In je eentje het podium maakt groot selectie www.pzc.nl/uit PZC Donderdag 30 april 2009 1 5 door René de Dreu Hoe groot kun je zijn als je alleen op een podium staat? Geen band om je in te verschuilen of je liedjes in te kleuren. De Spot in Middel burg daagt vrijdagavond voor de tweede keer enkele bijzondere talenten uit om zich in hun een tje en met enkel hun muziek en minimale middelen te presente ren. Op het tweede 'Uppie Festival' zijn er solo-optredens van de van oorsprong Zeeuwse zanger-gitarist Marien Dorleijn van de band Moss, zangeres en harpiste Habiba uit Amsterdam, de Groningse sin ger-songwriter Kim lanssen en uit Canada Michael O'Connell met zijn soloproject Culture Reject. Vier eigenzinnige muzikanten die in eenvoud en zonder opsmuk hun muzikale verhaal komen ver tolken. Als solist werkt Marien Dorleijn onder de naam Sub-Marien. „We hebben met Moss net de nieuwe cd voltooid. Die verschijnt na de zomer. Dat geeft me nu meer tijd om mijn activiteiten als sin- ger-songwriter weer op te pakken. Het blijft toch iets wat ik graag doe en dat steeds meer de vorm van een solo-project aanneemt. De bedoeling is dat het uitmondt in een eigen album waar overigens ook andere muzikanten aan mee kunnen doen", laat Marien vanuit zijn huidige woonplaats Amster dam weten. Eind jaren negentig brak hij door als singer-songwriter na het win nen van de Grote Prijs van Neder land. Enkele jaren later, na het toe ren met de band Ceasar, is Moss zijn nieuwe project. Met de cd The Long Way Back breekt die groep in 2007 door en scoort zelfs met de track Light of my Life een hit. De totstandkoming van de nieuwe cd is meer een democratisch proces geweest waarbij alle bandleden hun aandeel leverden. Als band sta je niet stil, dus het nieuwe materi aal is anders, meer up-tempo en een stuk moderner, maar met ruimte voor weemoed en verlan gen. Het blijven liedjes ook al zijn ze minder akoestisch. „Als singer-songwriter kan de poë zie in je teksten en muziek beter tot uiting komen. Het vergt wel een andere aanpak dan het wer ken met een band en het geeft je als muzikant een grotere verant woordelijkheid. Een groot deel van het repertoire heb ik speciaal voor die optredens geschreven, maar ook het nieuwe werk van Moss komt aan bod. Een goed lied je blijft ook goed als het gestript is. Het legt de essentie bloot." Zangeres en harpiste Habiba doet haar ideeën voor liedjes op tijdens fietstochtjes door Amsterdam. „Kom ik thuis dan schrijf ik het als een ruwe schets op en werk ze la ter uit met de harp. Het zijn meest al kleine, persoonlijke dingen waar ik over schrijf De klanken van de harp en de teksten moeten samen vallen en ook een mix zijn van eenvoud en poëzie." Habiba begon al vroeg met harp spelen, belandde op het conserva torium, maar ontdekte daar dat ze weinig had met klassieke muziek. Haar hart lag bij artiesten als Tori Amos en Joni Mitchell en tegen woordig ook bij de Noorse Hanne Hukkelberg. „Het uitwerken van melodielijnen en werken aan een akkoordenpro gressie levert ondanks die invloe den altijd iets van jezelf op. De pe- daalharp is een instrument met heel veel mogelijkheden die het creatief omgaan met melodie en wendingen in veel richtingen kan sturen. Liedjes maken is dan steeds weer een zoektocht naar iets anders, iets nieuws." De eerste stap naar een podium zette Habiba in 2005 met enkele pathetische liefdesliedjes, ontstaan uit een gebroken hart. „Ik wilde het een keer uitproberen en vond het doodeng. Maar eenmaal op het podium viel het mee, alleen een trillend linkerbeen. Na afloop had ik wel het gevoel iets overwon nen te hebben. Driema.lt Marien Dorleijn. Vrijdag staat hij alleen op het podium in De-Spot. Kim Jansen (20 jaar) reisde en woonde lange tijd met zijn ouders in Azië. Eenmaal terug in Neder land stortte hij zich op de muziek. Zijn intieme en breekbare liedjes, minimaal op gitaar begeleid, vie len tot buiten Nederland op. Hij kon vorig jaar in Amerika een de- buut-cd The Truth is, I Am Always Responsibleopnemen en kreeg daar steun van enkele gelouterde folkmuzikanten. Zijn muziek neigt naar de freakfolk en refereert aan namen als Bon Iver en Sufjan Ste vens. Michael O'Connell (Culture Reject werkt meer vanuit de alternatieve rocktraditie en knipoogt naar zo wel Van Morrisson als Nina Sirno- ne. Met gitaarloops en een krachti ge dynamische stem maakt hij .met ieder nummer een duidelijk statement. UPPIE-festivnl, vrijdag 1 mei, De Spot, Middelburg, 21.00 uur. foto Eric Ankersmit Onno Innemee Onno Innemee heeft zijn beste vrienden en familie uitgenodigd in een landhuis ergens in Lim burg. Hij vermoedt dat één van hen hem wil vermoorden. Maar wie? Waarom? Ze hebben alle maal een motief. Innemee is mees ter in mimische en verbale clowne rie, maffe typetjes, gekke stemme tjes en absurde humor. Zaterdag 2 mei, Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur. Tribute to The Eagles Het belooft een heuse tribute to The Eagles te worden, gebracht door Neerlands beste Eagles tribu- teband New Gig in Town. Deze muzikanten genieten zowel in bin nen- als buitenland veel succes tij dens optredens doordat zij hun idolen neerzetten op een manier die bijna niet van echt te onder scheiden is. Zaterdag 2 mei, Theater Het Arsenaal, Vlissingen, 21.0 uur. Edsilia Rombley Met haar warme, veelzijdige stem geluid brengt Edsilia Rombley een nieuw programma vol pop- en soulliedjes en intieme ballads. Sa men met haar band speelt ze nieuw en afwisselend repertoire met veel ruimte voor spontane in teracties met het publiek. Dan trekt ze haar gouden keel open en verrast steeds weer. Zondag 3 mei, Oude Luxor, Rotterdam, 20.00 uur. Hexen en Mijn Man Wivinèke van Groningen en Deb- by Petter spelen twee eenakters ge schreven door Youp van 't Hek. Voor de pauze spelen zij het stuk Hexen over twee vrouwen tijdens het derde huwelijksfeest van hun beider 'ex'. Zij hebben nog een zuur appeltje met hem te schillen. Na de pauze volgt de eenakter Mijn Man. Woensdag 6 mei, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Jeroen van Merwijk Meneer Van Merwijk - hijzelf mag Jeroen zeggen - is al jaren de vuur toren die het publiek naar veilige havens leidt. Het baken, de toets steen, het ijkpunt. Is het publiek dief van zijn eigen geestelijke por temonnee of wil het ook nu weer zien en horen wat dit orakel aan inzichten wil aanreiken? 'Graag, meneer Van Merwijk!' Woensdag 6 mei, De Maagd, Bergen op Zoom, 20.00 uur. Zangeres en harpiste Habiba.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97