Aanslag Koninginnedag Aaibaarheid Oranjes in risi< Aanslagen en incidenten 1 0 Zaterdag 2 mei 2009 PZC "W" "W" e kijken er jk naar uit'. De bood- schap van T T één van de Oranjes dinsdag bij het vervroeg de verjaardagsfeest voor Pieter van Vollenhoven was duidelijk. De familie verheugde zich op het traditionele hoogtepunt op de ko ninklijke kalender, Koninginne dag. „Het is altijd weer een feest", aldus Van Vollenhoven. „Als je lang moet wachten en het plenst, denk je wel eens 'poeh', maar we proberen er altijd wat moois van te maken." Zijn schoondochter prinses An nette sprak over een 'gezellige fa miliereünie'. Echtgenoot prins Bernhard, herstellende van een darmoperatie, zou zich op het bordes van Paleis Het Loo bij het gezelschap voegen om het défilé mee te maken. Voor de meeste le den van de koninklijke familie is 30 april ook de enige dag waarop ze in het openbaar naar buiten treden. Het enthousiasme van de konink lijke familie voor het optreden op Koninginnedag - alle berichten over het tegendeel ten spijt - wordt weerspiegeld door de mas sale belangstelling van het pu bliek, dat met tienduizenden tege lijk naar de dorpen en steden trekt die de Oranjes met een be zoek vereren. Op de Apeldoornse Loolaan stonden de toeschou wers donderdag zes rijen dik om de koningin, de jarige Pieter en de rest van de familie toe te zwaaien. 'Beatrix blijf nog even' stond op een voor de koningin bemoedigend spandoek langs de route. Het is die wisselwerking tussen publiek en koninklijke familie die Koninginnedag ook zijn oer-Hol- landse, soms kneuterige, maar bij zondere charme geeft. De Noorse 'royals' verschijnen op de nationa le feestdag alleen op het paleisbal kon om een kinderoptocht toe te zwaaien. De Deense koningin Margrethe laat zich op haar paleis balkon op haar verjaardag enkele minuten toezingen. De Zweedse koning neemt op zijn verjaardag bij het koninklijk paleis traditiege trouw bloemen in ontvangst en de Britse koningin Elizabeth neemt een militaire parade af. Een volksfeest zoals in Nederland bestaat nergens anders. De Oranjes laten zich op Konin ginnedag ook aaien, knuffelen, be snuffelen en uitgebreid fotografe ren. Wanneer de Amerikaanse presidentsvrouw Michelle Oba- ma een hand legt op de rug van de Britse koningin is dat wereld nieuws. „Hoe durft ze de konin gin aan te raken", vragen de Brit se media zich verontwaardigd af. „U mag met mij op de foto", had een Oranjefan donderdag op een spandoek geschreven: of prins Floris maar even met zijn vrouw Aimée wilde poseren. Het hoort bij Koninginnedag, waar de bevolking het konings huis voor zichzelf claimt. Konin gin Beatrix houdt overigens wat meer afstand, maar dat is ook om- Koningin Beatrix heeft er persoonlijk voor gezorgd dat haar familie Koninginnedag viert tussen de mensen. Al decennia verwondert het buitenland zich over het gemak waarmee de Oranjes zich die dag laten aaien, fotograferen en knuffelen. door Hans Jacobs 1582: Jean Jaureguy pleegt een aan slag op Willem van Oranje (illustratie rechts), die overleeft. 1584: Balthasar Ge- rards ver moordt Willem van Oranje. 1623: aanslag op Mau- rits van Oran je. Hij overleeft. 1940: een NSB'er dringt tijdens de Duitse inval door tot het pa leis van Wilhel- mina, maar wordt over meesterd. 1950: communisten hebben een plan om prins Bernhard (fo to) te ontvoe ren, maar voe ren dat niet uit. 1973: inbraak in Soestdijk door verwarde man. 1975: Molukkers heb ben plan als zelf moordcomman do de koningin te doden. Ze worden op tijd gearresteerd. 1987: inbraak in de va kantiewoning van de Oranjes in Italië. 1997: Willem-Alexan- der (foto) be trokken bij vechtpartij in Boedapest. 1918: hongerende Amsterdam mers bekogelen de koets van Wilhelmina (foto) met rotte veenaardappe- len en proberen het rijtuig om te duwen. dat zij het marstempo van de fa milie aangeeft. Haar adjudant en haar hofdame hebben de ondank bare taak om de prinsen en prin sessen keer op keer uit de bezem wagen te halen. Prins Maurits bij voorbeeld is nooit te beroerd om alle vrouwen langs de kant de hand te schudden en ook Lauren- tien en Constantijn hebben voor velen een persoonlijk woord. Tijd speelt daarbij geen rol. Organisa tiecomités zijn dan ook teleurge steld als het feestprogramma niet uitloopt. In Apeldoorn waren de Oranjes ook twintig minuten ach ter op het schema van het draai boek, vast teken dat er aan beide kanten van de afscheiding werd genoten. Koningin Beatrix die er vanaf 1981 voor heeft gekozen Koningin nedag op deze manier 'tussen de mensen' te vieren, heeft haar fa milie ook altijd aangespoord aan alle activiteiten deel te nemen. Ze haalde er Margriet en Pieter en hun kinderen een jaar later bij om niet alleen maar met haar ei gen gezin op pad te hoeven. Om dat de prinsen in die tijd nog jong waren, pasten de traditione le kinderspelen als koekhappen en kussens slaan ook bij hun bele vingswereld. Tegenwoordig staan er ook meer eigentijdse bezighe den op het programma, zoals de sportieve uitdagingen waarmee Apeldoorn de prinsen Maurits, Pieter-Christiaan en Floris in ac tie kreeg. Maar ook Pieter en vroeger prins Claus, die net zo goed spontane dansjes maakte of toeschouwers achterop de fiets meenam, laten en lieten zich nooit onbetuigd. Niks 'koninklijk gedrag'. Wil- lem-Alexander mocht door de pu blieke opinie dan zijn veroor deeld voor onstuimig hossen bij Olympische Spelen, op Koningin nedag wordt het verwacht en mis- Prins Claus, met een Houtense schone achterop. Koninginnedag 1999. foto ANP schien wel geëist. De prins, die al enige tijd met zijn adviseurs stu deert op de vorm die de nationa le feestdag moet krijgen tijdens zijn aanstaande koningschap, zal na de aanslag in Apeldoorn ech ter ook andere zaken moeten la ten meewegen dan zaklopen of waterfietsen. De mate van 'aai baarheid' is nu onderwerp van de risicoanalyse. Koningin Beatrix ken door een ma van g< Student Geert Klaver geeft tot schrik va Maxima een zoen op Schokland. Hij deed c weddenschap. Oktober 2001. foi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10