spectrum Snoepreisjes IO PZC Zaterdag 2 mei 2009 STANDPLAATS door Pascale Thewissen Bij het Best Western Hotel in Herstal, onder de rook van Luik, verza melen zich de wielerploegen voor de voorjaarsklassieker Luik-Bastenaken- Luik. Rond half elf slentert de Waalse vakbonds afgevaardigde Paul, met een krant onder zijn arm geklemd, de hotelbar in. Het nieuws wordt - alweer - beheerst door José Happart. „Ken je hem", vraagt Paul. Ik knik 'ja'. In mijn werkkamer hangt nog steeds een foto van hem en mij. Hij zit op zijn bureaustoel, ik sta op zijn bureau een lamp los te draaien op verzoek van de fotograaf, die het licht te fel vond. De wat bi zarre foto stamt nog uit de tijd dat Happart bur gemeester was van de Voerstreek, ruim twintig jaar geleden. Met zijn pertinente weigering Ne derlands te spreken, dreef hij de taalstrijd op de spits en bracht hij regeringen ten val. Het was een afscheidsinterview. Hap part voorzag zijn nederlaag als de vele Nederbelgen in de Voerstreek in 2000 gemeentelijk stemrecht zouden krijgen. Het betekende inderdaad het einde van de Waalse heerschappij in de platte landsgemeente. Happart keerde Voeren de rug toe en stapte in de nationale poli tiek. Tegenwoordig is hij voorzitter van het Waals parlement en maakt hij snoepreisjes naar de Verenigde Staten. Met z'n zevenen (reisleider Happart en zes oud-gedienden uit de Waalse pol- tiek, de meesten vergezeld van hun echtgenote) trokken ze met Pasen naar de Verenigde Staten. Een studiereis, heette het. Naar Californië, New Mexi co en de Grand Canyon. Weinig werk en veel bezoek, vatten de media na afloop samen. Maar de belastingbetaler draait wel op voor de reke ning van 80.000 euro. Schandalig in deze tijden van economische crisis, zo was de teneur. Happart, geschrokken van alle commotie, heeft inmiddels aangekondigd dat de reislustige parle mentariërs hun reisje (al ge bruikt Happart liever de term 'missie', want 'reisje' klinkt te veel als vakantie) terugbetalen. Maar etht veel spijt heeft hij niet. „Alles wat de politiek kost, vinden de mensen te duur. Ze zouden eens een dicta tuur moeten proberen. Dat is nog veel duurder", reageerde hij ijzig kalm, ge heel zichzelf blijvend. Ook zijn reisgenoot Jean-Claude van Cauwen- berghe - kortweg Van Cau - voelt zich totaal niet schuldig. Van Cau betoogde dat dergelijke reisjes heel normaal zijn. „Eigenlijk was het qua luxe erg minnetjes. In Sacramento sliep ik in een hotel dat ik zelf nooit zou hebben gekozen. Zo banaal." De man houdt er dan ook een wat vreemde poli tieke moraal op na. Hij moest opstappen als mi nister-president van Wallonië na geruchten over machtsmisbruik en afgelopen maandag sier de ook zijn zoon weer de voorpagina's, omdat hij zijn woning voor een habbekrats liet verbou wen door een plaatselijke aannemer, die als te genprestatie veel te dure rekeningen indiende bij de gemeente Charleroi. „Hartstikke gek zijn ze", zegt vakbondsafgevaar digde Paul. „Ik heb helemaal niets op met deze profiteurs die het imago van Wallonië te grab bel gooien. Het is hoog tijd dat ze het veld rui men." Nee, dan de nieuwe minister-president van Wal lonië, Rudy Demotte. „Die is integer", zegt hij. Ook een socialist, maar van een andere, nieuwe generatie. Een wat spichtige, bedachtzame man die in tegenstelling tot veel van zijn voorgangers goed Nederlands praat. Een geheelonthouder ook, hetgeen Van Cau ooit de opmerking ont lokte dat hij nog nooit een groot Waals politicus was tegengekomen die alleen water dronk. „Hangt er natuurlijk vanaf wat hij met groot be