Hariri-zaak: voortgang van Leger neemt stad Autobommen Bagdad kosten tientallen levens 8 Donderdag 30 april 2009 PZC madrid - Spanje heeft een bende opgerold die senioren gebruikte om kilo's cocaïne te smokkelen. De ouderen maakten cruises om drugs vanuit Zuid-Amerika te ha len. Twee oudere vrouwen werden aangehouden toen zij in Cadiz de drugs van het cruiseschip laadden. In hun slaaphut vond de politie 27 kilo pure cocaïne. De politie arres teerde nog zeven personen onder wie de bendeleider, die naar Brazi lië probeerde te vluchten. istanbul - Negen Turkse soldaten zijn omgekomen toen hun pantser voertuig gisteren in het zuidoos ten van Turkije door een bermbomexplosie werd getroffen. Bij een andere overval in het zuid oosten werd gisteren een soldaat doodgeschoten. De autoriteiten schrijven beide aanvallen toe aan de PKK, de Koerdische rebellenbe weging in Zuidoost-Turkije. Die vecht sinds 1984 voor grotere auto nomie voor de Koerden. bagdad - TWee autobomaanslagen in de sjiirische wijk Sadr City in Bagdad hebben gisteren aan zeker 41 mensen het leven gekost. Onge veer zestig mensen raakten ge wond. De bomauto's stonden bij een res taurant geparkeerd en ontploften snel na elkaar. Behalve de doden vielen er bijna vijftig gewonden. Legerwoordvoerder Qassim al-Mussawi zei dat in de buurt nog drie met explosieven geladen au to's werden gevonden, maar dat die onschadelijk konden worden gemaakt. In andere sjiitische wij ken van Bagdad werden ook drie bomauto's gevonden en onschade lijk gemaakt. Een kleine week geleden kwamen in twee dagen tijd meer dan hon derdvijftig mensen om bij aansla gen in andere sjiitische wijken van de Iraakse hoofdstad. Over het aantal doden heerste eni ge verwarring. De politie en zie kenhuismedewerkers hielden het op 41, maar een regeringsfunctio naris noemde een aantal van 45. Al-Mussawi schreef de aanslagen toe aan volgelingen van Abu Omar al-Baghdadi, een belangrijke op standelingenleider die kortgeleden werd gearresteerd. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het een kwes tie van vergelding betrof Het Ame rikaanse leger sprak echter van pro vocaties van Al-Qaida. ARUSHA - Bij explosies in een muni tiedepot in Tanzania zijn gisteren drie doden en meer dan honderdvijf tig gewonden gevallen. Het depot bevindt zich in de legerplaats Bagala in Dar es Salaam, het economisch centrum van Tanzania. De politie zei dat de explosies twee uur lang aan hielden en dat er twee uur daarna nog branden woedden. De dreunen van de explosies deden ruiten tot op zestig kilometer van de kazerne Vier Libanese generaals die betrokken zouden zijn bij aanslag weer vrij. door Carel Goseling den haag - Het VN-tribunaal in Leidschendam dat de daders moet opsporen van de moord op de vroegere Libanese premier Raflq Hariri, op 14 februari 2005 in Bei roet, is terug bij af Gisteren verordonneerde het tribu naal op verzoek van de aanklager, de Canadees Daniel A. Bellemare, dat vier verdachten in deze zaak met onmiddellijke ingang in vrij heid gesteld moeten worden. Het gaat om vier Libanese generaals die al sinds 28 augustus 2005 in Beiroet gevangen zitten. Generaal Raymond Azar, voorma lig hoofd van de militaire inlichtin gendienst, generaal Ali Hajj, voor malig hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst, generaal Mous- tapha Hamdane, voormalig hoofd van de presidentiële garde, en ge neraal Jamil Sayyed, voormalig hoofd nationale veiligheid, wer den indertijd vastgezet op last van Detlef Mehlis. De laatste leidde in dertijd het VN-onderzoek naar de moord op Hariri. Volgens de Duit ser hadden de vier een complot ge vormd om de ex-premier van het Aanklager vindt nu dat er te weinig bewijs is tegen verdachten leven te beroven. Hij vormde een gevaar voor de