De school rook naar lysol Schapendrijven wordt gezien als nostalgie Nieuwe raadkaart Weekboek een herder Dit is de laatste nieuwe raadkaart in Buitengebied. In het vervolg ver schijnt deze rubriek in de krant van maandag, te beginnen op 11 mei. Het is ook de laatste kaart uit de collectie van Hans Lindenbergh in de 'schoolserie'. Een stedelijk beeld en de vraag is als gebruikelijk: om wel ke plaats gaat het? Nadere informatie over de situatie toen en nu is wel kom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 7 mei worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middel burg, fax 0118-434019, e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse Op de raadkaart van vori ge week staat de Neder lands hervormde kerk met ernaast de openbare lagere school aan de Poststraat, tus sen de Julianastraat en Van de Lek de Clercqplein in Stavenisse, meldt G. Slabbekoorn uit Yerseke kort en krachtig. De opname is omstreeks 1954, dus na de februariramp 1953, gemaakt, schrijft C. P. Fase uit Sint-Anna- land. „Duidelijk zichtbaar is de open ruimte links van de kerk, waar armenhuizen stonden die in de rampnacht allemaal zijn ver woest. De openbare lagere school werd gebouwd in 1872; vier loka len en het schoolhuis. Rond 1892 werd er een verdieping met twee lokalen bijgebouwd. Het gebouw is in 1983 gesloopt." Henny Polderman-Hendrikse uit Stavenisse zat op de school. „In het huis rechts woonde in mijn tijd de familie Hein Vermaas. Je kon vanaf de zolder door een gaat je in de eerste klas kijken, wat in mijn beleving heel bijzonder was." In het huis van de bovenmeester op de voorgrond woonde destijds de heer Koetsdijk, van de latere typeschool, herinnert W. Klippel uit Stavenisse zich. „Het huis op de achtergrond is het eerste huis aan de Prins Bernhardstraat. Je kunt het zien omdat de tussenlig gende bebouwing zoals het Groe ne Kruisgebouw en de kleuter school er nog niet staan." H. Potappel-Klippel uit Yerseke volgde van 1958 tot en met 1964 lessen op de school. „Verschillen de namen van de meesters en juf frouwen weet ik nog. Meesters Bos- loper, Eckhard, Scherpenisse, Rein- tjes, Van Veenendaal en de jufs Gaakeer, Reintjes, en Van Bok- kum." Nu staan er seniorenwonin gen op de plek van de school, al dus Els Smits uit Stavenisse. „Twee aan de Poststraat en drie aan de Julianastraat. Achter deze wonin gen is het verenigingsgebouw van de Nederlandse hervormde ge meente, de Schuilplaats, gebouwd. Leuk detail is dat mevrouw Ver maas woont op de hoek Poststraat en Julianastraat, in het huis dat precies staat op de hoek waar ze vroeger woonde naast de oude school." J. Hage-Andriesse uit Stavenisse noemt de bewoners van de oude renwoningen: Gebraad, Riedijk, Vermaas, Van Eenennaam en Moerland. „Tegenover de school stond vroeger het postkantoor. Het is er nog, maar nu in gebruik bij Slager administratiekantoor." De kerk uit 1911 was een geschenk van de ambachtsheer Van de Lek de Clercq, weet P. van Belzen uit Tholen. „De toren waarvan de spits net zichtbaar is, dateert waar schijnlijk uit 1618. De nieuwe open bare basisschool De Schalm be vindt zich nu aan de School straat." Kees Stevense uit Middel burg geeft aan dat in 1910 de eerste steen voor de kerk werd gelegd. De laatste verbouwing van de school was in 1951. Voor P. Keur uit Stavenisse is de school verbon den met de geur van lysol. „Dit ontsmettingsmiddel werd rijkelijk gebruikt door de schoonmakers." De waardebonnen gaan naar: E. Joppe, Stavenisse, P. Gideonse, We- meldinge, N. Wesdorp, Wilhelmina- dorp. door Paul Begijn Wat begon als een hobby is inmid dels een volwaardige baan gewor den. Henry Weesie uit Heikant is een volle werkweek bezig met het trainen van honden in schapendrijven. Hij verhuisde tien jaar geleden samen met zijn gezin van Walcheren naar het Zeeuws-Vlaamse Heikant, waar hij een huis met een groot stuk wei kocht aan de Magda- lenastraat. „Het was de ideale locatie om mijn twee border collies te trainen in het schapendrijven. Vooral in de weekenden was ik in de weer met mijn honden. Door de week werkte ik als ICT'er in Terneuzen." De belangstelling vanuit de buurt voor de hobby van Henry was groot. „Mensen die langs reden, zagen mij vaak bezig en toonden interesse. Er kwamen steeds meer aanvragen binnen van baasjes voor het trainen van hun hond in het schapendrijven." In 2002 nam hij de stap tot het oprichten van een honden school. „Het bedrijf is eigenlijk per ongeluk ontstaan vanuit een hobby. Nu draai ik volle dige werkweken, soms met de weekenden er bij. Er is altijd wel wat te doen." Tijd voor vakantie heeft Henry nauwelijks. „Alleen in de zomer neem ik twee weken va kantie. Dan zorgt een kennis voor de scha pen. In de zomer is er voldoende gras, zodat voeren niet nodig is. Wel krijgen ze elke dag water bijgevuld." Achter zijn huis lopen ne gen ooien en vijftien lammetjes. In totaal heeft hij 46 schapen, verspreid over zeven weides. Zijn grootste perceel, een wei van twee hectare, gebruikt hij voor trainingen en wedstrijden. „Het schapendrijven is een sport in opkomst. Vooral de afgelopen twee jaar is de populariteit enorm toegenomen. Men ziet het ook als een stukje nostalgie." Henry is vier dagen per week bezig met het trainen van honden in schapendrijven, één dag geeft hij gehoorzaamheidstrainingen. Flynn, die binnenkort vijfjaar wordt, is zijn trouwe viervoeter en werkhond. „Hij zet de schapen klaar voor trainingen." Van de twee honden die destijds meekwamen uit Walche ren is er nog één in leven. „Maar met vijftien jaar wel hoog bejaard", vertelt Henry. Daar naast heeft werkhond Flynn een dochter van een jaar, die momenteel in opleiding is. „Het duurt ongeveer twee jaar om een hond zo goed opgeleid te krijgen als Flynn." Henry werkt bij het trainen van de honden met roedeltechnieken. „Daarbij volgen wij de communicatie van de hond. Mensen zijn te hoog gegrepen voor honden, wij kunnen ons makkelijker aanpassen aan de gedragstaai van de dieren. Daardoor krijg je automatisch een betere relatie met de hond. Ik heb de leiding, maar de hond mag wel zijn eigen inzichten gebruiken." Op zondag 31 mei houdt hij voor het eerst de Stuikertrial, een wedstrijd scha pendrijven in de laagste klasse. Aanmelden voor deze trial kan via www.honden- school-heikant.nl. De volgende aflevering van deze rubriek ver schijnt komende dinsdag in het nieuwe katern Buitengebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16