Over films 5 t/m 29 mei 2009 II Divo Conseguenze dell'amore, Le Gestileerde maffiathriller over een vijfti ger, Titta di Girolamo, die al acht jaar in een anonieme hotelkamer woont, eeuwig wachtend tot er iets gebeurt. Acht jaar schijnbaar zonder werk. jaren van stilte en van veel sigaretten. Toch brengt hij om de zoveel tijd een stapel bankbiljetten naar de bank. Le Conseguenze Dell'Amore is één van de cinematografische hoogtepun ten van de afgelopen jaren. Le Conseguenze dell'amore, Italië 2004. Regie: Paolo Sorrentinomet Toni Servillo, Olivia Magnani en Adriano C iannini Divo, il II divo, de film van Paolo Sorrentino over het leven van de zevenvoudige Italiaanse premier Giulio Andreotti, opent met een soort stoomcursus na-oorlogse Italiaanse politiek. Daarin leren we dat de christen democratische Andreotti een vaste waarde van de poltiek was, die in allerlei functies aan maar liefst 33 regeringen heeft deelge- nomen.Regisseur Paolo Sorrentino por tretteert Andreaotti in de nadagen van zijn laatste kabinet als een volstrekt geïso leerdfiguur, eenzaam, gekweld door migraine en slapeloosheid. II Divo, Italië 2008. RegiePaolo Sorrentino; met Toni Servillo, Anna Bonaiuto en Piera Degli Esposti Dolce e l'amaro, il Iedereen die wellicht nog een romantisch beeld heeft van de Siciliaanse maffia, is daar na het zien van II dolce e l'amoro voorgoed van genezen. In zijn bioscoopdebuut schildert de Italiaanse scenarioschrijver/televisieregisseur Andrea Porporati een rauw portret van de Cosa Nostra. II Dolce e l'amaro, Italië 2007. Regie: Andra Porporati. Met: Luigi Do Cascio, Donatella Finocchiaro, Vincenzo Amato Falscher, die Vanaf 1942 richtte een geheime eenheid van de nazi's zich op het vervalsen van Britse ponden en Amerikaanse dollars. Cynisch genoeg werden deze vervalsingen gemaakt door gevangenen in het Duitse concentratiekamp Sachsenhausen. Deze Operatie Bernhard vormt de achtergrond van het morele drama Die Falscher. De Oostenrijkse scenarist en regisseur Stefan Ruzowitzky baseert zich losjes op de memoires van Anton Burger, die als druk werkspecialist mee moest werken aan de doortrapte valsemuntersaffaire. Die Falscher, Duitsland 2007 Regie: Stefan Ruzowitzky; met Karl Markovics, August Diehl, Devid Striesow Gomorra Vergeet The Godfather: Gomorra schiet alle glamour rond de maffia aan flarden. Defilm van de Italiaanse regisseur Matteo Garrone toont de Napolitaanse tak van de maffia als een op meedogenloos geweld gebaseerd systeem. Winnaar van vijf European Film Awards en de Grand Prix op hetfilmfestival van Cannes 2008. Gomorra, Italië 2008. Regie: Matteo Garrone. Met Toni Servillo, Salvatore Cantalupo en Gianfelice Imparato Leben der Anderen, das Sinds de première in 2007 heeft het Stasidrama Das Leben der Anderen binnen en buiten Duitsland de ene na de andereprijs weggesleept. Waaronder de Oscar voor de beste niet-Engelstaligefilm. We krijgen onthullende kijkjes achter de schermen van die wijdvertakte spionage- bureaucratie. Het ging de makers vooral om de emotionele reconstructie van die tijd, die gevangen is in een benauwend palet van groen, grijs, bruin en beige. Das Leben der Anderen, Duitsland 2007. Regie: Florian Henckel von Donnersmarck; met Ulrich Mühe, Sebastian Koch, Martina Gedeck Gomorra Marian

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 103