Dromen van een wonenm :<a Tuinieren tot je blauw Bosplanten Coole koeltas Hl PZC Zaterdag 2 mei 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Mertensia virginica. foto Romke van de Kaa Veel bosplanten bloeien vroeg. Dat doen ze om de bo men voor te zijn. Zolang er geen blad aan de bo men zit, kan de zon de bo dem van het bos bereiken. Later, als het bladerdak zich sluit, wordt het don ker onder de bomen. Voor bosplanten heeft het zin hun groeicyclus daarop af te stemmen. Ze groeien en bloeien vroeg en verdwij nen daarna voor de duur van de zomer en de daaropvolgende winter onder de grond. De vroegstbloeiende bosplant is het leverbloempje, Hepatica nobilis, dat soms al in februari bloeit met kleine blauwe, wit te of roze bloempjes. In april en mei volgt het blad. Als de zomer aanbreekt, sterft het plantje af. Leverbloempjes ko men in Nederland niet in het wild voor, al hoefje niet ver over de Duitse grens om ze in de bossen te zien. Speenkruid is wel inheems, vaak tot verdriet van tuineigenaren die speenkruid als een probleem erva ren. Weliswaar is ook speenkruid eind mei alweer onder de grond verdwenen, maar hiermee nemen de vijanden van speenkruid geen genoegen. Het plantje heeft de neiging andere planten te verstik ken en speenkruid en leverbloempje is geen gelukki ge combinatie. Het speenkruid zal winnen. Een van de meest geliefde bosplanten die zich wei nig van speenkruid aantrekt, is Mertensia virginica. Het is zo'n plant waar je verliefd op wordt. Hij heeft glad, wasachtig, groengrijs blad en hemelsblauwe bloemen met lichtroze knop. De plant komt in april zo snel boven de grond, dat hij in bloei staat voor dat je het weet. Mertensia virginica bloeit vier we ken. Daarna sterft de plant af om de rest van het jaar een slapend bestaan onder de grond te leiden. Mertensia's houden van bladaarde, hetgeen niet verbaast voor een bosplant. Daarnaast stellen de planten weinig ei sen aan de grond. Plant ze onder bladverliezende bomen en struiken. Markeer de plaats waar ze staan, want je zou de eerste niet zijn die ze in de zomer per ongeluk opgroef. Mertensia's hebben dikke, bijna knolvormige wortels. Het zijn dure planten. Dat komt doordat ze moeilijk te ver meerderen zijn. Het is alleen mogelijk ze te zaaien. Verzamel het zaad als ze in mei zijn uitgebloeid en zaai het zaad in een bloempot die je op een beschaduwde plaats ingraaft. Laat de pot met zaden in de zomer nooit helemaal uitdro gen. In het volgende voorjaar zijn de kiemplanten gemakke lijk te herkennen. De kiemblaadjes zijn blauwgrijs en heb ben de vorm van 'schoppen' uit het kaartspel. Mertensia virginica is niet de enige soort, maar veel andere zijn geen bosplanten. Mertensia maritima is een Europese soort met grijs blad. De plant houdt van zandgrond, kruipt over de grond en bloeit 's zomers met blauwe bloemen. Hij blijft niet jarenlang in leven. Beschouw hem als een- of twee jarig en kweek ieder jaar nieuwe planten uit zaad. Het is lente, we gaan weer op pad. Lekker een dagje uit. Wees eens budgetbewust wie wil/ moet dat niet in deze tijd?), stap niet het eerste het beste restau rant binnen, maar neem de pick nickspullen mee. Smakelijke hapjes en drankjes blijven gegarandeerd koel in de ze nieuwe koeltas van Rice. Met zijn hippe, groene kleur, witte stippen en lichtroze hengsels mis staat hij niet bij een vrolijke foto GPD (familie)picknick. De tas heeft een handig formaat om mee te nemen in de auto, op de fiets of straks naar het strand. De cooler-bag Green dot kost 16,30 euro. Dat is best vriendelijk geprijsd voor zo'n coole tas. Nu maar hopen dat het weer het toelaat je neer te vlijen onder een oude beuk in het bos of in het gras langs de waterkant. www.rice.dk Het reclamespotje voor bier kan de droom van veel vrouwen niet tref fender uitbeelden. Tij dens een rondleiding door een nieuwe woning laat een vrouw haar drie vriendinnen de slaapkamer zien, met.... een grote dressingroom! Het viertal raakt ge heel in extase bij het zien van al die ruime schappen vol kleding en schoeisel. Vooral tweeverdieners zonder kin deren hebben dikwijls ruimte over om een heuse dressingroom of in- loopkast in te richten. Zoals Christine Ketting en haar echtge noot Charel, die negen jaar gele den