Duitsland is nog lang geen eenheid PZC Vrijdag 1 mei 2009 1 5 Berlijn heeft nog steeds geen monument dat hereniging herdenkt. door Achille Prick In 1989 viel de Muur en in 1990 werden West- en Oost-Duits- land herenigd. Een centraal monument ter herinnering aan die vreedzame revolutie is er nog steeds niet. Symbolisch voor de blijvende verdeeldheid. In 1997 werd besloten om in Ber lijn een monument neer te zetten ter herinnering aan de Duitse her eniging in 1990. Maar het moest ook herinneren aan de val van de Muur (1989) en de Maartrevolutie van 1848. Bovendien moest het op de plek komen waar ooit een beeld van Keizer Wilhelm I de Pruisische macht verbeeldde, pre cies waar de latere DDR zijn para des hield. Hoeveel geschiedenis kan een kunstenaar verdragen? De jury keurde deze week alle 532 in gezonden ontwerpen af Om alle politieke smaken, Duitse gevoeligheden en esthetische voor waarden in één creatie te stoppen, blijkt in Duitsland keer op keer een onmogelijke opgave. Tevens is hiermee het zoveelste bewijs gele verd dat Duitsland nog lang geen eenheid is. Het duidelijkst loopt de scheidslijn in Berlijn. Slechts zes procent van de bevolking is de laatste twintig jaar aan de 'andere kant' gaan wo nen. Eén op de twee personen zegt nóóit van Oost naar West, of andersom, te zullen verhuizen. Na twee glazen wijn melden de mees te Berlijners dat ze de oude grens nooit zullen overschrijden. Andere mentaliteit, is een vaak genoemde reden. In Oost en West hebben ze hun eigen idolen, eigen dialect, ei gen bier, eigen geschiedenisbeeld en eigen opvattingen over sociale kenisvolle gebouwen achteloos te gen de vlakte gegaan. Zoals het Pal ast der Republik. Dat was welis waar zetel van het DDR-parle- ment, maar ook een feestlocatie waar honderdduizenden ex-DDR- burgers goede herinneringen aan hebben. Het onderling gesteggel lijkt steeds scherper te worden. In het Oosten vindt 41 procent dat de DDR geen onrechtstaat was, slechts twaalf procent noemt democratie een goed systeem. Op televisie verde digt winkelend publiek in Oost- Berlijn ongegeneerd het schietbe vel aai) de Muur: 'Ze wisten toch dat je de grens niet over mocht'. De partij Die Linke, als opvolger van de dictatoriale SED uit de DDR, groeit nog steeds. Een gealar meerde bondspresident -Horst Kohier riep het Westen op meer oog te hebben voor de individuele prestaties in de oude DDR. Het geworstel met het monument voor de eenheid is dan ook geen verrassing. Het doet denken aan de elfjarige lijdensweg rondom de bouw van het Holocaustmonu ment. Helmut Kohl hield het win nende ontwerp hoogstpersoonlijk tegen. De 2711 betonblokken nabij de Brandenburger Tor werden in 2005 uiteindelijk onthuld, maar het was een pijnlijke geschiedenis in de omgang met de herinnering aan de lodenvervolging. Van een dergelijke schaamte is rond het eenheidsmonument niets te bespeuren. Het (West-) Berlijnse dagblad Der Tagesspiegel is zelfs opgelucht dat de jury haar taak heeft neergelegd en noemde de opdracht een mission impossible. De (Oost-)Berlijnse krant Berliner Zeitung meent dat het monument in Leipzig moet komen. 'Daar ging het volk als eerste de straat op'. Maar als er geen monument komt, is het ook niet erg. omgang. Wat in Oost hulpvaardig is, wordt in West als bemoeizucht ervaren. Ook in het stemlokaal wordt het verschil telkens weer bevestigd. Per referendum besloot de Duitse hoofdstad afgelopen zondag dat godsdienst geen verplicht keuze vak wordt. De uitslag liep exact langs de voormalige Berlijnse Muur. In West stemde een ruime meerderheid vóór en in Oost een ruime meerderheid tegen. „De DDR was een atheïstische staat en heeft alles gedaan om reli gie uit te bannen", zei de christelij ke politica Vera Lengsfeld (CDU). Van de jaarlijks ongeveer 500.000 communies en confirmaties in De meeste Berlijners melden dat ze de oude grens nooit zullen overschrijden Duitsland, vinden er 25.000 in het Oosten plaats. Tegelijkertijd onder gaan in het voormalige Oost-Duits- land elk jaar nog 37.000 jongeren de zogenaamde 'Jugendweihe'. Een oude ceremonie naar volwas senheid die de DDR in ere herstel de als socialistisch alternatief voor „kerkelijke toetreding. Referenda dienen ook