Bloedig einde oranjefeest Dader is 'beleefde' en 'Het kan nooit meer zijn zoals het PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Vrijdag 1 mei 2009 PZC Nationale recherche zet 250 man op onderzoek drama in Apeldoorn. door Anne Boer APELDOORN - De koninklijke fami lie is in Apeldoorn tijdens de vie ring van Koninginnedag ontsnapt aan een moordaanslag, zo lijkt het. In het publiek zijn zeker vijf do den te betreuren. De 38-jarige da der uit Huissen is zwaargewond opgenomen in een ziekenhuis. De dader wilde om 11.51 uur met zijn zwarte Suzuki Swift de ko ninklijke bus in de flank treffen. Hij had volgens het Openbaar Mi nisterie geen explosieven aan boord. De aanslag mislukte, omdat de auto onderweg zo beschadigd raakte dat de bestuurder het zicht op de koninklijke bus verloor. Om bij de koninklijke familie in de buurt te kunnen komen, reed de man met hoge snelheid dwars door afzettingen en dwars door een haag mensen. Dat gebeurde onder de ogen van de koninklijke familie. Lichamen vlogen door de lucht. De feestelijke stemming werd gesmoord in bloed en grote ontzetting. De trieste balans bij het ter perse gaan van deze krant was vijf do den (drie mannen en twee vrou wen) en zeker dertien gewonden, onder wie drie kinderen (16,15 en 9). Enkele van de slachtoffers zijn er ernstig aan toe. Ze liepen her- sen- en schedelletsel op. Onder de gewonde slachtoffers zijn een poli tieagent en een medewerker van de Koninklijke Marechaussee. De dader heeft, voordat hij buiten bewustzijn raakte en nog hevig bloedend in het wrak van zijn au to zat, aan politieagenten gezegd dat hij de koninklijke familie wil de treffen. Zijn motieven zijn nog niet duidelijk. De politie heeft gis teren urenlang zijn woning door zocht. Ook daar zijn wapens noch explosieven aangetroffen. Korpschef Hannelore Roelofs van regiopolitie Noord- en Oost-Gel derland bevestigde gisteravond dat de dader eerder heeft geprobeerd met zijn auto o'p het koninklijke parcours te komen. Hij is toen te gengehouden en omgekeerd. Hoe hij even later toch weer en precies op tijd - ondanks de forse vertra ging van de koninklijke stoet - door de hekken kon komen, is vooralsnog onduidelijk. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De 38-jarige man die in Apeldoorn in zijn Suzuki Swift dood en verderf zaaide, staat in zijn woonplaats Huissen bekend als een 'keurige en beleefde man'. Bronnen rond de man zeggen dat hij erg intelligent is maar nogal op zichzelf. Ook wordt Jiij grappig en ontzettend aardig genoemd. door Rob Berends en Henk van Celder De 38-jarige man die gisteren op het pu bliek in Apeldoorn inreed, woonde in een appartement aan de Burchtgracht in Huissen. Dat bevestigen buurtbewoners. De politie onderzocht de woning op de begane grond van het complex. Volgens de verhuurster van het ap partement is de man enkele maan den geleden ontslagen. Hij was 's nachts werkzaam in de beveili gingsbranche en studeerde over dag. Nadat hij zijn baan had verlo ren was hij volgens haar niet meer in staat om de huur op te brengen en moest hij de woning ontrui men. De huurwoning is vrijwel leeg, weet zijn voormalige buur vrouw Sandra. Ze weet niet waar haar buurman naar toe zou verhui zen. Vandaag zouden nieuwe huur ders hun intrek in het apparte ment nemen. Sandra herkent de Suzuki Swift van de televisiebeelden als de auto die altijd bij haar om de hoek ge parkeerd stond. Ze omschrijft de man als 'een keurige, beleefde man' die vrij teruggetrokken leef de. De afgelopen maanden stond hij volgens haar niet meer toe dat er mensen bij hem binnen kwa men. De politie was vanaf gistermiddag 13.30 uur aanwezig bij het apparte ment in Huissen. ME'ers sloegen een raam in van de woning om naar binnen te gaan. In Huissen dringt snel door waar het appartementje is van.-de man die in Apeldoorn in zijn Suzuki dood en verderf zaaide. Snel zet ten agenten de Burchtgracht af met roodwitte linten. De huiseigenaar van het binnenge vallen pand staat een biertje te drinken in café Het Moment in hartje Huissen. Hij zegt dat de man anderhalfjaar geleden in Motief nog onbekend <- De verdachte van de aanslag verkeert in -levensgevaar en kan niet worden verhoord. De 38-jarige inwoner van Huissen werd gisteren geopereerd. De politie kent zijn motief niet en beschikt alleen over zijn ver klaring van vlak na het inci dent. Daarbij stelde hij dat zijn actie was gericht tegen het Ko ninklijk Huis. Huissen kwam wonen, vlak na de oplevering van het complexje. Hij omschrijft zijn huurder als een rus tige jongen, die nooit voor proble men zorgde en netjes op tijd zijn huur betaalde. In Velp, waar de man twee jaar ge leden kort woonde, is niet veel over hem blijven hangen. Hij be woonde er een jaartje een kamer in een pand aan de Kastanjelaan. Ook hier schetsen kennissen het beeld van een rustige man, die niet voor opschudding zorgde maar die ook geen blijvende in druk heeft achtergelaten. Bronnen rond de man zeggen dat hij erg intelligent is maar nogal op zichzelf Hij wordt grappig en ont zettend aardig genoemd. De man groeide op in de streek de Liemers en kwam uit een rustig gezin. Hij wordt omschreven als iemand met geen of weinig vrienden. Op con tactpogingen van mensen die hem al langer kenden, reageerde hij niet. Telefoontjes beantwoordde hij niet. Ook zou hij zich soms maandenlang onbereikbaar heb ben gehouden voor zijn familie. Een maand geleden dook hij weer op en vertelde hij dat hij in de put had gezeten. MIDDELBURG - Koninginnedag zal nooit meer hetzelfde zijn, zegt Kar- la Peijs, Commissaris van de Ko ningin in Zeeland. „Nederland heeft jarenlang het feest in alle on schuld gevierd. Het kan nooit meer zijn zoals het was. Iedereen zal vanaf nu altijd over zijn schou der blijven kijken." Peijs heeft gistermiddag overlegd met de burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten over het ver loop van Koninginnedag. „We heb ben afgesproken om de officiële festiviteiten te stoppen. Hoe het met de feesten voor kinderen ver der moest, hebben we aan de orga nisaties zelf overgelaten. Maar de lol was er wel af Het is echt een ramp." Toen het nieuws uit Apeldoorn be gon door te druppelen, werd in eerste instantie besloten allerlei ac tiviteiten langzaam af te bouwen. Vrijmarkten gingen door, maar grootschalige evenementen met veel muziek worden afgelast. Te gen het eind van de middag wer den alle verdere festiviteiten voor Koninginnedag 2009 geschrappt. Op overheidsgebouwen werd de vlag halfstok gehangen. In New York werd na lang twijfe len besloten dat stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga uit Goes zijn ca rillonconcert toch zou geven. Hij was in New York om het nummer Perfect day van Lou Reed op het grootste carillon ter wereld te spe len, in het bijzijn van Reed. Uitein delijk was het Lou Reed zelf die de knoop doorhakte: „We laten onze dag niet verpesten door zo'n luna tic." «w Lou Reed luistert naar het aangepas te concert van Sjoerd Tamminga. Een 38-jarige man uit Huissen rijdt in op de Oranje-menigte. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2