Zeeland nu moeder én stoere taxichauffeuse 1 Gescheurd, verkleurd, versleten? 'Bedrijven Goese Polder nemen ondanks de crisis hun maatschappelijke verantwoordelijkheid serieus' BPZC Vrijdag 1 mei 2009 23 'Ik had altijd wel werk in de horeca en in de schoonmaak. Maar het 'je moet de snelste route kennen. Maar je moet ook een band kunnen was net niet genoeg. Ik moest altijd nog om aanvulling vragen' vervangen, een lege accu opladen en reservelampjes inzetten' Het lukte Jeanine Duinkerke lange tijdjiiet om aan een baan te komen. Dat is voorbij: door het project Kansen voor de Coese Polder is ze taxi-chauffeuse. door Lilian Dominicus Ze mag zich sinds kort taxichauffeuse noemen. De Goese Jeanine Duin kerke haalde in decem ber haar taxipapieren en werkt sinds kort voor taxibedrijf Steketee uit Yerseke. Voorlopig in de week einden en de avonduren, maar als het toeristenseizoen straks goed losbarst, zal er steeds meer werk komen. „Soms werk ik nu al twin tig uur op één weekeinde", vertelt Jeanine Duinkerke, in haar huiska mer in Goes. „En mijn werk als in valkracht achter de bar bij fit nesscentrum Capital Sports blijf ik ook gewoon erbij doen." Ze is blij, enthousiast over de kan sen die ze heeft gekregen én trots op zichzelf. „Ik hoef me aan nie mand meer te verantwoorden voor wat ik doe, ik kan een beetje sparen en als ik iets wil kopen, dan kan het nu", zegt ze. Hoe an ders was het nog een paar maan den geleden. „Ik had altijd wel werk in de horeca en in de schoon maak. Maar het was net niet ge noeg. Ik moest altijd nog om aan vulling vragen. Dat is nu voorbij." Jeanine heeft het al eerder gepro beerd, met werk als telefoniste in een callcenter. „Maar dat was mis schien ook niet echt iets voor mij. Ik was wel helemaal gelukkig dat ik de tests heb gehaald, want die waren best zwaar. Maar dat wérk: dan had je vijf systemen voor je neus!" Ook de opleiding zorg was geen optie voor jeanine. „Dat was te zwaar, want dan loop je vier da gen stage en ga je één dag in de week naar school. Ik ben alleen staande moeder en heb twee doch ters van acht en dertien, dat gaat niet." Maar toen was daar het project Kansen voor de Goese Polder, waar bedrijven én bewoners zijn benaderd, de eerste voor mogelijke vacatures, de laatste voor óf en waar ze zouden willen werken. „Francien van de gemeente vroeg me: 'Maar wat wil je nu eigenlijk zélf?' Ik heb een tijdje in een café gewerkt en daar kwamen de werk nemers van het taxibedrijf ook al tijd. Ik dacht altijd al, wat een leu- 'Ik hoef me voor wat ik aan niemand meer te verantwoorden doe en als ik iets wil kopen, kan het' ke mensen. Dus toen zei ik: taxi-chauffeur lijkt me wel wat." Het was hard werken voor het taxi-diploma. De opleiding be stond uit drie theorie-ochtenden en twee dagen rijlessen. „De eisen zijn wel anders dan voor een nor maal rijbewijs", vertelt Jeanine. „Voor theorie ben ik in één keer geslaagd, maar voor praktijk ben ik wel twee keer gezakt. Je moet vijftig punten op de kaart kennen: de hoofdwegen, de hotels en be- foto Willem Mieras door Lilian Dominicus „Echt leuk om te zien dat bedrijven, ondanks de eco nomische crisis waarmee we nu te maken hebben, hun maatschappelijke verantwoordelijkheid op zich nemen", vindt arbeidsadviseur Carina Van Dooren van de gemeente Goes. Het project Kansen voor de Goese Polder heeft zés tien van de 25 uitkeringsgerechtigden aan het werk ge zet. Bedrijven in en om de Goese Polder werden be naderd voor vacatures en er werd gekeken wie voor welke baan in aanmerking zou kunnen komen. On der meer tuincentrum Groenrijk en uitzendbureau De Berk in Middelburg namen bewoners van de Goe se Polder aan. Ook is schoonmaakbedrijf FK Cleaning, geïnspireerd door het project, begonnen met een wervingsactie in de buurt. Maar die actie valt dan weer niet officieel onder het project. Van Dooren is trots op de geboekte successen. „We