'Het zag eruit als een soort kamikaze-actie' 'Prachtige dag is geëindigd Beatrix wendt haar hoofd KRAS.NL waarom zou je méér betalen Scherp geprijsd'. Y w^0mraa®arck Tu Aankomstdata: ma., wo., vr. van 8/5 t/m 30/10 Ga er even helemaal tussenuit en boek een heerlijke vakantie naar Noordwijk! U verblijft al 4 dagen in een luxe bungalow op Bungaiowparck Tulp en Zee vanaf slechts 42 p.p.! Dit gloednieuwe bungalowpark ligt vlakbij het centrum van Noordwijk, temidden van bollenvelden, strand en duinen! Uw bungalow is o.a. voorzien van een woonkamer, keuken, 3 slaapkamers, apart toilet, bad kamer, terras en gratis parkeergelegenheid. Het kilometerslange zandstrand is de trekpleister van het levendige Noordwijk. Direct achter de boulevard vindt u het levendige centrum met volop winkelmogelijkheden, gezellige restaurants en cafés. Neem ook zeker een kijkje in de Keukenhof, t/m 21/5! Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 6 personen. Exclusief verplichte toeslagen. Res.kosten 17, 50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/50077 BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 i5 cPm O ft 4 Vrijdag 1 mei 2009 PZC Forensisch psycholoog Corine de Ruiter: dader lijkt een 'jager'. door Ans Bouwmans DEN HAAG - Een 38-jarige man rijdt in op een haag mensen. Met wel licht de koninklijke familie als doelwit. „Ik denk dat de kans op een irratio neel motief vrij groot is", zegt fo rensisch psycholoog Corine de Ruiter (48). De hoogleraar aan de Universiteit van Maastricht ver diept zich in het gedrag en de psy che van daders. „Het klinkt alsof hij niets te verliezen had. Alsof hij dit 'moest' doen. Uit wat voor mo tief dan ook." Waarom denkt u dat hij een irrati oneel motief had? „De manier waarop het is uitge voerd. Als je echt een aanslag wil plegen, is dit amateuristisch." De dader heeft volgens justitie be wust gehandeld. „Dat zegt nog niet zoveel. Het kan toch zijn dat hij erg in de war was. Wat je feitelijk kunt vaststellen, is dat hij een bijzondere dag uitkoos en dicht bij de koninklijke familie wist te komen. Het doelwit was een publieke figuur, of op zijn minst de mensen eromheen." War zegt dat over hem? „Je hebt bij mensen die het op pu blieke figuren gemunt hebben twee types, de jankers howlers en de jagers ('hunters'). Jankers zijn mensen die vaak bedreigingen uiten, en bijvoorbeeld mailtjes of brieven schrijven. Ze zijn vrij per sistent, maar ook vrij ongevaarlijk. Jagers geven geen signalen af maar verschijnen op een dag in de buurt van zo'n figuur. Deze man lijkt een jager. Iemand die een plan bedenkt in zijn hoofd, en op een dag gewoon iets doet. Het is re latief moeilijk daar veiligheidsmaat regelen tegen te nemen." Welke motieven kunnen spelen? „Het idee dat die publieke figuur je kan redden. Of het kan een wraakmotief zijn, zo van 'jullie hebben het goed, en ik heb het slecht'. Dat kun je alleen in een verhoor achterhalen. En dan is het nog maar de vraag of iemand de waarheid vertelt. Het kan ook een psychotisch motief zijn. Dat hij be wust gehandeld heeft, betekent niet dat hij niet gestoord kan zijn." Hij was iets eerder al door de ma- rechaussee tegengehouden. „Dat duidt erop dat hij doelgericht bezig was. Hij kan het maanden vooruit bedacht hebben, of op de dag zelf Hij nam het risico be wust. Zijn motief stond voorop. Het zag eruit als een soort kamika ze-actie." Volgens justitie heeft hij geen voor geschiedenis van psychische proble men. „Dat zegt mij niet zoveel. Iemand met een psychische stoornis hoeft geen hulp te zoeken. In dat geval is er zelfs een potentieel hoger risico op gewelddadig gedrag. Iemand kan paranoïde waandenkbeelden hebben, maar verder toch goed functioneren. Die mensen zijn vaak stil en teruggetrokken. Dat ze psychotisch zijn is alleen na onder zoek en door deskundigen te ach terhalen." Kan hij dit hebben gedaan omdat dan alle ogen op hem gericht zijn? „Dat kan. We noemen dat groot heidswaan. Een daad stellen die de historie van Nederland in zal gaan. Dat is dan een teken dat hij in een hele ernstige psychose verkeerde. Hij riskeerde alles, het leven van onschuldigen en dat van zichzelf om een daad