feest vieren?' WO Shop voor blowende Bevelander kan niet Natuurlijk w PZC Vrijdag 1 mei 2009 23 Stoppen wilde eigenlijk niemand, maar doorgaan met feesten kon natuurlijk ook niet. „We lopen hier allemaal rond met datzelfde dubbele gevoel." door Maurits Sep Sjaak van den Berg leunt ontdaan tegen een rij boxen op de Middelburgse Markt. Achter hem wordt het podium afgebroken waar eigen lijk de Studio 100 TV Band, met Kabouter Klus, had moeten optre den. En waar de hele avond nog concerten zouden plaatsvinden. „Maar hoe kun je nou nog gezellig feest vieren? Een band met dansen de en zingende meiden, dat kan nu toch niet meer! Het hele plein is teleurgesteld. Ouders, kinderen, wij ook", zegt de voorzitter van de Stichting Evenementen Middel burg. „Sommige mensen reageren best agressief Maar de bands be grijpen het wel. De Studio too TV Band belde zelf al toen ze onder weg waren vanuit België: 'Gaat het wel door, want het is zo vreselijk wat er is gebeurd.' En inderdaad, je kunt nu geen feest organiseren. Natuurlijk is dit voor ons een gro te schadepost, maar dat is van late re zorg." De dag begon zo zorgeloos. Even voor tienen zet Oranjemuiden het Wilhelmus in. Het Arnemuidse Havenplein staat gewoontege trouw vol. Tijdens het 'Oranje Bo ven' stijgen honderden oranje bal lonnen bij gebrek aan wind bijna loodrecht omhoog. „Die kunnen nog ver komen", voorspelt CDA-raadslid en Arnemuidenaar Jo Kodde tegen burgemeester Koos Schouwenaar. Een paar uur later moet Schouwe naar terug naar Arnemuiden. Hij rijdt alle feestterreinen in de ge meente af om te vertellen dat het beter is te stoppen met Koningin nedag. Zijn Veerse college Rob van der Zwaag doet hetzelfde. In alle dorpen raadt hij aan de zeskam pen en andere activiteiten lang zaam af te bouwen. En de avond programma's af te gelasten. Dat is het bericht waar Adri Fran ke, voorzitter van de Oranjevereni ging Veere, op heeft gewacht. Niet omdat hij dat graag doet, maar De vlag op de Lange Jan in Middelburg hangt halfstok na het drama in Apeldoorn. juist omdat hij die moeilijke beslis sing zo lang mogelijk voor zich uit heeft geschoven. „Want ja, ons pro tocol schrijft voor dat we het feest stopzetten als iemand van het ko ninklijk huis iets overkomt. Maar dat is nu niet het geval. Dus gaan we door, tenzij de burgemeester ons verzoekt te stoppen." Raar toeval: in t98r, toen de konin gin haar verjaardag in Veere vier de, zorgde een auto ook voor on rust, herinnert Franke zich. „Die wilde ook langs de afzetting. Daar in bleken een paar Fransen te zit ten die de weg zochten naar het Scoutcentrum Veere en verdwaald waren. Maar er was toch even pa niek." Op het Bastion in Veere be gint om twee uur nog wel de vrij markt. Anita Dekker is geschokt door de gebeurtenissen in Apeldoorn, maar om in Veere alles af te blazen, dat gaat haar wat ver. „Denk ook eens aan al die kinde ren hier. Maar ja, ik snap het ook wel hoor. Iedereen vindt het heel erg wat er is gebeurd." Plaatsge noot Arthur Verboon, die mee doet aan de zeskamp op het Basti on, noemt stoppen 'de goede afwe ging'. „Uit respect tegenover de ko ningin en de slachtoffers." Burgemeester Wim Dijkstra van Vlissingen voert overleg met de or ganisatoren van het muziekfestijn Groove to chill dat om vier uur op het Bellamypark zou beginnen. Sa men komen ze tot de conclusie dat het beter is de optredens te schrappen. Zowel in Vlissingen als in Middelburg worden enkele op tredens verplaatst naar cafés. De Markt in Middelburg raakt ge durende de middag