uitenland Taliban in proces onzeker VN werken samen met Congolese 'vernietiger' Echtgenote ergert zich wild aan Berlusconi Garzon onderzoekt vermoeden martelen VS Piloten Brussels Airlines leggen vandaag hun werk neer L. PZC Donderdag 30 april 2009 9 vroeg commando's in Daggar, de belangrijkste stad in Buner. Die na men de stad in en zochten aanslui ting bij de politie en paramilitaire troepen in de omgeving. Hoeveel soldaten er bij de inname van Dag gar betrokken waren, wilde Defen sie niet zeggen. Legerwoordvoerder Athar Abbas zei gisteren wel dat zich in heel Bu ner zo'n vijfhonderd rebellen be vonden en dat het leger verwacht te ongeveer een week nodig te heb ben om alle opstandelingen te ver drijven. Ook in Dir, een andere regio die aan de Swatvallei grenst werd giste ren nog gevochten. Het leger zegt daar in de afgelopen dagen tiental len opstandelingen te hebben ge dood. Alleen al in de deelregio Ne- der-Dir zijn volgens Amnesty In ternational 33.000 mensen op de vlucht geslagen voor het recente geweld. Groot-Brittannië liet gisteren we ten dat zij het aantal extra militai ren voor buurland Afghanistan ver hoogt van 8300 tot 9000. De rege ring heeft tevens besloten de extra troepen tot de herfst te laten blij ven. i i .ÏJIMÊUm&i Pakistaanse artillerie probeert de Ta liban te verdrijven. foto AP rinkelen. Het kazernecomplex wordt omgeven door huizen, maar bevindt zich ver buiten het centrum van Dar es Salaam. foto Khalfan Said/AP Jean-Bosco Ntagenda beschuldigd van ronselen kinderen. door onze correspondent Nona Eveleens NAIROBI - Jean-Bosco Ntagenda, ge zocht door het Internationaal Straf- hof in Den Haag, heeft een leiden de functie in een militaire VN-mis- sie in het oosten van Congo. Deze ondersteunt het reguliere Congole se leger in acties tegen rebellen. Het Strafhof in Den Haag beschul digt Ntagenda van het ronselen van kinderen onder 14 jaar om mee te vechten tegen het regerings leger. Hij zou de kindsoldaten heb ben gerekruteerd in de tijd dat hij samenwerkte met krijgsheer'Tho mas Lubanga, die op dit moment voor eenzelfde beschuldiging te recht staat in Den Haag. Anneke Woudenberg van Human Rights Watch hierover: „VN-verte- genwoordigers in Congo steken hun kop in het zand en negeren bewijzen dat Ntagenda een promi nente rol speelt in het gezamenlij ke offensief" Volgens haar be stempellen de VN de informatie als gerucht. „Ze geven er de voor keur aan Congolese autoriteiten te laten geloven dat Ntagenda geen deel uitmaakt van het offensief" De mensenrechtenorganisatie be zit echter legerdocumenten van be gin april waaruit blijkt dat Ntagen- daw wel degelijk betrokken is. maal in. Zo bleef er onvoldoende materiaal over. Zonder verdachten geen proces. Al bij de start van het tribunaal werd ervan uitgegaan dat een echte rechtszaak niet eerder dan 2010 zou beginnen. Nu is ook dat onze ker geworden. De theorie van Me- hlis dat Syrië de hand had in de moord op Hariri is al eerder onder graven. Bellemare's voorganger, Serge Brammertz, sprak in zijn laatste onderzoeksrapport eind 2008 zelfs over 'een bende crimine len' die de misdaad op hun gewe ten zou hebben. Bellemare zelf zit met een levens groot dilemma. De Syrische link lijkt te zijn verbroken. Daarmee valt ook een politieke achtergrond voor de moord op Hariri weg. Een bende criminelen lijkt eerder te duiden op een relatie met het za- kenimperium van miljardair Hari ri. Voor een dergelijke rechtszaak is echter geen VN-tribunaal nodig. De Franse krant Le Figaro voerde gisteren bronnen rond het onder zoek op die beweerden dat Belle- mare wel' het DNA van de dader heeft maar zijn identiteit niet kent. Het zou gaan om een fanatie ke moslim uit Saoedi-Arabië of Irak die vanuit sjiitische kringen in Iran, Syrië en Libanon zelf (Hez bollah) werd aangestuurd om de pro-westerse Hariri om het leven te brengen. De dader zou hebben samengewerkt met zes personen die Hariri gedurende een maand voor de dodelijke aanslag schaduw den. Ook kolonel Delphin Kahimbi van de Congolese strijdkrachten ver klaart dat Ntagenda adviseur is van de generaal die het legeroffen- sief leidt. Maar Alan Doss, hoofd van de VN-missie, houdt vol: „Ik kreeg een telefoontje van een hoge vertegenwoordiger van het leger die me verzekerde dat dat niet het geval is." Eerder dit jaar verklaarde de Con golese regering Ntagenda niet te ar resteren omdat hij ingezet zou kun nen worden om vrede te bewerk stelligen in het oosten van het land. Human Rights Watch vroeg daarop de VN-missie om Ntagen da aan te houden, maar deze wei gerde omdat dat niet binnen haar mandaat zou vallen. Wel beloof den de VN-militairen dat ze niet deelnemen aan een operatie waar bij hij betrokken is, in welke func tie dan ook. Ntagenda verdiende tijdens zijn re- bellenjaren de bijnaam 'vernieti ger'. De 36-jarige voegde begin 2009 zijn CNDP-rebellenbeweging samen met