Vrijheid heeft toekomst door Jan van Damme In Zeeland laten we het niet bij mooie woorden. De hele maand mei staat voor de tiende achtereenvolgende keer in het teken van de vrijheid. Met de gebeurtenissen van de jaren 1940-1945 nog steeds in het achterhoofd. Maar het gaat inmiddels om meer dan herdenken. De Maand van de Vrijheid is er met nadruk ook voor alle jongeren, die vrijheid en verdraagzaamheid aan heden en toekomst willen verbin den. Aan de basis van alle activiteiten staan de vier vrijheden, die de Amerikaanse president F.D. Roosevelt formuleerde. De vrijheid hebben om te zeggen wat je wil, om te geloven wat je wil, en beschermd worden tegen armoede en angst: daar gaat het om. In de Maand van de Vrijheid zitten die basisrechten in diverse programmaonderdelen verstopt. Zonder dat het met zoveel woorden wordt gezegd. Er is veel muziek, met het Bevrijdingsfestival in Vlissingen als spetterend hoogtepunt. De in Marokko geboren schrijver Hans Sahar doet veel scho len aan om over zijn ervaringen met de multiculti-samenle ving te vertellen. Bovendien schreef hij een boekje met dag boekfragmenten over zijn leven in de Haagse Schilderswijk. Rapper Lange Frans komt naar Zeeland om met jongeren te debatteren over vrijheid. D66-coryfee Alexander Pechtold houdt dit jaar de Van Randwijklezing. Verder is er een film programma, waarin veel aandacht wordt besteed aan de Italiaanse maffia. In Middelburg worden tekeningen van kin deren uit oorlogslanden en kinderen uit Zeeland naast elkaar gehangen. De Nacht van de Vrijheid, met muziek en debat, vormt in Goes de traditionele afsluiting van het festival. In deze bijlage aandacht voor alles wat de Maand van de Vrijheid te bieden heeft. Bevrijdingsfestival Vlissingen, 2008. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85