om wraak te nemen. Bijvoorbeeld bij het be sluit om luchthaven Tempelhof te sluiten. Via het oude vliegveld werd het ingesloten West-Berlijn (Russische blokkade) in '48 en '49 in leven gehouden met voeding en goederen uit het Westen. Oost stemde massaal vóór sluiting. Bij hen is immers ook een serie bete In 1989 viel de Berlijnse Muur en een jaar later werden West- en Oost-Duitsland met elkaar herenigd. Van eenheid is echter vooral in de Duitse hoofdstad Berlijn nog lang geen sprake. foto Paul Stolk/ANP LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (brieven maximaal 150 woorden) Moskee Er wordt heel voorzichtig rond de hete brij gedanst. Past een minaret in het Middelburgse stadsbeeld? Kerken zijn nooit een probleem, zolang de pastoor niet te vroeg zijn klokken luidt. Gaat er vanaf de minaret gebeden worden, elektronisch versterkt? Dat is voor een niet-gelovige geen pretje. En wat gebeurt er met de twee billboards aan de overkant van de weg? Mogen daar geen pos ters van Sloggi en Sapph meer han gen? Hoe is dat trouwens geregeld nabij andere kerken? En is het gere geld? Het Leger des Heils heeft nog niet geklaagd, maar Majoor Bosshardt zou dat ook nooit ge daan hebben. Afwachten, maar ik zie het zwart in. In Amsterdam peutert een islamiet met zijn na gels zulke posters eraf Dat gaat nog een hele klus worden. Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek C riep Elk jaar sterven in Nederland meer dan vijfhonderd mensen di rect of indirect aan griep. Geen haan die daar naar kraait. Nu zijn wereldwijd ongeveer dertig men sen gestorven aan de 'Mexicaanse griep' en zijn de besmettingen we reldwijd gezien tot nu toe margi naal te noemen. Toch schiet ieder een in de stress. De oorzaak is waarschijnlijk geld. Eén Tami- flu-kuurtje kost 30 euro. Dat wordt niet vergoed door de zorg verzekering. Men is niet thuis als volksgezondheid geld kost. Zelf be talen dus. Even rekenen: In Europa wonen 400 miljoen mensen. Als de helft van ons een kuurtje zou aanschaf fen is daar een bedrag van 6 mil jard euro mee gemoeid. En dan heb ik het alleen nog maar over Europa! Dat levert geld op en daar gaat het om. Farmaceuten en hun lobby zijn van hetzelfde kaliber als banken en verzekeraars: onbe trouwbaar en inhalig. Politici lo pen aan de leiband van deze instel lingen óf om financieel gewin óf omdat zij bang zijn fouten te ma ken en kritiek achteraf te krijgen of beide. Maar het klootjesvolk is in ieder geval wéér de sigaar. B.J. Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee Polderwegen Braakman Als oud-Zeeuws-Vlaming, die nu aan de Belgische kust woon, is het telkens voor mij een waar genoe gen, om weer eens door het mooie Zeeuwse landschap te rij den. Ik hou van de rust, de stilte en de mooie vergezichten, die je hier nog kunt vinden. Waar kan ik daar best van genieten; wel door het rijden op rustige polderwegen en dijken, die hier zo ruim voor handen zijn. Waarom komen ook zo veel Duitsers naar Zeeuws- Vlaanderen, denkt u? Maar wat nu? Men overweegt om bepaalde polderwegen te gaan afsluiten? Als bepaalde wegen dan al wat onvei lig zouden zijn of als sluipweg zouden worden gebruikt, dat men dan andere passende maatregelen treft zoals snelheidsremmende drempels of iets dergelijks (politie controle). Ontsier toch het land schap niet door afgesloten wegen. Ik hoop dat deze dwaze plannen niet doorgaan, en ik verder van mijn toeristische uitstapjes in Zeeuws-Vlaanderen zal kunnen blijven genieten. N. De Smet Veerbootstraat 17, Zeebrugge(B) De bouwplaats van de moskee. Prijzen gebaseerd op 2-$ pers, bezetting. Excl. reserveringskosten. Drukfouten voorbehouden. Kreta - Chersonissos Egypte - Sharm el Sheikh Portugal - Algarve )ekman totaalinrichtervoor uw kantoor! 'Bezit' u deze topstoel nog niet?! Hoekman: dé kantoorinrichter van hoek tot hoek postadres T 0113 - 57 29 07 Postbus 36 F 0113-57 38 73 4400 AA Yerseke M 06 - 53 15 47 11 HOEKMAIUÊÖ? showroom in1o®piethoekman nl Marconistraat 13 www.piethoekman.nl GOES - YERSEKE 4461 HH Goes De onweerstaanbare bureaustoel met de meeste - Haworth 89 Proefplaatsing is altijd mogelijk... of kom naar onze showroom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15