hun woning betrokken die ze naar eigen wens lieten bouwen. „Het stond al meteen vast dat er een dressingroom zou komen, di rect achter de slaapkamer. De dres singroom meet 2,5 bij 6 meter. Dat is ruim genoeg voor al onze kle ding, schoenen en accessoires als tassen, hoeden en sjaals", zegt Christine Ketting. Tweederde van de ruimte is voor haar, haar man redt zich met een derde. Mede doordat de wanden schuin zijn, heeft het echtpaar alle kasten en laden op maat laten ma ken. „Prijzig inderdaad, maar be slist de moeite waard." Behalve kas ten en laden zijn er ook roedes waaraan vooral de overhemden van haar echtgenoot hangen. Een dressingroom zorgt voor een opgeruimde slaapkamer, maar is ook praktisch voor stellen die op verschillende tijden slapen of op staan. Ze storen elkaar minder bij het aan- en uitkleden, dan wan neer dat in de slaapkamer gebeurt. Heb je geen extra kamer over, maar wel een slaapkamer met be hoorlijke afmetingen, dan kun je een tussenwand in de slaapkamer plaatsen, waarachter de dressing room komt. Zet bijvoorbeeld een scheidingswand op enkele meters van de slaapkamermuur, plaats hiervoor het bed. Langs de zijkan ten kun je dan naar je dressing ruimte wandelen. Het is ook moge lijk een groot kamerscherm of de achterkant van een grote kleding- Dressingrooms zag je vroeger alleen in Hollywoodfilms en in dure villa's. Tegenwoordig zijn ze ook haalbaar voor de gewone man en vrouw, door Alice Plekkenpol kast als afscheiding te gebruiken. Fabrikant Cabinet levert al dertig jaar luxe inloopkasten op maat en constateert een stijgende vraag van vrouwen én mannen. De nieuwste inbouwkast Grande kent daarom zowel een mannen- als vrouwen- versie, met onder meer vakken voor stropdassen en verlichte siera- denvakjes. Speciaal voor mannen zijn er kasten met een glazen schuifdeur, waarop (televisiebeel den kunnen worden geprojecteerd. Hoeven ze tijdens het omkleden geen doelpunt te missen. Zo luxe hoeft het van Christine Ketting niet. „Voor mij heeft een dressingroom andere voordelen. Je kunt de slaapkamer vrijer inrich ten, omdat er geen grote kleding kasten staan. Dankzij de ruimte in een dressingroom krijg je boven dien een beter overzicht van je gar derobe. Het is gemakkelijker kle ding uit te zoeken en te combine ren. Ook fijn: je grijpt zelden mis. Ik zou niet meer zonder willen." www.cabinet.de/nl www.ikea.nl/paxplanner Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Inbouwkast Grande (Cabinet) kent een mannen- en vrouwenversie. „Met een dressingroom in je huis grijp je zelden mis." Het tuinseizoen is vari start gegaan. Wat zijn de nieuwe tuintrends voor dit jaar? Het wordt kiezen tussen ontspannen in de Moroccan Garden, relaxen in de Cape Town Garden of lang tafelen in de Burgundian Garden, door Shyra Hueting Groene terrassen, gezon de ruimtes en gemaks borders, dat zijn de tuintrends voor dit jaar. Ofwel: nonchalan te borders waarin een sprietje on kruid niet opvalt, planten die over terrassen groeien en een buiten douche tussen ruisend bamboe, vertelt Brenda Horstra van de Stichting Tuinpromotie. De stich ting onderzoekt de 'tuinbeleving' en bekijkt ontwikkelingen in de maatschappij die uiteindelijk de ba sis vormen voor trends. Een van die ontwikkelingen is dat mensen rust en harmonie zoeken op dit moment. Dat vertaalt zich in de tuin door een voorkeur voor grijstinten en natuurlijke kleuren. Hierdoor krijgt de tuin een vrien delijkere uitstraling. Een andere ontwikkeling is de eco- trend. Mensen zijn bezorgd over natuur en milieu en willen graag buiten zijn om die natuur volop te beleven. In de tuin leidt dat tot meer groene planten en accessoires met een natuurlijke uitstraling. Tenslotte is gezondheid een belang rijke waarde, zegt Horstra. Ook dat zie je terug in de tuin: daar is plek voor bijvoorbeeld wellnessfacilitei- ten en buitenkeukens (waarin met verse spullen wordt gekookt). Tuin onderhoud mag nauwelijks tijd kosten, want ontspannen en genie ten staan voorop. Tuinpromotie heeft de trends ge koppeld aan kleuren en types. Gele types zien de tuin vooral als een ge zellige buitenkamer, waar je kunt eten, spelen, luieren en eventueel tuinieren. Blauw is het type dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 122