Boekarest is charmant en hip i7reizen Fantastisch 10-persoons townhouse in Zuid-Spanje PROFITEER Boekarest is de hipste hoofdstad van Europa. Dat is wat Joost Brantjes in de straten van de stad hoorde. '■éÊÊÈm Brinkman ttavel reizen@wegener.nl |K| 024-3650360 PZC 1:1:1 Zaterdag 2 mei 2009 Alsof ik in een dierenhemel ben beland, waar de beesten in opgezette vorm een tweede leven leiden. Aan de muren van restaurant Burebista Vantoresc hangen zwijnenkoppen, tengere Bambihoofdjes en reusachtige geweien. In de hoek staat een beer. Ook hij is opgezet en heeft een vriendelijke grijns. Het restaurant wordt geroemd om zijn wildkaart. Alle beesten aan de muur, vind je op de menukaart terug. Zo blijkt berenragout erg smakelijk, al blijft het een vreemd idee dat een soortgenoot je blijft aanstaren vanuit de hoek van het restaurant. De stad met twee miljoen inwoners is, zeker in het centrum, charmant, licht mediterraan met her en der nog een vleugje Oostblok. Al wandelend ont dek je prachtige wijken met orthodoxe kerken, fraaie stadsvilla's van rond 1900 en ministeries met de grandeur van metershoge Dorische zuilen. Het oude historische centrum, de wijk Lipscani, ge noemd naar Leipzig, vormde in de Middeleeuwen het commerciële hart van Boekarest. Tegenwoordig wordt de wijk zorgvuldig hersteld. Lipscani is nu een voetgangersgebied waar je nog tal van overdek te passages vindt met glas en ijzer zoals die ook nog bestaan in Parijs. Aan het begin van de vorige eeuw kreeg Boekarest dan ook de bijnaam 'Parijs van het Oosten' of'Klein Parijs'. Rond 1900 werd de stad opnieuw ingedeeld. Daarvoor werden voor al Franse architecten ingehuurd. Er kwamen brede, met bomen omzoomde boulevards en gebouwen in de Belle Epoque stijl. En ook in Boekarest ver scheen een Are de Triomphe, om de gevallen Roe meense soldaten uit de Eerste Wereldoorlog te her denken. Om een goed overzicht te krijgen van de Roemeense hoofdstad loont het de trappen van de triomfboog te beklimmen. Eenmaal boven zie je de stad vanaf 27 meter hoogte. Franse elegantie vind je ook in het Athenaeum uit r888 van de Franse architect Albert Galleron. Dit concertgebouw in neobarokke stijl, met een elegan te koepel geldt in de wereld nog altijd als een van de muziektempels met de beste akoestiek. Het Ge orge Enescu Philharmonisch orkest heeft er zijn thuisbasis en het verdient alle aanbeveling kaarten te proberen te bemachtigen. In de directe buurt ligt het voormalige Koninklijk Paleis dat nu het Nationale Museum der Kunsten herbergt, een van de 37 musea die de stad rijk is. Het gebouw stamt uit 1812. Vanaf 1859 zetelde Prins Alexandru Ion Cuza er. Daarna werd het gebouw omgebouwd tot museum, (e vindt er nu Middel eeuwse en moderne Roemeense kunst en tal van grote Europese meesters uit de schilder- en beeld houwkunst. Alleen al de beeldhouwwerken van een van Roemenië's beroemdste zonen, Constan- tin Brancusi, maakt een bezoek aan het museum meer dan waard. Een ander veel kleiner, maar ze ker zo interessant museum is het Zambaccian Mu seum. Er is een groot aantal Roemeense schilde rijen te zien, maar ook doeken van Cézanne en Pi casso, Delacroix en Matisse. Liet Casa Poporului, oftewel het Paleis van het Volk, geeft aan dat ironie de Roemenen niet vreemd is. Alleen het Pentagon in Washington is groter dan dit megalomane bouwwerk, dat in op dracht van dictator Ceaucescu werd gebouwd. De Ceaucescu's hadden een droom waarvoor 20 pro cent van de stad moest worden weggewalst. Zeven honderd architecten werkten aan het paleis dat met uitsluitend Roemeense bouwmaterialen is ge bouwd. Tijdens de rondleiding trakteert de gids je op duizelingwekkende getallen wat betreft de ge bruikte hoeveelheden kristal, marmer en eiken hout. De zalen met hun metershoge plafonds over treffen elkaar in smakeloosheid. Tegenwoordig wordt een deel van het paleis gebruikt voor rege ringsfuncties en lijken zelfs de gidsen zich geen raad te weten met deze erfenis van de Ceaucescu's. Aan het einde van de middag ga ik naar het Cisrni- giu Park, het Vondelpark van Boekarest dat al in r845 door de Duitse landschapsarchitect Carl Meyer werd ontworpen en plaats biedt aan meer dan 30.000 bomen en planten uit alle hoeken van Roemenië en meer exotischer oorden. Het park ligt in het centrum. Ie kunt bootjes huren of wat drin ken op een van de terrassen. Boekarest is nog mijlen verwijderd van de toeris- tendrommen die Praag en Boedapest plagen. Een zegen, al helemaal voor het nachtleven. Na het eten is de keuze groot qua drankgelegenheden. Er zijn geen vaste sluitingstijden, houd daar rekening mee. Sinds de buitenlandse gemeenschap groeit, wordt ook het nachtleven in Boekarest Europeser. Koop na aankomst de Bucharest In Your Pocket (voor Lei.8 - 2,50 euro - te koop in boekhandel en hotels). Het is een handige, compacte gids met naast alle toeristische informatie ook adressen van bars, clubs en restaurants. De gids verschijnt elke twee maanden en is dus altijd actueel. Negen van de tien Roemenen vinden het prachtig hun Engels te oefenen. Ze zullen je graag vertellen waar je wel en niet naar toe moet. KLM (www.klm.nl) vliegt drie maal per dag recht streeks op Boekarest vanaf 297 euro retour, inclu sief belastingen. Wizz Air (www.wizzair.com) is goedkoper maar heeft wel een overstap in Boeda pest. www.inyourpocket.com (stadsgids) wwwl .pmb.ro (officiële stadspagina) www.bucharest-guide.ro (stadsgids) 2 Botosani O Oradea M0L' ROEMENIË Galati *Timisoara pi Boekarest LML- 1 infoera Het sfeervolle Cismigiu Park is het Vondelpark van Boekarest. Het gedenkteken voor de slachtoffers uit de Eerste De zalen in het Paleis van het Volk hebben metershoge plafonds. foto's PR Kijk voor meer informatie op www.bnnkmantravel.nl Dit townhouse ligt in het mondaine Sotogrande, een van de meest exclu sieve resorts ter wereld Sotogrande is wereldberoemd om o.a. haar Valderama-golfbaan (Volvomasters-toemooi) Het 10-persoons-townhouse heeft. 4 slaapkamers met 2-persoonsbedden, de woonkamer een 2-per- soonsbedbank Sotogrande heeft een prachtige jachthaven en ligt op slechts 25 min. van Marbella en 15 min. van Gibraltar. U vflegt op Malaga al vanaf 29,- p.p (enkele reis). Enschede: +31 (0)53 4302121 Üldenzaal: +31 (0)541 585777 Winterswijk: +31 (0)543 531830 Op alle boekingen krijgt u bij Brinkman Travel in de maanden april en mei bij een 1-weekse reis 1 dag gratis autohuur en bij een 2-weekse reis 2 dagen gratis autohuur!!! -> Op alle internetboekingen 5% kortinglü! www.brinkmantravel.nl Ahaus: a-491012561 93456

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111