'Hergroeibaar huis' BS 'We gebruiken wat de natuur ons biedt' Twee beuken uit onze haag hebben een zwarte stam en een opengescheurde bast. De heksenkring in mijn tuin is inmiddels zo'n 3 meter in doorsnee. m wonen@wegener.nl 20 wonen m 024-3650509 pZC Zaterdag 2 mei 2009 Het begint al bij de buitenkant: zowel de dak- pannen als de dakgoot van het 'hergroeibare huis' in Wageningen zijn van hout. Na een druk.op de deurbel (niet elektrisch) doet Fred van dqr Burgh open. „Kijk, de tussenwanden zijn gemaakt van ÖSB-spaanplaat en gipsvezelplaten. De vloer in de gang is van bamboe met kokosmatten, de trap en de balustrade zijn van vurenhout, de vloer in de huiska mer is van bamboe en in de patio ligt robinia op de grond." Gekozen is voor zoveel mogelijk hernieuwbare grondstof fen uit de buurt. Dat voorkomt pnnodig wegtransport, ver telt Van der Burgh, secretaris van het project AgrodÖme. Zo zijn alle kozijnen gemaakt van Douglashout, uit het do mein van Staatsbosbeheer. Ook robinia komt uit de streek. De verdiepingsvloer bestaat uit zes dunne lagen op elkaar gelijmd vurenhout. Dat is sterk en geeft een goede isolatie. Het hele huis is gebouwd rond een houtskelet. Die bouw vorm werd vroeger veel toegepast bij grachtenpanden in Amsterdam. Door de komst van bakstenen en beton is de techniek naar de achtergrond verdwenen. Aan de buitenge vels zitten lariksplanken. Andere delen zijn afgezet met schelpenstucwerk, pleisterwerk op basis van schelpen uit de Waddenzee. Aan de binnenkant zit spaanplaat met wei nig lijmstoffen en gips vezelplaat, afgewerkt met leemverf Het isolatiemateriaal is geperst hout en vlas. Er wordt optimaal gebruik gemaakt van daglicht. Er zit een lichtkoepel boven de woonkamer en een patio mid den in het huis. „We gebruiken zoveel mogelijk van wat de natuur ons biedt", vertelt Van der Burgh. „Het binnen klimaat onder de patio is behaaglijk warm, het hele jaar door. Alleen in de zomer kan het echt te heet worden, dan moet je hier niet zitten. De warmte in de patio verspreidt zich door het hele huis en bespaart stookkosten." De aannemer en de bouwvakkers vonden het leuk dit huis te bouwen, aldus Van der Burgh. „Hier is nog echt ambachtelijk gebouwd. Er werden geen prefab-elementen gemonteerd. Dat geeft veel voldoening." Dat het niet veel vaker gebeurt, komt volgens hem vooral door de onbekendheid met de duurzame bouwmateria len. „Zo hebben we isolatiemateriaal gebruikt op basis van vlas. De jongens die daarmee werkten, kenden dat niet, maar waren erg enthousiast. Die vorm van isolatie prikt en jeukt lang niet zo erg als glaswol." De bouwwereld is erg traditioneel ingesteld. Mede daarom wordt er nog maar weinig met duurzame bouwmaterialen gewerkt. „Op duurzame energie in de bouw inspelen, is in middels veel meer geaccepteerd, vooral omdat het door de overheid sterk wordt gestimuleerd door bijvoorbeeld pre mies. Het is slechts een kwestie van tijd voordat duurzame bouw écht gangbaar wordt. Heel belangrijk is dat aanne mers en architecten kunnen zien wat zoal mogelijk is. Dat kan hier." Ook particulieren komen regelmatig langs om ideeën op te doen. Mensen die in groepjes van twintig of dertig man zelf huizen willen ontwerpen in een nieuwbouwwijk. Zij zien hier de voordelen van houtskeletbouw en het gebruik te isolatiemateriaal. Ze zijn altijd lovend over het vele licht in huis. Van der Burgh: „Hergroeibare grondstoffen geven minder milieubelasting. Bouwen in Nederland gaat gepaard met af val, slopen en wegtransport. In de productie van de grond stoffen gaat bovendien veel energie zitten. Zo worden bak stenen gemaakt met een temperatuur van 900 graden Cel sius. Dat is niet nodig als je met hout werkt. Tevens probe ren we zoveel mogelijk ter plekke alles in elkaar te zetten om het vervoer te beperken." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Duurzaam bouwen is •v - helemaal in. Siridsjkort staat in Wageningen uit hergroeibare grondstoffen, ^vooral door AgrodÖme AgrodÖme is een initiatief van de Woningstichting. In het de monstratieproject zitten ook de gemeente Wageningen, Van Swaay bouwbedrijf, Stich ting Robinia en de Wagenin gen Universiteit. Het huis is op afspraak te be zichtigen. Elke tweede zater dag van de maand is het open huis. www.agrodome.nl mum Sinds kort te bekijken in Wage ningen: een huis dat volledig is gebouwd met hergroeibare grondstoffen, vooral hout. foto's Stichting Robinia/GPD 1 o .drempels1. door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Onlangs zagen we dat twee beuken uit onze haag een zwarte stam heb ben en dat de bast gescheurd was', mailt lezer W. de Wijs ons. 'Eerst dachten we dat de stam verkoold was, maar aan de takjes zit levend blad. Welke ziekte heeft onze haag en hoe kunnen we dit bestrijden?' Verkoold? Heeft de buurman aan de andere kant van de heg zijn nieuwe bbq wat al te voortvarend gedemon streerd? Een uit de klauwen gegierd paasvuur? Of wordt er niet meer bin- nen gerookt? Nee, onwaarschijnlijk. Maar ook deskundige Romke van de Kaa heeft moeite een plausibele ver klaring te vinden. „Het kan zijn dat ze te veel zon op hun schors heb ben gehad. Of het is de beuken schorsziekte, die door een schim mel wordt veroorzaakt. De sporen van die schimmel kunnen de stam binnendringen op een plaats waar de schors is beschadigd. Maar als de beuken normaal in het blad komen, lijkt de kwaal niet al te ernstig." 'We hebben een heksenkring in de tuin', mailt lezer J. van den Hoven. Toen ik als kind dat woord voor het eerst hoorde, heb ik de hele tuin op z'n kop gezet. Geen heks gezien, al leen paddenstoelen in een rondje. Dat dat een heksenkring werd ge noemd, vond ik stom. Waarom zo'n spannend woord voor zo'n suffig 'ding'? Heksen waren eng! Ze vlo gen op bezemstelen, hadden een lange neus met een afzichtelijke pukkel en als ze werden gepakt, werden ze verdronken. Of gekookt! Ik dwaal af. Van den Hoven wil al leen weten hoe hij van zijn heksen kring afkomt. Koken of verdrinken zal geen optie zijn, dus bel ik Rom ke van de Kaa. „Soms is een heksen kring het gevolg van droogte. Zet dan het gras zo vaak mogelijk blank (toch verdrinken!). Is ie hardnekkig, graaf dan de kring uit, vervang de grond en zaai opnieuw in. Geduld hebben, kan ook. De kring groeit vanzelf het gazon uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 125