Altijd prijs in Monaco reizeriH Mondkapje 1. Eerste rang voorn duppie 2. Omdat je het waard bent 3. Als geld geen rol speelt Bij elke film over onzicht bare besmettingen breekt mij het angstzweet uit Monaco lijkt in in deze zuinige tijden niet echt een verantwoorde bestemming. Toch heeft het prinsdommetje iets voor elke portemonnee. Arjan Leenhouts rekende zich drie keer een lang weekeinde rijk. reizen@wegener.nl PZC IMI 024-3650360 Zaterdag 2 mei 2009 15221 Viliefranche- sur-Mer foto's Arjen Leenhouts/GPD Nice CAP FERRAT LUCHTHAVEN Monaco Monte-Carlo PORT DE MONACO PORT DE FONTVIEILLE Voor meer informatie www.visitmonaco.comi en www.franceguide.com Alle totaalbedragen zijn per persoon, op basis van twee- persoonsverblijf. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Het is weer een spannende tijd, vooral wanneer je op reis moet. Bij de uitbraak van de grote SARS-epide- mie (die niet kwam), zat ik in Thailand. Razend snel sloeg de wereld de schrik om het hart Vooral in Azië, waar het dodelijke virus toen z'n uiterste best deed uit te groeien tot een wereldwijde killer. Wat was ik blij toen ik naar huis kon. De vliegmachine zat vol Chinezen met mond kapjes. De meesten van hen hoestten en rochelden dat het een lieve lust was. Ik bezat geen mondkapje en probeerde zoveel mogelijk mijn t-shirt over de neus te trekken. Stie kem natuurlijk, want je wilt geen bange stakker lijken. Maar goed, SARS waaide over en we ontsprongen de dans. De vogelgriep kwam ook al zo'n mooi moment. Ik had de te levisie nog niet aangezet op de hotelkamer in Jakarta of de CNN-mevrouw begon haar onheilstijdingen over me uit te storten. Vogelgriep met als grote boosdoener de kip in Azië. Daar ging je hartstikke dood aan en toevallig zat ik net in het land Waar de grootste klappen vielen. Vooral contact met kippen vermijden, was het advies. Goeie tip in het kip penland Indonesië. Die potentiële kipsaté's lopen daar over al rond. Iedereen heeft een kip. Waar je ook komt, er staat wel een groepje te tokken. Ze zijn brutaal ook. En poepen! In dat laatste scheen het grootste besmettingsrisico te zitten, dus bleven mijn schoenen steeds voor de hotelkamerdeur staan. Buiten op de gang. En dan maar hopen dat de virus sen niet over de drempel naar binnen zouden kruipen. Ook toen ging ik met veel plezier terug naar huis. Hoewel dit virus slecht van mens op mens kon wor den overgebracht, zaten er weer veel mondkapjes aan boord. En veel hoestende mensen uiteraard. Met de vliegtuigdeken over het hoofd hoopte ik de dans opnieuw te ontspringen. Ook de vogelgriep vloog voorbij. Opnieuw geen pandemie, wel weer een heel pandemonium. Toch blijven dit soort bedreigingen bij mij enorm tot de verbeelding spreken. Griezelfilms en rampen- prenten jagen mij nooit veel angst aan. Maar bij elke Hol- lywoodproductie over oncontroleerbare en onzichtbare en ge besmettingen breekt mij het angstzweet gemakkelijk uit. Nu heeft de varkensgriep ons in de greep. Het pandemisch potentieel is hoog, omdat de besmetting makkelijk van mens tot mens gaat. Gelukkig zit ik nu niet in Mexico, de brandhaard, maar ben ik veilig thuis. Deze week moet ik maar een klein eindje van huis. Naar Barcelona. Nederland is nog safe, maar Spanje heeft net het eerste varkensgriepje ontdekt. Een stuk of twintig verdachte gevallen worden nog onderzocht. Op de internetkaart van de Wereld Gezond heids Organisatie kun je precies zien waar die zich