Alexander Pechtold aarzelt niet te benoemen wat abject is1 spectrum 8 PZC Zaterdag 2 mei 2009 De keuze is verrassend, ook voor hemzelf D66-leider Alexander Pechtold spreekt dinsdag in Vlissirfgen de tiende H.M. van Randwijklezing uit. Die eer was tot nu toe voorbehouden aan ui terst ervaren of soms zelfs gepensio neerde politici en bestuurders als Ed van Thijn, Max van der Stoel, Job Co- hen en Henk Vonhoff Slechts één kee-r eerder werd de toespraak gehou den door iemand die ver na het einde van de oorlog werd geboren. In 2006 mocht Mabel het spreekgestoelte in de Sint Jacobskerk beklimmen. Maar zij is dan ook een prinses. Nu is dus de beurt aan Pechtold, de op 16 december 1965 geboren jeune pre mier van de Nederlandse politiek. De uitnodiging van de organisatie van de Maand van de Vrijheid heeft hem niet alleen verrast, maar vervult hem ook met trots. „Mijn naam komt in een mooi rijtje te staan. Soms begin je een toespraak of een brief met de zin dat je zeer vereerd bent. Dat dreigt wel eens een holle frase te worden. Deze uitno diging verraste me. Ik kende het feno* meen Van Randwijklezing. Ik wist ook door wie die eerder was uitgesproken. Als je dan in een lustrumjaar wordt ge vraagd, dan heb je te maken met zo'n moment dat je dag even opfleurt. Als ik dat zeg, is dat bepaald geen loze kreet. We hebben het hier ook meteen opgepakt en we zullen dat evenement zeer serieus aanpakken." Als hij het over 'hier' heeft, bedoelt Pechtold de Haagse burelen van D66. Het met enige moeite in zijn agenda geplande interview is nog geen mi nuut aan de gang of hij wordt door de Wereldomroep gebeld voor een quote. Bij het verlaten van zijn werkkamer staat Nova alweer te wachten om een item te maken. Het tekent Pechtolds status. Toen hij in 2006 aantrad als frac tievoorzitter van D66, na ruim een jaar minister van Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties te zijn geweest in het tweede kabinet Balkenende, was de vrijzinnig liberale partij op sterven na dood. Met drie Kamerzetels leek zij voorbestemd tot een rol in de marge. Maar onder leiding van Pechtold pre senteerde D66 zich niet alleen als een duidelijk en genuanceerd alternatief voor het aarzelende kabinetsbeleid van CDA, PvdA en Christenunie, maar ook als een gedurfd tegenstrever van de steeds populairdere Geert Wilders. Met de PVV wordt D66 week in week uit de grootste winst toebedeeld in de peilingen. Die combinatie - een aansprekend poli ticus die zich te weer stelt tegen popu lisme en extremisme - heeft wellicht mede geleid tot een uitnodiging om in Dinsdag spreekt D66-leider Alexander Pechtold (43) in Vlis- singen de tiende H. M. van Rand wijklezing uit. Dat betekent dat ditmaal een politicus op het spreekgestoelte staat die het grootste deel van zijn carrière nog vóór zich heeft, in plaats van achter zich. Dat zal het publiek merken. „De Van Randwijklezing is geen politiek forum, maar op 5 mei staat daar wel een actief politicus en geen kamergeleerde." door Ernst Jan Rozendaal foto David van Dam/GPD Vlissingen te komen spreken. „Anders dan de eerdere sprekers, op Mabel na dan, hoop ik nog een beetje in de be ginfase van mijn carrière te verkeren", aldus Pechtold. „Het is wel zo dat ik me in een fase van mijn leven bevind waarin het thema van de Van Rand wijklezing me steeds meer bezighoudt. Vrijheid van meningsuiting, verdraag zaamheid en ook het gepolariseerde de bat over integratie, ik heb het gevoel dat ik middenin die problematiek sta. Naar mijn idee staat Nederland voor een belangrijk moment. Gaan we door op de weg van tolerantie, internationa- liteit en polderen? Geven we elkaar de ruimte of verschansen we ons achter de dijken? Gaan we afgeven op ande ren in plaats van de oorzaak van pro blemen ook bij onszelf te zoeken? Dat maatschappelijke debat is een belang rijk onderdeel van mijn huidige leven. Als ik over tien of vijftien jaar terug kijk op deze tijd, zal ik me afvragen wat ik nu heb gedaan. Zo voel ik dat." 