'Dit is de laatste Koninginnedag geweest zoals Beatrix die wilde' Beveiligingsdeskundige Richard Franken PZC Vrijdag 1 mei 2009 I 7 is zijn onschuld kwijt sloeg de sfeer om. De bus met de koninlijke familie rijdt langs De Naald waar de man die het drama heeft veroorzaakt met zijn Suzuki Swift tot stilstand is gekomen, idden) en prinses Margriet (links) kijken geschokt toe. Het spontane gedrag van de prinsen en prinsessen is niet te ^3? controleren. Juist die "Si ongedwongenheid kenmerkt de viering van Koninginnedag. Maar aan die onschuld is abrupt een einde gekomen. door Hans Jacobs loris, Floris, maak je een van ons met Aimée?" De jongste zoon van Margriet en JL Pieter pakt in het Oranjepark in Apeldoorn de came ra bereidwillig aan en maakt de ge vraagde foto terwijl zijn zwangere vrouw knuffelt met Oranjefans in het duizendkoppige publiek. De prins is geen uitzondering. Zijn broers Maurits en Pieter-Christi- aan spelen elk jaar op Koninginne dag ook bereidwillig voor foto graaf Buitenlanders verbazen zich steeds weer over de enorme toe gankelijkheid en aaibaarheid van de Nederlandse koninklijke fami lie. Koninginnedag kent qua toe gankelijkheid en ongedwongen heid zijn gelijke niet. Het beveiligen van het grote ko ninklijke gezelschap - in Apeldoorn zestien man sterk - is steeds weer een enorme uitdaging voor de Dienst Koninklijke en Di plomatieke Beveiliging (DKDB). De familie verspreidt zich tijdens de traditionele wandeling over een groot gebied. Het is moeilijk over zicht te houden en het is onmoge lijk om naast iedere prins en prin ses een oppasser te zetten. In Scheveningen in 2005 ontsnapt prinses Laurentien even aan de aandacht wanneer ze langs de rou te door het vissersdorp spontaan een huisje binnengaat. Aan alle kanten worden handen uitgesto ken, die kunnen niet van tevoren worden gecontroleerd op bijvoor beeld messen. Bij het bezoek aan Friesland in 2008 is de sfeer in het gevolg van de koninklijke familie gespannen, zonder dat de DKDB wil vertellen waarom. De veiligheidsdiensten maken hun eigen afwegingen. Het ene jaar vindt er een 'bomcheck' plaats voordat fotografen en cameraploe gen het terrein mogen betreden, andere keren, zoals in Apeldoorn, niet. De beveiliging kijkt kritisch naar de activiteiten die aan de Oranjes worden gepresenteerd. Over een schermdemonstratie in het Apeldoornse Oranjepark is vooraf flink gepraat, vertelde bur gemeester Fred de Graaf vorige maand. De DKDB bepaalt ook hoe dicht bij de meelopende media mogen komen. In Makkum en Franeker is de afstand groot, in Apeldoorn zijn de mogelijkheden om de Oranjes van nabij gade te slaan on gekend. „Het is een feest", zegt de jarige Pieter van Vollenhoven (70) zonder overdrijving. „Het is altijd weer een geweldige reünie", meent schoondochter prinses An nette. „Ie krijgt er af en toe hoofdpijn van", aldus één van de beveiligers eerder. Maar het gaat (vanaf 1981) al 27 keer goed. Door de jaren heen groeit de belangstelling al leen maar, gelijke tred houdend met de aanwas van de uitdijende koninklijke familie. Aan die onstuimige groei is met één dodelijke en onverwachte klap een einde gekomen. Koninginne dag heeft zijn onschuld verloren en zal de komende jaren niet meer zijn zoals in Apeldoorn, tot de aan slag van gisteren tien voor twaalf. Onder anderen koningin foto Omroep Gelderland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7