langzaam le ger. „Hoe moeten wij in de toe komst als organisatie de mensen beschermen tegen dit soort gek ken?", vraagt Van den Berg zich af. „Want wij zijn toch mede verant woordelijk voor de veiligheid van het publiek. Maar goed, je zult zien: volgend jaar staan we hier weer." Geachte Heren, kom langs voor een leuk moederdagcadeau! Shawl? Tas? Altijd succes! DELSCHER. DELSCHER Grote Markt I l-l3 4461 AH Goes www.delscher.nl Opslag voor bedrijf en particulier Middelburg 0118-613713 www.city-store.nl ANALYSE door Raymond de Frel Het is twijfelachtig of het plan van Dick van der Zaag om in Goes alleen nog drugs verkoop aan Bevelanders te gedogen uitvoerbaar is. De Goese burgemeester is niet de enige die met het idee voor een pasjessys teem stoeit. Zijn collega Rob van Gijzel in Eindhoven is dezelfde op vatting toegedaan en ook Limburg se gemeenten met coffeeshops hebben het plan om vanaf vol gend jaar alleen nog via een pasje softdrugs te verkopen. En in Ter- neuzen riep een gemeenteraadslid eind vorig jaar ook al eens dat de Zeeuws-Vlaamse havenstad trend setter zou moeten worden met 'passies voor hassies'. De insteek is in alle gevallen dezelf de: het terugdringen van drugstoe risme vanuit België en Frankrijk. Een beperking van de maximum verkoop per dag, drie gram in plaats van vijf gram, moet drugs toeristen nog eens extra ontmoedi gen om de grens over te steken. Van der Zaag vreest dat zijn stad vanaf september een extra stroom drugstoeristen voor zijn kiezen krijgt. Sinds de sluiting van de Ter- neuzense coffeeshop Checkpoint in het voorjaar van 2008 is het aan tal Franse kentekens in Goes al toe- genomen._En de kans is groot dat dit er alleen maar meer worden als de shops in Roosendaal en Bergen op Zoom zijn gesloten, denkt Van der Zaag. Drugspasjes voor Bevelanders moe ten ervoor zorgen dat Goes versto ken blijft van overlast. Zover is het echter nog lang niet. Net als Ter- neuzen moet Goes wachten op een uitspraak van de Hoge Raad in een zaak, die de gemeente Maas tricht voert. Burgemeester Gert Leers van Maastricht wil afdwin gen dat alleen zijn eigen inwoners nog in de coffeeshops terechtkun nen. Die complexe materie is door de Hoge Raad inmiddels ter toetsing voorgelegd aan het Europese Hof Een uitspraak is op korte termijn nog niet te verwachten. Het Ver drag van Schengen vormt in deze een flink obstakel. Dat bepaalt dat je (drugs)toeristen nauwelijks iets in de weg kan leggen. Een alterna tiefis om coffeeshops om te vor men tot besloten clubs, die verbo den terrein zijn voor niet-leden. Gerard Aarden van de gelijknami ge Goese coffeeshop heeft al laten weten niet veel voor zo'n systeem te voelen. Het is ook twijfelachtig of het pasjessysteem buitenlandse drugsgebruikers afschrikt. Wat is er op tegen om lid te worden van een cannabisclub, in een tijd waar in het vertonen van een identiteits bewijs of achterlaten van een vin gerafdruk aan de ingang van de coffeeshop toch al meer regel dan uitzondering is? Van der Zaag kan er in elk geval niet mee bereiken dat zijn stad vanaf september alleen nog maar voor blowende Bevelanders uit komst biedt. Dat is momenteel uit het oogpunt van discriminatie nog in strijd met de Europese regelge ving. Goes Marconistraat 13 j (0113) 22 41 03 www.tmcwoonwlnkels.ni De vrijmarkt in Vlissingen trok op de avond voor Koninginnedag al veel kijkers en kopers, en ook op de dag zelf schuifelden vele duizenden mensen langs de kleedjes vol oude spulletjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25