'Als ik over tien jaar terugkijkzal ik me afvragen wat ik nu heb gedaan' Dat klinkt als een jongen die zijn vader ter verantwoording roept. Wat deed jij in de oorlog? Pechtold woont op een steenworp afstand van het Wagening- se hotel De Wereld, waar de Duitsers in mei 1945 de capitulatie tekenden. Als oud-burgemeester van die stad heeft hij zich vaak beziggehouden met het nut van herdenken en het vieren van de vrijheid. Heeft hij werkelijk het idee dat vrijheid en democratie in Ne derland op een vergelijkbare manier in gevaar zijn? „Het is gevaarlijk om paral lellen te trekken met 4 en 5 mei. Daar moet je weg van blijven. Anderzijds moet je ook niet aarzelen te benoemen wat abject is. In mijn Van Randwijkle zing zal de naam van Wilders niet één keer voorkomen, maar de dreiging van rechts-extremisme zal wel aan bod ko men. Zou ik dan verwijzen naar wat er zestig jaar geleden is gebeurd dan is dat te gemakkelijk. Dan gaat het mis. Maar ik kan wel degelijk aangeven dat we de afgelopen decennia democratie vanzelfsprekend zijn gaan vinden, ter wijl onze vrije maatschappij steeds meer gaten begint te vertonen." Werd in de jaren negentig nog fel gede batteerd over de gevolgen van de in voering van het sofinummer, nu lijken "de meeste mensen hun schouders op te halen over het verlies van privacy en burgerrechten. „Discussies daarover zijn bijna achterhoedegevechten ge worden", aldus Pechtold. Wat ik mis is een fundamente- ie discussie over onze grond rechten. Onderzoek heeft uitgewezen dat mensen nauwelijks geïnteresseerd zijn in het kiesrecht. Voor mij is dat juist de moeder van al le grondrechten. Democratie is niet vanzelfsprekend, zeggen de mensen in Georgië mij. Welvaart betekent niet per definitie democratie, zien we in Saudie-Arabië. Ik zoek naar een metho de om dat debat weer te voeren, zon der dat ik het vingertje hef en zeg: 'Weet je wel wat er tijdens de Tweede Wereldoorlog is gebeurd?' Dat is een angstargument. Maar ik wil wel duide lijk maken dat mensen geen nummers zijn. Dat een overheid niet moet den ken in categorieën als man-vrouw, he tero-homo, christelijk-islamitisch. Als weldenkend mens zou je dat niet moe ten willen. Een dergelijke opstelling van de overheid gecombineerd met in tolerantie tegenover bijvoorbeeld de islam, dat kan een giftig mengsel zijn." Als volksvertegenwoordiger ziet Pechtold het als zijn taak dergelijke the ma's aan de orde te stellen. Hoewel zijn Van Randwijklezing geen verkie zingspraatje wordt, denkt hij ook in Vlissingen de klok te kunnen luiden. „De Van Randwijklezing is geen poli tiek forum, maar op 5 mei staat daar wel een actief politicus en geen kamer geleerde. Ik moet in staat zijn om zon der partijpolitiek te bedrijven mijn ana lyse te geven van wat ik zie als een be langrijk maatschappelijk fenomeen. Dat was ook wat Van Randwijk voor ogen had, het entameren van Jiet pu blieke debat. Dat heeft nu te weinig diepgang, het is te weinig uitdagend. Kijk naar de Kamerdebatten. Het kriti sche perspectief ontbreekt, de context, de vergelijking met eerdere gebeurte nissen, het argumenteren. Er zijn zo veel debatten waarvan de uitkomst al I vaststaat. Dat maakt de kijker en de luisteraar lui. Zo haken ze af. Ik vind dat we elkaar moeten dwingen om weer naar argumenten te luisteren." Pechtold noemt de economische crisis een wake-up call voor ieder een die denkt dat niet actief hoeft te worden gewerkt aan het be houd van democratie en welvaart. „We weten nu dat we niet meer moe ten denken dat ons huis vanzelf tien keer zoveel waard wordt of dat we al tijd wel weer een andere baan kunnen vinden. De tijden zijn veranderd. Dat kan ook gelden voor de democratie. De staat van onze welvaart gaat arm in arm met de staat van onze vrijheid." En onze vrijheden worden onder meer beperkt, constateert de voorman van D66, door een overheid die van buiten landers niet zozeer integratie wenst maar liever assimilatie. „Ik hoop in mijn lezing mijn analyse van de huidi ge situatie met het publiek te delen. Die houdt onder meer in dat de motor van onze democratie vastdraait zolang de overheid integratie meer belem mert dan stimuleert. ]e kunt van zestieneneenhalf miljoen mensen geen eenheid maken. Wat ons interessant maakt, is niet in hoeverre we op elkaar lijken, maar in hoeverre we verschil len. Zo worden we toch ook verliefd op iemand? Zo kiezen we toch ook een sollicitant uit? Ik pleit voor indivi- Q| dualisme, maar dat mag nooit vertaald worden als*egoïsme. Laat mensen zo veel mogelijk zichzelf zijn en spreek ze als persoon aan. Een vervelend Marro- kaantje moet je op zijn gedrag aanspre ken, niet op zijn religie of zijn opa. Geef mensen de ruimte. Dan kun je ze ook aanspreken op hun verantwoorde lijkheid om jou de ruimte te geven." Van Randwijklezing, dinsdag 5 mei in de St Jacobskerk in Vlissingen: 10.30 uur. Gratis kaarten via info@cuituurwerf.nl Alexander Pechtold m Geboren: 16 december 1965 in Delft Gemeenteraadslid en wethouder in Lei den (1994-2003) Burgemeester Wageningen (2003-2005) Minister Bestuurlijke Vernieuwing en Ko ninkrijksrelaties (2005-2006) Tweede Kamerlid en politiek leider D66 (2006-heden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 100