het Congolese leger. De CNDP bestond voornamelijk uit Congolese Tutsi's en viel uit een nadat leider Laurent Nkunda was gearresteerd. De rebellengroep zei voornamelijk te strijden tegen naar Congo gevluchte Rwandese Hutu's, verantwoordelijk voor vol- kenmoord in 1994 in hun land. De gevluchte moordenaars en Congo lese Hutu's hebben zich gebun deld in de FDLR-rebellengroep. BRUSSEL - De piloten van Brussels Airlines staken sinds vanmorgen voor onbepaalde tijd. Dat meldde gisteren de Belgian Cockpit Associ ation (Beca). De piloten protesteren zijn boos over drie veranderingen bij Brus sels Airlines. Zo is besloten dat alle piloten vanaf 55 jaar worden ont slagen. De meesten hunner zou den nog geen recht hebben op pensioen, omdat ze te weinig dienstjaren hebben. De andere gewraakte maatregelen betreffen de vermindering van het aantal inhaal- en rusttijden en het bevriezen van de lonen. Veronica Lario vindt dat hanige man haar 'en alle vrouwen' beledigt. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De opmerkelijkste criticas ter van de Italiaanse premier Silvio Berlusconi blijft zijn eigen vrouw. „Schaamteloze rotzooi ter ver maak van de kiezer", noemt Vero nica Lario het feit dat Berlusconi's partij met sexy tv-sterretjes wil proberen hoge ogen te gooien bij de Europese verkiezingen. Mevrouw Berlusconi (52), zelf een voormalige actrice die in 1980 de twintig jaar oudere en getrouwde Silvio het hoofd op hol bracht, heeft zich ontwikkeld tot een voor Italiaanse begrippen uitgesproken feministe. Ze windt zich het mees te op over haar man, een rokkenja ger die bovendien weet hoe je met vrouwelijk schoon zakelijk en poli tiek fortuin kunt maken. Twee jaar geleden beklaagde Vero nica zich in een ingezonden brief in La Repubblica al over het hani ge gedrag van haar man. Ze kon het niet verteren dat hij voormalig kalendermeisje Mara Carfagna had toegeroepen dat hij met haar had zullen trouwen als hij vrij was ge weest. Berlusconi bood Veronica excuses aan en bevorderde Mara tot minister Emancipatiezaken. De rapen zijn nu weer gaar. Vero nica windt zich op over de twee dozijn vrouwen, de meesten beeld schoon, die zijn geselecteerd voor een potentiële baan in Straatsburg. Onder hen fotomodellen, omroep- sters en schaars geklede meisjes die tv-programma's opleuken. Van sommigen wordt gefluisterd dat ze een iets te innige band hebben ge had met de premier. Veronica vindt dat deze gang van zaken 'alle vrouwen beledigt' en ook haarzelf „Ik en mijn kinderen zijn slachtoffer van deze situatie, het doet ons lijden." Ze heeft ook nog een sneer voor Silvio omdat hij deze week onverwacht ver scheen op het verjaardagsfeestje van een achttienjarige Napolitaan- 'lk en mijn kinderen zijn slachtoffer van deze situatie, het doet ons lijden' se schoonheid met tv-ambities. Veronica: „Opmerkelijk, want op de achttiende verjaardag van zijn kinderen is hij nooit geweest, ook al was hij uitgenodigd." Berlusconi ontkende gisteren geïrriteerd dat hij alleen op uiterlijk selecteert. „Wij zijn bezig de politieke klasse te vernieuwen. Het gaat om perso nen die hebben gestudeerd en goed voorbereid zijn. Het enige is dat ze niet vies ruiken en slecht ge kleed zijn zoals bij sommige ande re partijen." De kritiek van Veroni ca vond hij 'jammer'. „Mevrouw is in de val getrapt van de linkse kranten." Zij had echter alleen vra gen beantwoord via mail van het persbureau ANSA. MADRID - De Spaanse onderzoeks rechter Baltasar Garzon heeft giste ren een onderzoek geopend naar de vorige Amerikaanse regering in zake veronderstelde marteling van gevangenen in Guantanamo. Uit documenten die door de nieu we regering Obama zijn vrijgege ven blijkt dat er sprake is geweest van systematische martelpraktij ken, zei Garzon. Het onderzoek wordt uitgevoerd op grond van het in Spanje gehuldigde principe van universele jurisdictie, dat het mogelijk maakt marteling en oor logsmisdaden te vervolgen onge acht waar de daden gepleegd zijn. De rechter schrijft dat de vrijgeko men documenten 'onthullen wat werd vermoed: een geautoriseerd en systematisch plan voor het mar telen en mishandelen van perso nen die van hun vrijheid worden beroofd zonder enige aanklacht en zonder de rechten die-elke gevan gene geniet'. Het onderzoek staat los van een poging om zes specifieke leden van de regering Bush in Spanje aan te klagen. Op verzoek van ad vocaten stuurde Garzon die zaak onlangs door naar het openbaar ministerie. Het OM bepaalde op 17 april dat een onderzoek naar de zes, onder wie de voormalige Ame rikaanse minister van Justitie Gon zalez, in de VS moet worden uitge voerd en niet in Spanje. LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg Ivanaf de A58 bij de rotonde rechts) tel (0118) 62 88 79 fax (0118) 67 00 79 infoiDleichtkeukensmiddelburg.nl www.leichtkeukensmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9