te stellen op deze bij zondere dag. Koningin Beatrix is geschokt. De bus met het koninklijke gezelschap rijdt na de aanslag naar Paleis Het foto Cert Hagens Loo. foto Robert Vos/ANP Bus koninklijke familie rijdt onder bewaking snel verder na drama. door Hans Jacobs APELDOORN - IJselijk geschreeuw. Her en der liggen lichamen roer loos op het asfalt. Een schoen ligt los op de weg. Van alle kanten ko men hulpverleners, agenten en vei ligheidsagenten aanhollen. De open bus met de koninklijke fa milie rijdt vrijwel meteen door, on der zware bewaking. De prinsen en prinsessen staan op en slaan ontzet de handen voor het ge zicht. Ze krijgen opdracht weer te gaan zitten. Koningin Beatrix zit links in de bus, aan de kant waar de auto komt aansnellen. Ze wendt meteen haar gezicht af en kijkt niet meer om. Meteen komen ook bij het publiek de emoties los. Fotografen besef fen dat ze geluk hebben gehad. Ze staken net de Zwolseweg over toen vanuit het niets de al gebut ste en verkreukelde zwarte Suzuki door het publiek kwam aanrijden. Mensen vlogen door de lucht. Een agent op een fiets kan nog net weg springen voordat de auto met een klap tegen De Naald, het monu ment voor zowel koning Willem III als koningin Wilhelmina, tot stilstand komt. Op het voorterrein van Het Loo heerst onbegrip over het voorbijrij den van de bus. „Niemand die op kijkt, niemand die zwaait, alleen maar bedrukte gezichten", zegt een vrouw. Pas minuten later hoort ze via het grote televisie scherm dat verderop staat opge steld, wat er slechts tientallen me ters verderop is gebeurd. „Dat dit in Nederland gebeurt", zegt haar dochter ontsteld. Sirenes kondigen de komst van ambulances aan. Bo ven Het Loo cirkelt een helikopter. Op het paleis, waar koningin Bea trix een tentoonstelling zou ope nen over het leven van haar moe der koningin Juliana, wordt dan al koortsachtig overlegd over het ver volg van de dag. Al snel valt het be sluit dat, gezien de doden en ge wonden en de impact van de ge beurtenis, alle festiviteiten worden afgelast. 'Niemand die opkijkt, niemand die zwaait, alleen maar bedrukte gezichten' „Het feest moet langzaam uitdo ven", zegt Simon Boon van het plaatselijke organisatiecomité be drukt. Muziek zachter, kermisge- luid uit, zodat de tienduizenden mensen Apeldoorn groepsgewijs en ordelijk zullen verlaten. Het strijken van de koninklijke standaard op Paleis Het Loo duidt op het vertrek van de koninklijke familie naar het nabijgelegen kas teel Het Oude Loo. De familie is 'zeer, zeer aangeslagen'. Beteuterd kijken muziekkorpsen en deelnemers aan het geplande défilé voor de koninklijke familie- vanachter dranghekken naar het akelig lege paleis. Daar wappert de nationale driekleur inmiddels half stok. denk ook allen in het land, leven van harte mee met de slachtoffers, met hun familie en vrienden en met allen die door dit ongeluk diep geraakt zijn." Premier [an Peter Balkenende heeft in Paleis Het Loo gesproken met de koninklijke familie. Konin gin Beatrix en haar familie zijn zeer ontdaan, zei Balkenende te gen de NOS. „Het is in- en intriest. We zijn nu één in het verdriet." De premier noemde het ook voor de koninklijke familie 'afschuwe lijk'. De leden van het koninklijk huis hebben het incident van na bij meegemaakt. „Een prachtige dag slaat ineens om in iets afschu welijks." Het Openbaar Ministerie gaat ervan uit dat het incident een bewuste actie betreft. Daarover zei Koningin Beatrix betuigt medeleven met de slachtoffers. APELDOORN - Koningin Beatrix toonde zich gistermiddag tijdens een speciale televisie-uitzending geschokt over de gebeurtenissen in Apeldoorn. „Wat begonnen is als een prachtige dag is geëindigd in een vreselijk drama, wat ons allen heel diep heeft geschokt", zei de vorstin. „Mensen die er dichtbij hebben gestaan, die het hebben zien gebeuren op televisie, allen die het meebeleefd hebben, zullen met verbijstering en ongeloof geke ken hebben. Wij zijn sprakeloos dat zoiets vreselijks heeft kunnen gebeuren. Mijn familie, ik, maar-ik Een zichtbaar geëmotioneerde ko ningin Beatrix tijdens baar televisie toespraak. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4