'rustige' man zonder vrienden was' Rouwrand Apeldoor Politie krijgt veel beelden van publiek •L PZC Vrijdag 1 mei 2009 3 Paleis Het Loo J Het Koetshuis I De Naald Route koninklijke familie Verzets- j? strijderspark Grote Kerk Route koninklijke bus Auto rijdt met hoge snelheid dwars door het publiek Oranjepart Beekpark Route auto COMMENTAAR Een waanzinnige en verwoestende rit door een vrolijk uitgedoste mensenmenigte bij paleis Het Loo in Apeldoorn, maakte wreed een einde aan een vrolijk volksfeest. De beelden van de talrijke slachtoffers en de gehavende zwarte Suzuki contrasteren pijnlijk met de feestelijke uitingen in het straatbeeld. Door deze daad van een gestoorde zal voor tallozen Koninginnedag voor altijd een dag met een inktzwarte rouwrand zijn. Onvermijdelijk zal in evaluaties van deze dodenrit het onderwerp beveiliging aan de orde komen. Het is verleidelijk om aan te dringen op nog betere bescherming van leden van het koningshuis en andere hoogwaardigheidsbekleders. Nog scherpere maatregelen zullen de open en ongedwongen omgang van de oranjes en het Nederlandse volk ondermijnen. Bovendien bieden ze slechts schijnveiligheid, want daden als deze zijn zelfs met de strengste veiligheidsmaatregelen niet te voorkomen. APELDOORN - Aan de oproep van de politie aan het publiek om beeldmateriaal in te leveren, is massaal gehoor gegeven. Ruim 500 mensen hebben dat al gedaan. „Dat is echt een grote hulp. We ho pen dat er nog meer binnenkomt', zegt korpschef Annelore Roelofs. De recherche onderzoekt vier loca ties, die zijn aangeduid als plaats delict. Dat zijn de plaats waar de man aanvankelijk het stopteken ne geerde, waar hij door de afzetting reed, waar hij tegen het monu ment De Naald reed en zijn wo ning. De gemeente heeft een condolean ceregister op haar website geo pend. Vanaf vandaag ligt er ook een condoleanceboek in het raad huis. Er zijn al plannen voor een herdenkingsdienst in de Grote Kerk van Apeldoorn. Burgemees ter Fred de Graaf wil die niet op korte termijn. „De familie van de slachtoffers heeft nu wel iets an ders aan het hoofd." De dader krijgt eerste hulp van een agent. foto Bernhard Rubsamen/GPD Agenten snellen af op auto die op 'De Naald' botste foto Vincent Jannink/ANP wi Auto ramt monument MM 'De Naald' Auto eerder tegengehouden Monument 'De Naald' Het 17 meter hoge monument 'De Naald' is op 9 maart 1901 geplaatst vlakbij' Paleis Het Loo in Apeldoorn. Het is een cadeau van de inwoners van Apeldoorn aan het bruidspaar koningin Wilhelmina en prins Hendrik en een eerbetoon aan koning Willem III en koningin Emma. 0 10.00 uur Gelderse Commissaris van de Koningin, Cornielje, en burge meester De Graaf van Apeldoorn, verwelkomen de koninklijke familie. 10.45-11.00 uur Koninklijk gezelschap wandelt via Oranjepark naar de Grote Kerk. 11.10uur Gezelschap stapt in open bus die stapvoets naar Paleis Het L oo rijdt. 0 11.50 uur Auto rijdt in op publiek, passeert bus koninklijke familie en komt tegen 'De Naald' tot stilstand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3