het Bevrijdingsfestival Zeeland ft" l JsgjÊw 5 t/m 29 mei 2009 Maand Van De Vrijheid M kent: ik verdraag jou. Dat is niet hetzelf de als accepteren dat iemand anders is dan jij." Ook de uit Marokkaanse ouders gebo ren Soundos is geboren en getogen in 'stad van de vrijheid' Amsterdam. Ze had een rol in Shouf ShoufHabibi en maakt sinds tweeënhalf jaar furore als stand up comedian bij de Comedy Train in het Amsterdamse theatercafé Toomler (met onder anderen Hans Teeuwen, Theo Maassen, Lenette van Dongen en Thomas Acda). Toen Khadija haar benaderde voor De Meiden van Haram was artistieke vrij heid, om het precies zo te doen als ze wilden, een voorwaarde. „En die kre gen we." De moraal van 'De Meiden', zegt Soundos, is dat je als mens niet op een ander mens mag neerkijken omdat hij of zij andere keuzes maakt. „Je mag natuurlijk niet stelen, niemand ver moorden, de wet is daar duidelijk over. Maar over dat soort dingen hebben we het niet. Het gaat er niet om dat ieder een maar een beetje doet waar hij zin in heeft. Het gaat er niet om dat je dit wél doet of dat juist niet doet, het gaat erom dat we normaal doen tegen elkaar." In de nieuwe serie afleveringen pra ten de meiden onder meer met een zaaddonor ('zijn ouders willen daar niets van weten'), en streng-christelijke jongeren: „Waarom besluit je als jonge re je te onderwerpen aan strenge kerke lijke regels? Waarom kies je vrijwillig voor die beperking van je vrijheid? Uit hun antwoord bleek dat zij die beper king ervaren als verlichting. Ik vroeg: 'Ga ik naar de hel, volgens jullie? Veroordelen jullie mij?' Een van hen zei: 'Ik ben God niet, ik mag niet oorde len.' Andersom accepteer ik helemaal dat zij die keuze maken. Wees vooral jezelf." Ook vrijheid van meningsuiting op het internet komt aan bod. Op een site als www.marokko.nl bijvoorbeeld wordt flink afgegeven op De Meiden van Haram. Khadija: „Ik weet het, maar ik lees die reacties niet. Dat zijn gewoon achterlijke mensen, die zo reageren. Dat heeft niets met cultuur te maken, of met dat ze Marokkaans zijn. Er zijn genoeg Marokkanen waarmee je wél normaal kunt praten. Maar wat ik niet begrijp, waar ik echt van opkijk, is dat dit programma zo veel weerstand oproept. Terwijl we alleen maar over dingen praten!" Als hosts van het Bevrijdingsfestival zullen Soundos en Khadija straks voor al sfeermakers zijn. „Ik ga straks op dat podium niet moraliserend doen, die boodschap van De Meiden niet uitdra gen", zegt Soundos. „Het gaat om het publiek, jong en oud, in alle kleuren van de regenboog. Als iedereen straks van die dag geniet, is het hartstikke mooi." foto Leendert Jansen Wisdom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111