oanalyse 'Als je van paard valt, moet je er gelijk op' 'We vieren volgend jaar weer ouderwets Koninginnedag' inklijke families vaak doelwit 'Volgend jaar is deze schokkende gebeurtenis alweer iets uit een ver verleden' Hans van de Sande, massapsycholoog PZC Zaterdag 2 mei 2009 1 1 Cees Fasseur vindt het te vroeg voor conclusie: eerst laten bezinken. door Tanja Kits Koninginnedag op een ande re manier? Veel te vroeg om daar nu al een uit spraak over te doen, vindt histori cus en Oranjekenner Cees Fasseur. „Ik snap wel dat het nu actueel is, maar het is beter om even een paar maanden te wachten. Dan kun je er misschien iets verstan digs over zeggen. Laat dit eerst alle maal maar eens bezinken." Hij stond eergisteren op het punt naar Apeldoorn af te reizen, voor de tentoonstelling in Paleis Het Loo over 100 jaar Juliana, waar hij ook een bijdrage voor had gele verd, toen zijn vrouw hem bij de televisie riep. „Binnen een uur had ik al allemaal commentatoren gehoord die hun mening gaven en hun conclusies trokken. Ongeloof lijk. Wat valt er nu nog te zeggen? Alles wat relevant is, is al door ie mand gezegd." De historicus vindt het overdreven om te stellen dat Koninginnedag nooit meer hetzelfde wordt. Hij schaart zich liever achter de uit spraken van minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) die vindt dat er na het drama in Apeldoorn jüist naar gestreefd moet worden Koninginnedag op de oude voet voort te zetten. „Dat lijkt me een goed uitgangspunt. Als je van het paard valt moet je er gelijk weer op, is de stelregel. An ders wordt de angst alleen maar groter." Koningin Wilhelmina heeft in 1898 voor hetzelfde dilemma ge staan, vertelt Fasseur. Op 10 spe- tember, vier dagen na haar kro ning, werd in Oostenrijk koningin Elisabeth ('Sissi') doodgestoken door een Italiaanse anarchist, op het moment dat ze op een boot 'Tegen een malloot kun je je gewoon niet wapenen' stapte op het Meer van Genève. De net gekroonde Wilhelmina zou die dag in Den Haag een rij toer maken in een open rijtuig. De vraag was of dat, gezien de moord in Oostenrijk, doorgang moest vin den. „]a, hoor", was haar reactie. „Voor de Oostenrijkse koningin heel treu rig allemaal, maar die rijtoer gaat gewoon door." Waarmee de historicus Fasseur maar wil zeggen: de Nederlanders en de Oranjes laten zich niet zo snel uit het veld slaan. „En daar komt bij, tegen een mal loot kun je je gewoon niet wape nen." Prinses Maxi ma geeft een zoen aan een meisje. Konin- g i n n e d a g 2009. foto Robin Utrecht/ANP 1 kroonprins Willem-Alexander worden tijdens een wandeling in de Amsterdamse Jordaan aangespro- uet oranje brillen. Koninginnedag 1983. foto Spaarnestad ils symbool ïacht zijn ze iefd doelwit. een bewaker vanwege een Hans Veenhuis Aanslagen op koninklijke families zijn in het verleden vaak voorge komen. De moordaanslag op de Oostenrijks-Hongaarse troonopvolger aartshertog Franz Ferdinand in juni 1914 was zelfs de directe aanleiding tot de Eer ste Wereldoorlog. De aanslagen waren meestal politiek ge motiveerd. Koningen hadden lange tijd ook daadwerkelijke macht, maar ook als symbool van die macht zijn ze nog steeds een geliefd doelwit. Vorige maand nog werd bekend dat de Baskische afscheidingsbeweging ETA een aantal jaren geleden vergaande plannen had om een vliegtuig met de Spaanse ko ning Juan Carlos met een raket uit de lucht te schieten. In 1995 probeerde de ETA de koning tijdens zijn vakantie op Mallorca te doden. De Ierse terreurbeweging IRA heeft her haaldelijk geprobeerd leden van de Britse koninklijke familie te vermoorden. In 1979 werd Lord Mountbatten, familielid van koning Elizabeth, met boot en al op geblazen in Noord-Ierland. Met regel maat ontdekte de Britse geheime dienst plannen voor aanslagen en pogingen om te infiltreren bij bewakers van Bucking ham Palace en Windsor Castle. Een Australische student schoot in 1994 met een startpistool een aantal schoten af op prins Charles tijdens een bezoek aan Sydney. Een Australische politieman onthulde eerder dit jaar dat koningin Eli zabeth 39 jaar geleden ternauwernood was ontsnapt aan een moordaanslag in Australië. Op de spoorlijn waarover de koninklijke trein reed, waren blokken ge legd om de locomotief te laten ontspo ren. De Belgische koning Leopold II werd in 1902 beschoten toen hij uit zijn koets stapte na een rit door Brussel. „Hij is rijk en wij zijn arm", gaf de werkloze Italiaan se anarchist die de schoten loste als mo tief. De koning bleef ongedeerd, een om stander raakte gewond. Massapsycholoog: aanslag is straks iets uit een ver verleden. Zullen we na de aanslag in Apeldoorn ooit nog Konin ginnedag op een onbevan gen wijze kunnen vieren? „Ja", zegt massapsycholoog Hans van de Sande van de Rijksuniversiteit Groningen. „Volgend jaar is deze schokkende gebeurtenis alweer iets uit een ver verleden en wordt het feest in het land weer ouder wets gevierd." De reden is volgens hem dat het om een actie ging van één iemand die in de war was. Het zou wat an ders zijn als het een aanslag was ge weest met politieke motieven. „In politieke aanslagen zit vaak regel maat en hier speelt meer een gru welijk toeval." Daarom zullen we bij de viering van volgend jaar al niet meer te veel stilstaan bij wat er donderdag is gebeurd, stelt Van de Sande. Hij denkt wel dat de Nederlanders moeite zullen hebben om het dra ma in Apeldoorn te verwerken. „Een man die met zijn auto doel bewust door een mensenmenigte rijdt, hebben we nog niet eerder meegemaakt en dat vraagt weer nieuwe normen bij het rouwpro ces." Op zich hebben we voor zinloos geweld al wel wat rituelen ontwik keld, zoals een stille tocht, het leg gen van bloemen op de plek des onheils en het tekenen van condo leanceregisters. Maar of bijvoor beeld het monument waartegen de dader botste een herdenkings- plek voor de slachtoffers kan wor den, zal moeten blijken, zegt de psycholoog. Veel Nederlanders zullen blij zijn dat de dader van het drama in Apeldoorn aan zijn verwondingen 'In politieke aanslagen zit regelmaat, hier speelt meer gruwelijk toeval' is overleden, denkt Van de Sande. „Heel wat Nederlanders zijn 'van door de korte bocht' en roepen al snel dat de dader aan het gas moet of zoiets. Nu de man dood is, denkt misschien ook wel menig een in zijn hart dat hij er makke lijk vanaf is gekomen." Voor het 'gesundenes Volksempfin- den' verwijst hij naar Balthasar Ge- rards, de moordenaar van Willem van Oranje. „Gerards is in 1584 in het openbaar op de meest gruwelij ke manier gemarteld en uit elkaar getrokken. Men vond dat toch pret tig om te zien. De mens is sinds dien natuurlijk niet veranderd. Er zit nog altijd een soort duiveltje in ons, hoewel we dat graag proberen te bedekken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11