dreigt in Kenia's Mau-bos n spectrum PZC Zaterdag 2 mei 2009 Kaalslag in het Mau-bos in Kenia. Saruni ole Pere zorgt voor enkele zwakke kalveren in het tuintje bij het huis dat hij in het Keniaanse Narok huurt. Joseph Posek in de nederzetting Sierra Leone toont de ei gendomsakte van zijn stuk land. waan. Ze nemen een dreigende hou ding aan tegenover elke buitenstaander. Zelfs de agenten voelen zich ongemak kelijk. Vier jaar geleden werden de be woners met geweld uit het bos verdre ven, maar van de toenmalige 100.000 landkrakers is toch alweer bijna de helft teruggekeerd. „Ik heb een eigendomsbewijs voor mijn stuk land", zegt Joseph Posek terwijl hij zijn in het jaar 2000 afgestempelde akte laat zien. Het merendeel van de landbe- zetters zijn Kalenjins, het volk van de voormalige president Daniël arap Moi, die tot 2002 aan de macht was. Hij schonk regelmatig publiek land zoals be schermde bossen, begraafplaatsen en openbare wc's aan zijn volksgenoten en politieke vrienden. Zakayo Cheruiyot, een machtig en ge vreesd politicus onder het Moi-bewind, bezit - evenals veel andere Kalenjin-poli- tici - een flink stuk land in het Mau-bos. Het staat in een rapport dat in 2004 in opdracht van de overheid is gemaakt door een onafhankelijk onderzoeker, Paul Ndung'u. Hij zet alle illegaal en om streden landbezit in Kenia op een rijtje. In het rapport staat over Cheruiyot: 'Za kayo Cheruiyot heeft een paleisachtig huis in het Mau-bos gebouwd'. Cheruiyot, nu parlementslid, in wiens kiesdistrict een deel van het waterwinge bied ligt, ontkent in alle toonaarden. Wel geeft hij toe dat zich veel Kalenjins in het bos hebben gevestigd. Cheruiyot legt de schuld bij onrechtvaardigheden uit het verleden. „De blanke kolonisten verdreven het Kalenjin-volk van hun meest vruchtbare gronden. Daarna zorg de Kenia's eerste president Jomo Kenyat- ta ervoor dat zijn volksgenoten, de Ki- kuyu, zich land konden verschaffen in van oudsher Kalenjin-gebied. Onze land lozen moeten toch érgens heen." De landbezetters in het Mau-bos koch ten de grond vaak voor een habbekrats van politici die daarna konden rekenen op hun stemmen bij verkiezingen. De nederzetting Sierra Leone was het presidentiële presentje van Moi aan de Kalenjin-commandanten van het Keni aanse contingent van de VN-vredestroe- pen in het West-Afrikaanse land Sierra Leone. Zij behielden zelf een deel van het land en verkochten de rest aan ande re leden van hun volk. Zowel politici als militairen weigeren nu afstand te doen van deze grond. De rampzalige gevol gen voor het milieu laten hen koud. De ecologische veranderingen in het Mau-bos zijn ook dui delijk te zien in Nakuru, een plaats ten noorden van de heuvels. De inwoners kampen met een strenge waterrantsoenering, maar ook de wilde dieren in het Nakuru-wildpark lijden onder watergebrek. Het gras is kortgevreten en door de zon verschrompeld. „Onze grazers zoals neushoorns, gazellen en buffels-zijn ver zwakt. Ie kunt hun ribben tellen", merkt Joseph Edebe op terwijl hij het autoraampje dichtdraait om het fijne stof dat de wielen van de wagen op gooien, buiten te houden. De waterdeskundige van Kenya Wildli fe Service (KWS), het semi-overheidsor- gaan dat de wildparken in het land be heert, neemt me mee naar de Maka- lia-waterval, een van de trekpleisters van het park. Er valt geen druppel omlaag en de rivier die door de waterval gevoed moet wor den, is slechts een droge bedding. „We pompen acht uur per nacht water uit putten die we hebben geslagen om tien drenkplaatsen te vullen. Ie ziet de die ren in lange rijen naar die plaatsen trek ken om hun dorst te lessen. Maar voed sel kunnen we ze niet bieden", legt Ede be uit Ook hier worden nu landbouwchemica- Iiën aangetroffen in de rivieren die in het Mau-bos ontspringen en het Na- kuru-meer voeden, middenin het park. Het Nakuru-meer wordt bijna het hele jaar door duizenden flamingo's bezocht, waar ze in het ondiepe water naar algen zoeken, het voedsel dat hen mede de ro ze kleur bezorgt. Flamingo's zijn gevoelige vogels die niet kunnen leven in te diep of te ondiep wa ter. „Als de stand of de kwaliteit van het water verandert en de algen verdwij nen, vertrekken de flamingo's. Dan blij ven ook de toeristen weg en dat bete kent minder inkomsten voor KWS, ter wijl we juist meer uitgeven voor het pompen van water voor de dieren", con cludeert Edebe. KWS en allerlei milieu- en belangenor ganisaties hebben hun hoop gevestigd op een speciale werkgroep voor het Mau-bos, waarin de betrokken volke ren, de VN en Keniaanse organisaties zit ting hebben. Deze werkgroep adviseert de regering de landkrakers er weer uit te gooien. Maar de overheid doet voor alsnog niets, want tenslotte zijn de land- bezetters potentiële kiezers. Francis ole Nkako, lid van de werkgroep en directeur van een overheidsorganisa tie voor ontwikkeling van de regio waar in het Mau-bos ligt, ziet de toekomst somber in: „Watertekort verzwakt men sen en dieren en doet voedselprijzen stij gen. De kans op conflicten tussen ver schillende stammen groeit. Het Mau-bos zorgt voor een uiterst explosie ve situatie." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 103