bevin den. Twee liggen in een ziekenhuis op de hoek van het adres waar ik naar toe moet in Barcelona. Ik heb een doosje mondkapjes aangeschaft in de nadagen van de vogelgriep, die gaan dus mee. Op Schiphol is het nog rustig. Het beschermende mondkapje zit voor het grijpen in mijn binnenzak, maar ik zie nog geen reden het op te zet ten. Sterker nog, ik zou er danig mee voor gek lopen. Nie mand draagt zo'n ding. In de lounge is het druk. Wijndrin- kende passagiers zitten vrolijk te kletsen, onderwijl elkaar eens lekker toehoestend. De onbezorgdheid waarmee dit ge beurt, is geruststellend en zorgwekkend tegelijk. Alarmfase 4 mensefl! Een pandemie ligt op de loer! Ik krijg niet de in druk dat iemand zich er druk over maakt. Het vliegtuig naar Barcelona zit vol. Veel Latino's, zoals al tijd. Mexicanen? Besmet? De vrouw achter me zit aan een stuk door te blaffen. Het mondkapje speelt door mijn han den. Het plastic zit er nog om. Wat zal ik doen? Uitpakken en opzetten? Als ik nu besmet raak, merk ik dat over twee dagen. In die tijd heb ik zonder twijfel al tientallen anderen besmet. Mijn familie als eerste. Pandemie, pandemie. Maar ik ga natuurlijk niet als enige voor aap zitten met dat masker op. Al prakkiserend val ik in slaap. Vlak voor de daling word ik pas weer wakker. Het mondkapje is op de grond gevallen. Half twaalf in de avond. Het vlieg veld van Barcelona is verla ten. Alles lijkt normaal. Twee douanebeambten staan gebo gen in de krant te bladeren. Wanneer een groep passagiers de schuifdeuren doorkomt, kijken ze op. Oei, ik schrik. Bei den dragen een mondkapje. Barcelona, besmetting, pande mie. Ik zoek koortsachtig al mijn zakken door naar het mij ne. Onvindbaar. Ligt natuurlijk nog onder stoel 5A. Morgen een 'nieuwe halen. Tot die tijd de adem inhouden. Hoe zou 7.0'n ding in het Spaans eigenlijk heten? Vrijdag: 79 euro Transavia biedt de goedkoopste reismogelijkheid naar Monaco. Van Rotterdam vliegen we 's avonds naar Nice, voor 66 euro all-in. Met de trein is veel duur der en onhandig vanwege over stappen, Eurolinesbussen gaan te traag en komen niet verder dan Aix-en-Provence. Met een goede babbel vinden we een medepas sagier bereid ons in zijn huurau to mee te nemen van Nice naar Cap d'Ail, vlak voor Monaco. Daar is de jeugdherberg, waar wij overnachten voor nog geen 10 euro (www.centremed.mon- te-carlo.mc). Voor het slapen- Vrijdag: 225 euro We vliegen vroeg met Transavia, vanaf Schipht)l voor 66 euro (met sandwich en koffie aan boord 72 euro). Om half elf brengt de shuttlebus (16,60 euro) ons in het designhotel Colum bus in deftig Fontvieille voor 100 euro inclusief ontbijt (www.columbusmonaco.com). Met de stadsbus (10-rittenkaart voor 6 euro) gaan we naar Mon te-Carlo. Onder de parasols van Café de Paris smullen we van een salade Niqoise (met wijn en koffie 30 euro) en van sportwa gens die-voorbij rijden (foto 3). Vrijdag: 10.000euro ïn de loop van de middag laten we ons door JetNetherlands (www.jetnetherlands.com) per li mousine naar het JetCenter op Schiphol brengen. De captain vangt ons op. Zó fijn, zonder dat gedoe bij de douane en aan de gate. Nog eens 20 minuten later vertrekt 'onze' privéjet. 't Is dat we tussen de canapés met ka viaar en foie gras door nog een paar belletjes moeten doen, maar eigenlijk begint ons week endje al hier in het gerieflijke Menton CAP MARTIN Monaco FRANKRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 108