Op Texel zijn de lammetjes overal Elk jaar worden op Texel fietsroutes met een thema uitgezet. Dit jaar zijn de lammetjes aan de beurt. Rob van den Dobbelsteen fietste over het eiland dat meer schapen dan inwoners heeft. reizen@wegener.nl J (J reizen |S|f| 024-3650360 BN/DESTEM I SI Zaterdag 2 mei 2009 Kleine foto boven: Het eiland telt meer schapen dan mensen. Foto boven: Lammetjes voor typische Texelse schapenboet. foto's Rob van den Dobbelsteen/GPD De massa gaat waar de mas sa is. En die bevindt zich nooit op de Hoge Berg. Terwijl het samen met de Hors en het Kreeftenpol- dertje misschien wel het mooiste plekje is van heel Texel. In elk geval het meest authentieke. Ik fiets vandaag de fonkelniëuwe Lamme tjesroute. Al is het maar omdat hij me over de Hoge Berg voert. Dat is de wereld van een warme jeugd. Waarin het gras altijd groen was, de luchten hoog en de zon warm. „Wat is dat voor een vogel?" vraagt mijn kleinzoon. „Een kluut", antwoordt opa, die normaal gesproken geen merel van een lijster kan onderscheiden. Het is een vaak oplaaiende discussie. Wat is nou Neêrlands mooiste Waddeneiland? En nooit, of bijna nooit, komt Texel op de eerste plaats. Jac. P. Thijsse zou er weinig of niets van hebben begrepen. De fameuze natuurvorser woonde van 1890 tot 1893 in Den Burg en noemde Texel nadien in al zijn geschriften (waaronder de legendari sche Verkade-albums) 'het schoonste en rijkste van alle Waddeneilanden'. 'Wande len over Texel', schreef de oprichter van Natuurmonumenten, 'behoort tot de mooiste dingen die een mensch op de we reld kan doen.' Maar wij wandelen niet, maar fietsen. Ook al omdat het ritje van Huisduinen (waar de auto makkelijk kan worden geparkeerd) naar de veerboot, over de dijk langs het Marsdiep, zo'n mooie prelude vormt. 'Het Gouwe Boltje' wordt Texel wel eens genoemd. Want wie op een mooie zomer dag vanaf zee op het noordelijke puntje van Noord-Holland het zonlicht ziet weer kaatsen op het zand van strand en duin, zou de indruk krijgen dat er een gouden bultje voor hem ligt. Slaat nergens op. Kijk over bakboord en je ziet, net boven het als cellofaan glinsterende water, het rillen en trillen, uitzetten en krimpen, wegzinkt en weer opduiken. Kortom, het beweegt als de in het witte licht blinkende kwallen die hier op de vloedlijn liggen. De overtocht met de boot is een feest, het ritje naar Den Hoorn zo mogelijk nog meer. Komt waarschijnlijk door het witte torentje aan de horizon, de in tientallen tinten bloeiende tulpenvelden en de rond om hun sloom kauwende moeders huppe lende lammetjes. Ruim 40 kilometer lang is de route die naar dat jonge spul is ge noemd. En nooit, maar dan ook nooit, zijn ze niet in beeld. Met de Hoge Berg als middelpunt. Texel is na Amsterdam de populairste va kantiegemeente van Nederland. Per jaar brengen zo'n 650.000 toeristen er bijna 4 miljoen nachten door. Maar waar, zo vraag je je op de vijftien meter hoge Hoge Berg verbaasd af, zijn die dan? Verwaaid waar schijnlijk over de westkust. Of zittend op de talloze terrasjes van het schattige cen trum van Den Burg. Maar hier ruist de stil te. Waait er een nauwelijks merkbaar bries je over de met Engels gras afgezoomde tuinwalletjes. En beginnen de schapen plotseling in koor te mekkeren. Willen ze dat we ophoepelen? Op naar de Zandkuil dan maar. Volgens Texelaars die het kunnen weten, het enige insectenreservaat van Nederland. Zit niet in de route. Maar waar staat geschreven dat je niet van het traject mag afwijken? Het is slechts een klein stükje omrijden en Duitser stormerderhand en met zijn voe ten van de pedalen joelend van plezier een bocht zien nemen. Of beter gezegd: geen bocht zien nemen. Hij duikelt met fiets en al van de dijk, slaat voorover gehoekt en met een hele schroef over de kop en komt stuiterend tot stilstand, vlak voordat hij kopje onder dreigt te gaan in een meertje. „Ik leef nog", roept de potsenmaker na een korte spannende stilte vrolijk naar zijn hevig geschrokken metgezellen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl De lammetjesroute op Texel is er in twee afstanden: 35 en 45 kilome ter. Er zijn meerdere startplaatsen. Wie van de veerboot komt, kan het beste in Den Hoorn beginnen (5 ki lometer verderop, via Molwerk en Mokweg). De route staat beschre ven in een folder die voor 2,50 eu ro te koop is bij de VW Texel in Den Burg, telefoon 0222-314741 of via internet www.texel.net. Op de website staat ook informatie over vertrektijden van de pont en adressen van fietsverhuurbedrijven. De Cocksdorp eKoog E Den Burg Den Hoorn N501 het is nog voor een goede zaak ook. Jac. P. Thijsse heeft in zijn Verkade-album vijf dichtbeschreven pagina's "nodig om die paar vierkante meter te beschrijven. Uren lang schijnt hij hier op zijn knieën het le ven van - we doen maar een greep - zwar te graafbijtjes, behangersbijen en harkwes- pen te hebben bestudeerd. Thijsse: 'Het kan wat heet zijn in dien zandkuil. Menig maal ben ik er met een rooden kop uitge kropen om boven op den berg in het fri- sche koeltje weer wat bij te komen. Maar dan ging ik toch weer gauw omlaag, want wat daar in die kuil te zien valt, is beter dan een heele kast vol boeken over het le ven der insecten.' Aan het even smalle als verrukkelijke Skil- lepaadje (evenmin in de route), richting Oudeschild, kleeft al net zo'n mooi ver haal. In dat nauwe geultje naast het pad - je kan het je bijna niet voorstellen - werd zelfs geschiedenis geschreven. Hier vervoer den tientallen vletjes vers Tessels drinkwa ter, beter was in Nederland niet te vinden, naar de op de rede wachtende Oost-Indië- vaarders. Het moet hier vier eeuwen terug druk zijn geweest, nu komen we niemand tegen. Net als elders op de route trouwens. Af en toe zien we wat fietsers bij de kust, in het schattige Oosterend en ook op het fameuze, als een aal over het eiland slinge rende Waal- en Burgerdijkje. Waar we een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 113