Beoordeling het is tijd voorlamsoor (zeeaster) www.pzc.nl/uit 10 I Donderdag 30 april 2009 PZC Smaken verschillen, dat blijkt maar weer eens. Op de website van de PZC is druk gereageerd op het verhaal van twee weken geleden over Grieks res taurant Dionysos in Zoutelande. door Nadia Berkelder Twee sterren kreeg Dio nysos twee weken gele den in de PZC. Dat leidde tot verontwaardigde reacties. „Wij komen ieder jaar wel één of twee keer eten bij Dionysos en hebben altijd heerlijk en vers gegeten", schrijven Johan en Corrie. Ook Piet en Elly Stroo komen er al jaren. „We hebben nog nooit één klacht gehad En de zelfgesneden patatas zijn in derdaad de lekkerste, maar in de wat grotere meer toeristische plaatsen zie je steeds vaker Mc- Cain-achtige friet opduiken, waarschijnlijk uit het oogmerk van tijdwinst. Dan nog een laat ste opmerking: in mijn ogen kun je een mening niet baseren op één ervaring of maaltijd." „Na het lezen van de beoorde ling van de Griekse keuken van Dionysos is het duidelijk dat eni ge kennis van de Griekse keu ken bij de zogenaamde experts ontbreekt", zegt Peter. Hij deelt vier sterren uit voor zowel prijs/kwaliteitsverhouding, en tourage en bediening. „Dio nysos, ga zö door!" „Dit is één van de beste, zo niet het beste Griekse restaurant in Zeeland", vinden Peter en Ca- thrien. „Authentieke gerechten op voortreffelijke wijze klaarge maakt. En dat tegen een goe de prijs/kwaliteitsverhouding." Ad en Louis zijn ook vaste gas ten. „Volgens mij reikt jullie ken nis niet verder dan enkele voed- selervaringen op de Griekse va kantiebestemmingen in goedko pe eetgelegenheden Ik snap niet dat de PZC dergelijke ondes kundige mensen op hun kosten uit eten stuurt, want de kranten branche kan zijn geld in deze tijd toch wel beter investeren!" „De mousaka is de beste uit heel Holland, en Griekenland er bij", vindt de serveerster van het restaurant. „De mensen ko men van ver om deze bij Dio nysos te eten!" O Ook reageren op een verhaal over een restaurant? Of zelf een recensie schrijven? Dat kan op www.pzc.nl/uiteten Je moet maar durven. Eén knalro de radijs, die nog een kort groen stekelkapseltje heeft, op een schaaltje leggen en dat je gasten als eerste voorzetten. Hebben we hier met een statement te ma ken? Of hebben ze in de keuken misschien iets met die ra dijs gedaan? Nee dus, hij is rauw en knapperig; een gewone ra dijs. Wij vinden het best; radijzen en borrels combineren uitstekend. Gelukkig staat er een bakje zout op tafel, waar we de radijs in kunnen dippen. En de boodschap is helder: hier houden ze van vers en simpel. Vanavond eten we in Restaurant Roes in Hulst. De naam is een sa mentrekking van Ronald en Serge, de voornamen van de eigenaren. Roes zit in een klein hoekpand in de Gentsestraat, de winkelstraat van Hulst. Het interieur is sober, degelijk en simpel, maar heeft een chique uit straling. Aan de witte wanden zit donkerbruine lambrisering, we zit ten op donkere fauteuils aan tafels met roestvrijstalen poten. Op tafel ligt perfect gesteven ecru tafellin nen met witte servetten erop. De menukaart zit dan weer verstopt in een bruin klembord, zoals we die op kantoor ook hebben. De enige frivoliteiten in het interieur zijn de hippe koekoeksklok en het gouden behang tegen de achterwand. Na de radijs krijgen we nog een hap je van het huis: een glaasje asperge mousse met spinaziegelei er boven op en een toastje met tartaar, waar van ons vooral het rauwe vlees be valt. Dan kiezen we van de kaart. Bij Roes kun je duur doen, met een uitgebreid diner dat inclusief wijnar rangement bijna negentig euro kost, maar je kunt het ook eenvoudiger houden en alleen een hoofdgerecht eten. Wij kiezen voor de simpelste va riant van een driegangenmenu. De pata negra (Spaanse rauwe ham) ligt op een bord met ernaast een