Oekraïne loopt voorop in Europa HSV hard op weg naar finale Uefa Cup Ontwi je tal 29 31 ^Kijk op C< -IDS ID.nl Sprinter Bolt komt met de schrik vrij na zwaar auto-ongeluk Tip? sport@pzc.nl Op de ranglijst van de Uefa staat het land hoger dan Engeland. door Wilber Hack DEN HAAC/KIEV - De straten van Donetsk kleurden gisteravond oranje. Sjachtar verschafte zich een uitstekende uitgangspositie om de finale van het toernooi om m de Uefa Cup te bereiken. In de ge il heel Oekraïense halve finale speel de de ploeg in het Valeri Lobano- vski-stadion met 1-1 gelijk bij Di- namo Kiev. Sjachtar, afkomstig uit de vijfde stad van Oekraïne, is de exponent van de enorme opmars van het voetballand in Europa. Op de ranglijst van de Uefa, gerekend naar het aantal deelnemers aan de Europese competities, staat Oekraïne bovenaan. De vier deel nemende Oekraïense clubs ver- zamelden 14.875 punten. Dat is een hoger coëfficiënt dan dat van Engeland, Spanje en Duitsland. Nederland eindigt dit seizoen op een magere twaalfde plaats, bijna acht punten achter de koploper. Over de laatste vijf jaar gerekend, is Oekraïne inmiddels opgerukt naar de zevende plaats, net boven Nederland. Die klassering veran dert voor het seizoen 2010-2011 niets aan het aantal van zes Neder landse Europese plaatsen. Oekraï ne ziet het aantal deelnemende clubs echter steeds verder uit dijen. Nog in een ander opzicht is Oe kraïne Europa al voorbij ge streefd. Waar binnen de Europese Unie gesteggeld wordt over een 6+5-regeling, is in Oekraïne al een 3+8-regeling van kracht. Elke club in de hoogste klasse moet mini maal drie Oekraïense spelers bin nen de lijnen hebben. Het komen de seizoen wordt dat aantal naar vijf uitgebreid. Oekraïne verzwakt zich daardoor internationaal geheel niet. Bij Sjachtar Donetsk fungeert Patrick van Leeuwen, oud-jeugdtrainer van Feyenoord en voormalig spe ler van Helmond Sport en Sparta, als hoofd opleidingen. Dat werk, waarin door de club flink geïnves teerd wordt, begint zijn vruchten af te werpen. Sjachtar heeft onder meer een academie waarop drie duizend kinderen voetbalonder- richt krijgen. Toch speurt hoofdscout Jan Streuer nog steeds de Zuid-Ameri kaanse velden af Gisteravond wa ren bij de gelijkmaker van de Oek raïense 'koempels' drie Brazilia nen en een Kroaat betrokken. Eer- nandinho gaf het laatste tikje na de vloeiende aanval. Gepaaid door de dollars blijven de meeste buitenlanders lang hangen bij Sjachtar, dat wel Elano naar Man chester City zag vertrekken. Dinamo Kiev staat al jaren be kend om de talenten die het voor brengt met als belangrijkste expo nent Andrei Sjevtsjenko. Ook nu beschikt de ploeg, die twaalf pun ten voor staat in de competitie, over een begerenswaardig koppel. ITi Het Oekraïense voetbal viert hoog- tijdagen. Dinamo Kiev en Sjachtar Donetsk ontmoeten elkaar in de halve finale van de Uefa Cup. Het eerste duel eindigt in 1-1. Beide spelers waren bij de ope ningstreffer betrokken. Aliev krul de een vrije trap in de richting van het doel van Sjachtar. De oranje schoen van Milevski reikte naar de bal. Maar het was Tsji- grinski die het leer onder druk van de spits van Kiev in eigen doel werkte. Jarenlang was Dinamo Kiev de al leenheerser in Oekraïne. Een aan val op die positie van Metallurg uit Donetsk, dat Co Adriaanse als trainer aantrok, mislukte. De schatrijke voorzitter Rinat Achme- tov lijkt met Sjachtar wel succes te hebben. Beide clubs staan straks ook in de bekerfinale nog tegenover elkaar. Die wedstrijd werd uitgesteld om beide ploegen de gelegenheid te geven zich goed op de eerste halve finale van gis teravond voor te bereiden. Dinamo Kiev-Sjachtar Donetsk 1-1 (1-0). 22. Tsjigrynski (eigen doelpunt), 68. Fernandinho 1-1. Scheidsrechter: Plautz (Oos). Gele kaart: Vukojevic, Cor- rêa (beiden Dinamo Kiev), Koetsjer (Sjachtar Donetsk). Aantal toeschou wers: 16.700. Elftal van trainer Martin Jol verslaat Werder Bremen: o-i. BREMEN - Hamburger SV is hard op weg naar een plek in de eind strijd van het toernooi om de Uefa Cup. De ploeg van de Schevening- se trainer Martin Jol won gistera vond de eerste wedstrijd tegen Werder Bremen, uit, met 0-1. De treffer kwam na een klein half uur op naam van Piotr Trochowski. Hij kopte een voorzet van de Fran se rechtsback Guy Demel onbereik baar voor doelman Tim Wiese in de bovenhoek. HSV, met international Joris Mat- hijsen als vanouds centraal in de defensie, verdiende de zege. De be zoekers voetbalden een uur lang beter, individueel maar zeker als team. De eerste kans was voor Ivi- ca Olie, al na een minuut. De Kroa tische aanvaller, die in de zomer transfervrij naar Bayern München verhuist, zag zijn inzet fraai ge- v keerd door Wiese. Deze moest vaker handelend op treden dan zijn Hamburgse collega Frank Rost. Pas na een uur kreeg Werder enig geloof in een beter re sultaat. Tot dan zorgde alleen Clau- dio Pizarro sporadisch voor drei ging. De thuisclub wachtte gedul dig op de ingevingen van spelbepa ler en sterspeler Diego. Die kwa men. De Braziliaanse middenvelder, - met voortdurend landgenoot Alex Silva als bewaker in de buurt, vond als eerste Hugo Almeida. De Portugese spits, licht aangeslagen, wist zich geen raad met de moge lijkheid. Hij werd prompt naar de kant gehaald ten gunste van oud-Ajacied Markus Rosenberg. De Zweed had zich meteen kun nen verzekeren van de eeuwige liefde van 37.000 supporters maar schoot hoog over. Vlak daarvoor had Olie de Noord-Duitse derby op het Euro pese podium kunnen, misschien wel moeten beslissen. Hij snelde in een counter vrij op Wiese afj maar deze verkleinde zijn doel goed en redde met een reflex. Werder Bremen-Hamburger SV 0-1 (0-1). 29. Trochowski 0-1Geel: Tziolis (Werder Bremen), Aogo. Alex Silva, Guerrero (HSV). Scheidsrechter: Webb. Aantal toeschouwers: 37.000. Met Freire er weer bij is Rabobank wel succesvol Dinamo Kiev-voetballer Artern Milevskiy (links) gaat een kopduel aan met Dmytro Chygrynskiy in de halve finale van de Uefa Cup. Dat twee Oekraïense clubs.zo ver zijn gekomen, zegt veel over het clubvoetbal in het land. foto Sergey Dolzhenko/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31