zijn met 25 werkzoekenden die in de Goese Polder wonen aan de slag gegaan. Er zijn natuurlijk wel meer mensen met een uitkering, maar we hebben echt gekeken naar wie er aan toe is om te werken. We hebben nu zestien plaatsingen gehad en er zitten er nog twee aan te komen. Ik moet daarbij wel eerlijk zeggen dar van die zestien er drie zijn afgevallen door ziekte, detentie of omdat de match niet klikte. Maar dan nog is het een mooi resultaat." Voor het project heeft Carina alle bedrijven die een adres in de Goese Polder hebben, ook die met een postadres, afgebeld. Het viel haar daarbij op dat de on dernemersgeest in de wijk in Goes-Noord enorm hoog is. „Er zijn hier heel wat zelfstandige onderne mers gevestigd: een naaiatelier, een nagelstyliste en een bedrijfsadviseur. Heel bijzonder, ook al zijn het niet de bedrijven waar werkgelegenheid te vinden is." Maar wat maakt dit project nou zo anders? Is het Werkgever Service Punt van de gemeente niet al ver antwoordelijk om uitkeringsgerechtigden te helpen naar een betaalde baan? Van Dooren moet er even over nadenken. „Het verschil zit in het koppelen. Als er een match inzit, ga je het echt proberen. We heb ben nu actief alle bedrijven benaderd. Dat is een ar beidsintensieve klus, maar het is wel effectief We hebben nu echt de vacatures in kaart gebracht. Ik denk dat je dit makkelijk zou kunnen doortrekken naar andere wijken, maar dan moet je er wel een pro ject van maken en er mensen voor vrijmaken." graafplaatsen. Je moet de snelste route kennen,, bijvoorbeeld van een hotel naar de Zeelandhallen. Maar je moet een band kunnen vervangen, een lege accu opladen en reservelampjes inzetten." Maar het is uiteindelijk gelukt. „De bege leiding was geweldig. Ze reageer den zó blij, ze waren zó trots op mij. Francien Dekker van de ge meente Goes ken ik al vier jaar, die bleef mij maar pushen: ga nou werken, ga nou werken." Nu is ze alweer een tijdje aan het werk. „Tel kens rijd ik weer in een andere au to. De eerste week had ik een oude Mercedes, de week daarop in een BMW. Ik rijd al jaren in een Polootje, dus dat is wel wennen. Van het weekeinde kreeg ik een busje mee waar negen mensen in kunnen Maar goed, je neemt de bochten iets ruimer en dan gaat het wel. Maar je komt leuke men sen tegen. En soms ook bekenden. Of zatte mensen. Maar als ik een iemand niet vertrouw, hoefik die gelukkig niet mee te nemen." Investeren in mensen Kansen voor de Goese Polder is bedoeld om werkgelegen heid te scheppen, armoede te bestrijden, schoolverzuim aan te pakken en leefbaarheid te stimuleren. Nadat er veel geld is gestoken in het opknappen van straten en gebouwen, wilde de ge meente investeren in de men sen die er wonen. De Goese Polder heeft 7000 in woners, waarvan 37 procent al lochtoon is. Het gemiddelde in komen is laag en er is een rela tief hoge werkloosheid. Er zijn zeker 300 adressen in de wijk waar bewoners geen ge bruik maken van huur- of zorg- toeslag, bijzondere bijstand of schuldhulpverlening. Mensen onder een bepaalde in komensnorm kunnen gratis ge bruik maken van een budget adviseur van de gemeente. ,_ULTI LOER Multi Vloer5 Is de professionele aanbieder van, parket- en laminaatvloeren. Wij kopen in metzo'n 50 collega's van Parketgroep Nederland. Alle vloeren worden door onze eigen ervaren parketteurs geïnstalleerd. Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 03 www.tmcwoonwinkels.nl OUDELANDE - In het overvolle dorpshuis van Oudelande heeft Hans Jansens gistermorgen de vrijwilligerslegpenning van de gemeente Borsele in ont vangst genomen. Bij afwezigheid van burgemeester Jaap Gelok, die door griep was geveld, reikte loco-burgemeester Marga Vermue-Vermue de pen ning uit. Jansens was 25 jaar bestuurslid van de Oranjevereniging Oudelan de. foto Willem Mieras Stoffeerderij Brouwer Tel.: 0113 - 21 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63