doelde", zeg ik, de bierbuik van Van Cau indach tig. Paul grijnst. „Ik krijg er dorst van. Wat zul len we doen? Nog een koffie? Een deftig Bel gisch biertje? Of toch maar iets sterkers?" OEGANDA Nakuru Victoria O meer Politici verergeren de toch al ernstige droogte in Kenia. Hun hebzucht brengt een ecologische KENIA n ramp teweeg die miljoenen treft 1 Nairobi# in ei8en land> maar ook in it Tanzania en Oeganda. De gfi regering doet niets. Indische tekst en foto's Nona Eveleens oceaan Maubos Milieuramp O nze rivieren staan droog. Zelfs tijdens de grote droogte van 1997 zat er al tijd water in." Wafula Wa- bulwa kijkt zorgelijk naar het miezerige stroompje van de Narok-ri- vier. Het bedrijf van de waterbouwkun dig ingenieur verzorgt de watervoorzie ning in het grootste waterwingebied van Kenia, het Mau-bos. In de 400.000 hectare van het Mau-bos ontspringen twaalfbelangrijke rivieren, die vijf meren voeden in Kenia en buur landen. Zonder het water uit het Mau-bos is het bestaan van ongeveer vijf miljoen mensen in direct gevaar. Wafula Wabulwa pompt water uit de Narok-rivier en constateert dat de kwali teit ervan achteruit holt. „Er zitten land- bouwchemicaliën en menselijke uitwerp selen in." Narok ligt in het woongebied van het Masaai-volk, nomaden die met hun vee over de savannen trekken. Sinds vorig jaar heerst er een droogte die de herders accepteren als Gods wil. Maar anderen wijzen met een beschuldigende vinger naar mensen die illegaal boeren in het be schermde Mau-bos. „Ik heb hier een huis "gehuurd, want de rivieren verderop op de ■---V Vermagerde buffels lessen hun dorst bij een van de drenkplaat sen in het Mau-bos. savanne staan droog. Maar zelfs hier is niet genoeg water. Het is de schuld van die mensen daarboven", zegt de oude Sar- uni ole Pere terwijl hij naar de heuvels in de verte wijst. „Ze hakken in het Mau-bos bomen om, waarvan we allemaal weten dat ze goed zijn voor regen. De bomen zorgen dat de bronnen water leveren. Deze mensen moeten verjaagd worden, zodat er weer schaduw komt in het Mau-bos#" De Maasai kennen de traditie dat de oude ren aan de krijgers opdracht geven om oorlog te voeren. Kelena ole Nchoe, een invloedrijke Maasai-oudste in Narok, sluit niet uit dat binnenkort een poging wordt ondernomen de landkrakers in het Mau- bos te verdrijven. „Voor de bevolking in Narok en omstreken is de maat vol. De re gering doet niets. We moeten het heft in eigen hand nemen." Toch beschouwt hij de landbezetters niet als de grootste boos wichten. „Zij worden misbruikt door poli tici die aan niets anders denken dan hun eigen macht en invloed." Het belang van het Mau-bos heeft te ma ken met de warme lucht die opstijgt bo ven het Victoriameer, zo'n 200 kilometer westwaarts. De wind drijft de warme, vochtige lucht naar de heuvels van het Mau-bos, dat koel wordt gehouden door bomen en andere vegetatie. De warme lucht botst tegen de koele heuvelranden en ontlaadt regen. Maar met het kappen van het Mau-bos wordt dit systeem aange tast. Er valt al duidelijk minder regen, waardoor de rivieren verdrogen. Luchtfo to's tonen dat al eenderde van de bomen in het Mau-bos is verdwenen. Tientallen kilometers ten noorden van Narok staat een politiepost op de rand van het beschermde waterwingebied. Ge wapende agenten vinden het beter mij te begeleiden naar Sierra Leone, een neder zetting middenin de Mau, waar vroeger bos was, maar nu een open gebied met ak kers en talrijke boomstronken is. De be woners ontvangen me met grote arg-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 102