedichtenwedstrijd uitgeschre ven. Een jury - met De Rooij zelf, zijn vrouw Mimi de Rooij als me de-organisator van Middelburg Boekenstad, stadsdichter van Mid delburg loop Buma en literair criti cus Jan Smeekens - heeft het ge dicht Het boek van Troje van Kees BorgdorfF als winnaar gekozen. Borgdorff is zondag in De Drukke rij aanwezig tijdens het literair café dat daar plaatsvindt van 12 tot 13 uur. De Rooij wil het gedicht van BorgdorfF een permanente plek te geven op de Markt. OOSTERSCHELDEZIEKENHUIZEN iii' mn - li Ziekenhuis Walcheren Informatiebijeenkomst Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldeziekenhuizen hebben toestemming om te fuseren. De komende jaren gaan zij de ziekenhuiszorg anders organiseren en verbeteren. De ziekenhuizen nodigen u uit voor een informatiebijeenkomst hierover. Deze bijeenkomst kent een open agenda waarbij er volop gelegenheid is om vragen te stellen. Namens de ziekenhuizen zijn aanwezig de voorzitters van de medische staf- besturen en voorzitter van de Raad van Bestuur a.i. Prof. dr. P.A.M.Vierhout. Wanneer? Dinsdag 12 mei 2009 Hoe laat? Van I 7.30 tot 19.00 uur Waar? Grand Hotel Arion, Boulevard Banckert.Vlissingen Metamorfoses voor restaurants op de Vlissingse boulevard. door Wendy van den Hurk vlissingen - Vroeger was het de plek waar taxichauffeurs en prosti tuees na werktijd nog even een broodje konden eten, nu'komen er vooral ouderen. Dat moet an ders, vindt Leendert van Nieuwen- huijzen. Hij heeft de Belgische Loodsensociëteit aan de Vlissingse boulevard gekocht. Na de Gevangentoren, de Beurs en camping de Nolle heeft de ontdek ker van de strandhuisjes weer een uitdaging gevonden. „De vorige ei genaar, mijnheer Dagevos, was al een jaar of vier uit beeld. De zaak werd helemaal geleid door het per soneel. Knap, maar ook moeilijk. Alles is kapot, het restaurant is een ruïne. En toch heeft het charme. Het is een bijzonder gebouw. Ik weet zeker, als we de boel goed op knappen, dat de grandeur dan gaat herleven." Maar behalve mooie vlonders op het terras, 'die nepplafonds eruit', gerestaureerde mozaïeken en verse vis in de keuken heeft Van Nieu- wenhuijzen meer ideeën voor de loodsensoos.. Want dat loodswe zen, dat moet je als gast toch beter kunnen beleven dan zittend in je rotanstoel een blik op de Schelde te werpen? „Ik denk aan kaders, om schepen te spotten, waarbij je digitaal uitleg krijgt. Ik ben bezig geweest een tweedehands loodsen- boot te kopen om rondvaarten 'En dat dakterras is toch een prachtige plek om feesten te geven?' mee te maken. Zo'n attractie is niet winstgevend, maar dat geeft toch niet? Of een boot in de wand verwerken. Weet je, we moeten dat loodswezen meer vermarkten. Het is zó uniek! Maar de mensen weten er te weinig van." Het liefst zou Van Nieuwenhuij- zen de soos - bij de Belgische lood sen nog altijd in gebruik als soort van kantine - in een paar dagen volledig op de schop nemen. Maar hij wacht eerst het seizoen af „Daarna gaan we er flink tegen aan. Dan gooien we de dichtgetim merde ramen ook eens open. En dat dakterras is toch een prachtige plek om feesten te geven?" Een eind verder op de boulevard is nog een nieuwe ondernemer neer gestreken. Daar waar eerst La Rési- dence, en nog eerder La Plage, zat is [ivan der Bedrosian een restau rant met een Italiaanse keuken be gonnen: Don Giovanni. „De boulevard van Vlissingen was de enige in Nederland zonder Itali aan." En daar moest maar eens ver andering in komen, vond Der Be drosian. Hij zette een grote steen oven in de keuken, schilderde de zaak in strandkleuren, sjouwde olijf-, peren- en laurierbomen het terras op... ecco! De drie dagen dat het restaurant open is, zit het al vol gasten die genieten van pasta of pizza met zeezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27