los bakje sla met asperges. De sla is ouderwetse kropsla met een uitje, gemoderniseerd door de pittige dres sing. De groene asperges komen uit de koeling. En de ham is ham; die is alleen in mooie dunne plakken ge sneden. Aan de overkant van de ta fel liggen sint jacobsschelpen - die tegenwoordig als coquilles de restau- rantkaarten veroveren - op een rondje van basmatirijst met len te-ui. Intussen blijven we iedere keer nieuwe broodjes op ons bordje gedeponeerd krijgen; zelfs de boter - die volgens het papiertje er boven op afkomstig is van de guern- sey-koe - wordt aangevuld als die op is. Het voorgerecht was misschien nog een beetje minimalistisch; bij het hoofdgerecht barst het feest los. De één krijgt varkensrack - in de prak tijk een dikke, wat anders gesneden sappige kotelet - op een berg puree met raapsteeltjes en spekjes, met gekarameliseerde appels ernaast en paddenstoelensaus eroverheen. De ander eet een mooi rosé gebraden lamsfilet met witte asperges, peul tjes en aardappelen. TWee bourgon- Wat oogsten de boeren? In deze rubriek elke week een nadere kennismaking met seizoensgroenten. tekst Ondine van der Vleuten foto Mechteld Jansen Van oudsher werd op de Zeeuwse schorren in deze tijd lamsoor gesneden. Ei genlijk heet de geelbloeiende, zilte groente zeeaster, maar Zeeuwen spreken over lamsoor. Jan Poleij uit Kruiningen leerde op zijn 26e lamsoor snijden. Van maart tot en met juli ging de kokkelvisser het schor in om een centje bij te ver dienen en zelf ook een maaltje mee te pakken. De oude snijder van wie hij het vak leerde, stamde nog uit de tijd dat de zeegroenten 'per teele uutheleurd wieren', uitge vent dus. De klanten aten er woste- bollen (gehaktballen) bij. Echt volksvoedsel was het. Dat is nu wel anders. Lamsoor geldt, net als zeekraal, als exclusieve groente. Twaalf jaar geleden stopte Poleij met de visserij en wierp zich volle dig op de zeegroenten. Wie nu wil snijden, heeft een vergunning no dig. En schorren zijn niet meer vrij toegankelijk. Via zijn groothan del verkoopt Poleij daarom niet meer alleen Zeeuwse zeegroenten; hij importeert ook uit Frankrijk, waar van maart tot en met augus tus twaalf, vijftien man in het wild voor hem snijdt om restau rants, viszaken en gespecialiseerde groenteboeren te bevoorraden. Daarnaast is Poleij begonnen met de teelt van zeegroenten. Vanaf de dijk bij Kruiningen zie je de teelt bassins (30 bij 60 meter groot) lig gen. Vanwege de dijkwerken heeft Poleij bassins verloren en nieuwe moeten aanleggen. Dat heeft de oogst vertraagd. Bij wijze van proef is over één van de bassins een tunnelkas gezet. Poleij wijst: „kijk, het komt wel op, maar niet zo gelijkmatig als in de open lucht". Zeegroenten telen is experi menteren en ieder doet het op zijn eigen manier. Een beetje ge heim is het wel. Poleij koos voor trapsgewijs aangelegde bassins. Zeewater vloeit van het hoogste in de lagergelegen bassins en wordt aan het einde weer teruggepompt. Bestrijdingsmiddelen komen er niet aan te pas, bemesting even min. Vanaf 11 mei zijn de lamso ren van Jan Poleij te koop bij AH. Lamsoorschoteltje Smoor champignons met een uitje, doe er de gewassen lamsoren bij en schep nog een minuut of wat om. Be strooid met verse peper een heerlijke gro entenschotel. In Eten doen de PZC-redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Prijs-kwaiiteit Drie gangen kosten 32,50 euro Bediening Entourage Vegetarisch De chef kookt graag vegetarisch, maar wie vleesloos wil eten, moet dat wel bij de reservering melden. Hij kan wel improviseren, maar is lie ver voorbereid. Conclusie: Roes lijkt wat stijfjes, maar is minder formeel dan het lijkt. Door de ver schillende menu's kun je er zeer uit gebreid of wat soberder eten. Restaurant Roes in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92