SP presenteert tienpuntenplan over krimpende bevolking van Zeeland Kopen of leasen? Estate of Limousine. 14 Zaterdag 2 mei 2009 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Beestjes Meestal (maar lang niet altijd) ben ik het wel eens met de argumen ten van Rob Ossewaarde. Maar overdrijven is ook een vak. Met zijn tientallen brieven bereikt hij volgens mij het tegenovergestelde van wat hij wil bereiken. Overdaad schaadt. Thijs Schipper Breeweg 8, Middelburg Moskee 2 In de krant van maandag staat naar aanleiding van de opening van een moskee in Middelburg met grote letters 'Iedereen heeft ook het recht om zijn eigen religie te beleven'. Dit is in overeenstem ming met verschillende verdragen. Vandaar dat in Nederland kerken en moskeeën kunnen worden ge bouwd en iemand zijn geloof mag belijden of wijzigen. Helaas wor den deze rechten niet overal in praktijk gebracht. Terwijl hier mos keeën kunnen worden gebouwd. Is het in de islamitische landen vaak moeilijker om een kerk te bouwen of een geloof te belijden anders dan de islam. Zeker als de belijder een ex-moslim is. Er is na tuurlijk verschil per land. Aangeno men mag worden, dat deze landen vinden dat moslims in Europa de vrijheid moeten hebben hun ge loof te belijden. Als dit juist is, be tekent dit, dat in moslimlanden met twee maten wordt gemeten. L.R. Tromp Hammarskjöldlaan 31, Middelburg TE GAST Floor van Lamoen is voorzitter van de SP Goes en rapporteert over het regiocongres van de partij in het afgelopen weekeinde in Zeeland. Zeeland moet de bevolkingaf- name serieus nemen door minder te bouwen en meer te investeren in de leefbaarheid van kleine kernen en buurten. De SP heeft zich tijdens een regio congres in Goes in het afgelopen weekeinde als eerste politieke par tij in Zeeland uitgesproken over de beste koers bij een krimpende be volking en die samengevat in tien aanbevelingen. Erken de krimp De bevolking van Zeeland zal krimpen. Want er sterven de ko mende decennia meer mensen dan er geboren worden. We moe ten niet krampachtig proberen het tij te keren. Het is niet te verwachten dat een door de provincie betaalde 'glossy' bij de Volkskrant de krimp kan stuiten. 2. Keer dreigende verpaupering De woningmarkt zal snel te lijden hebben onder de krimp. Er zullen straten komen waar een deel der huizen leegstaat en verpaupering dreigt. Dan is herstructurering en uitdunning noodzakelijk. Maar wel op kleine schaal, zodat men sen in hun buurt kunnen blijven en sociale verbanden in stand blij ven. Leegstaande bedrijfspanden moeten nuttig herbestemd wor den. 3. Bouw niet voor leegstand Er moet streng gekeken worden of uitbreidingsplannen noodzakelijk zijn voor de woningbehoefte. Bo vendien moet ruimte die door her structurering vrijkomt, benut wor den voor inbreiding. Wat er gebouwd wordt, moet voor al voor ouderen bestemd zijn, want juist, die groep zal sterk groeien. 4. Beperk de bedrijventerreinen Door afname van het aantal wer kenden, neemt ook de behoefte aan nieuwe bedrijven af. Er zijn nog veel lege plekken op bedrijven terreinen, terwijl gemeenten toch plannen maken voor nieuwe, en el kaar beconcurreren met gunstige vestigingsvoorwaarden. Zo vangen ze elkaar vliegen af, maar Zeeland als geheel is daar niet mee ge diend. 5. Rijk: faciliteer krimp Het opvangen van de krimp kost een gemeente geld, terwijl ze van wege de daling van het inwonertal juist minder geld van het Rijk krijgt. Het is noodzakelijk dat het Rijk fi nancieel bijspringt om de krimp- problemen op te helpen vangen. 6. Behoud de basisschool In krimpende kernen dreigen ba sisscholen gesloten te worden doordat er te weinig leerlingen zijn om aan de huidige minimum norm te voldoen. De SP meent dat een school de leefbaarheid van een kern ver sterkt. Daarom moet een kleiner aantal leerlingen mogelijk zijn, zo lang de onderwijskwaliteit er niet onder lijdt. 7. Houd kernen leefbaar Een krimpende bevolking brengt ook een krimpend aantal voorzie ningen met zich mee. Voor een dorp zijn de laatste winkel, het po stagentschap en de bibliobus be langrijk. De inwoners moeten zo veel moge lijk gesteund worden bij het in standhouden van die voorzienin gen. Gemeenten kunnen dat door subsidie te geven, woningcorpora ties kunnen dat als ruimtebeheer der. 8. Zorg voor de zorg Het groeiend aantal ouderen ver oorzaakt een toenemende zorg vraag. De SP pleit daarom voor het stimuleren van zorgopleidingen in de provincie. Gemeentes moeten mantelzorgers ondersteunen en sti muleren, maar zonder daarbij de professionals te verdringen. Boven dien krijgen kinderen die voor hun ouders willen zorgen een ver gunning om op eigen erf een zoge naamde 'Kant-woning' te bouwen. 9. Maak het openbaar vervoer gratis voor 65-plussers+ Voor ouderen is het vaak moeilijk om van eigen vervoer gebruik te blijven maken. Daarom moet openbaar vervoer gratis worden voor mensen vanaf 65 jaar. Zo kun nen zij van voorzieningen buiten de eigen kern gebruik blijven ma ken en toch in hun eigen huis en vertrouwde omgeving blijven wo nen zonder sociaal geïsoleerd te ra ken. 10. Organiseer solidariteit De krimp is niet gelijk over Zee land verdeeld. De SP pleit daarom voor georganiseerde solidariteit in de provincie door het oprichten van een structureringsfonds. Provincie en (nog niet krimpende) gemeenten storten daarin geld voor voorzieningen die noodzake lijk zijn in kernen die hard getrof fen worden door krimp. Met deze tien punten kunnen we de krimp te lijf én profiteren van de kansen die hij ook met zich meebrengt. Want dankzij de krimp komen de rust en het open landschap niet verder onder druk te staan. Als-de kernen leefbaar worden gehouden en een goed net werk van openbaar vervoer wordt gegarandeerd, blijft Zeeland een zeer aantrekkelijke provincie om te wonen, te werken en te recreë- De Mercedes-Benz C-Klasse Estate is een echte Mercedes. Betrouwbaar, comfortabel en ruim. Dus als u zakelijk goed voor de dag wilt komen en privé nog wel eens iets te vervoeren hebt dan kiest u voor de C-.Klasse Estate van Mercedes-Benz. Gem. verbruik: 5,1 -13,71/100 km, 19,6 - 7,3 km/1. CO:-uitstoot: 133 - 326 g/km. U rijdt al een Mercedes-Benz C-KIasse Limousine vanaf 35.981,- en een Estate vanaf 37.9X9,- c-xclusief verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken.Leasetarief Mercedes-Benz Financial: vanaf £739,- p.mnd. exci. btw o.b.v. Operationete Service Lease, 48 mnd. 20.000 km p.j. Van Oeveren-Vervaet Ster IN MOBILITEIT Vestiging Goes Albert Plesmanweg 2, 4462 GC Goes, tel. 0113- 21 27 30. Vestiging Terneuzen Productiestraat 4, 4538 BX Terneuzen, tel. 0115 - 62 04 00. www.vanoeveren-vervaet.nl,info@vanoeveren-vervaet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 14