Syrische belangen in Libanon. Mehlis stelde dat Hajj, die belast was met de veiligheid van Hariri, voor Syrië spioneerde. Hamdane had zich tijdens urenlan ge verhoren zeer coöperatief ge toond. Bellemare is na bestudering van de stukken tot een heel andere conclusie gekomen. Hij stelt dat er onvoldoende bewijs is tegen de vier. De aanklager liet de rechters weten geen aanklacht tegen het kwartet te kunnen schrijven. Grootste probleem vo'or Bellemare is het feit dat getuigen hun eerdere verklaringen hebben herzien. Een niet nader genoemde 'kroongetui ge' trok zijn eerdere uitlatingen in zake de topmilitairen zelfs hele- Franse toeristen dood Betogers tegen Kroes door busongeluk in VS slaags met politie soledad - Bij een busongeluk in Warschau - Betogers in Warschau Californië zijn dinsdag zeker vijf zijn slaags geraakt met de politie Franse toeristen om het leven ge- op enkele tientallen meters van komen. Tientallen passagiers raak- een groot EU-verkiezingscongres ten gewond. Het ongeluk vond van christen-democratische fei- plaats in Soledad, zo'n r6o kilome- ders, onder wie premier Jan Peter ter ten zuidoosten van San Francis- Balkenende. De honderden beto- co. De bus, met 36 mensen aan gers zijn boos op EU-commissaris boord, sloeg door nog onbekende Neelie Kroes voor Concurrentie, oorzaak over de kop. Daarbij vlo- Kroes heeft grote bezwaren tegen gen vier passagiers de bus uit, van de enorme staatssubsidies voor de wie er een zo'n twintig meter la- scheepswerf in Gdansk. De werf ger, op spoorrails terechtkwam. dreigt daardoor te moeten sluiten. Bejaarden smokkelen Soldaten dood door drugs tijdens cruise bom Zuidoost-Turkije Drie maal levenslang voor moord concurrent darmstadt - Drie mannen zijn gis teren door een rechtbank in Darm stadt tot levenslang veroordeeld voor de moord op een concurre rende taxichauffeur. Die was het slachtoffer van een bloedige strijd tussen taxibedrijven in Offenbach. De daders zagen de man als een bedreiging voor hun taxibedrijf. Het slachtoffer werd vastgebonden en doodgestoken. De derde veroor deelde had tot de moord aangezet. De daders verweten hun slachtof fer dat hij klanten had weggelokt. Turkse oud-minister ontsnapt aan aanslag ankara - Een Turkse oud-minis ter is gisteren ongedeerd gebleven bij een aanslag voor een universi teit in de hoofdstad Ankara. Een vrouw naderde Hikmet Sami Turk toen hij een lezing wilde geven. Ze liet explosieven op haar lichaam ontploffen, op een meter afstand van de oud-minister. De kleine ex plosie verwondde hem echter niet. De vrouw raakte lichtgewond en werd door bodyguards over meesterd. Vrouw schrikt van 'sprekende' grafsteen linz - Een 'sprekende' grafsteen heeft een bezoekster van een kerk hof in het Oostenrijkse Linz flink laten schrikken. Toen de 67-jarige bij haar familiegraf stond, hoorde ze plotseling stemmen, gelach en muziek. De vrouw dacht eerst dat ze hallucineerde. Maar de geluiden kwamen niet uit het graf. Toen ze de graven bekeek, ontdekte ze een videomonitor die scènes uit het le ven van een overleden cabaretier toonde. Het apparaat bleek enkele dagen geleden geïnstalleerd. Managementstudenten failliet met eigen kroeg winterthur - Managementstuden ten in het Zwitserse Winterthur zijn failliet gegaan met hun eigen kroeg. De studenten noemden hun pub Break Even: Engels voor quitte spelen. Een jaar na de ope ning kampten de aankomende be drijfseconomen echter al met een verlies van omgerekend zo'n 100.000 euro. De leider van de ho geschool noemde het toch leer zaam dat studenten hun kennis in de praktijk konden toepassen. Commando's Pakistan veroveren Daggar met behulp van helikopters. Islamabad - Pakistaanse comman do's hebben gisteren met behulp van helikopters de strategisch be langrijke stad Daggar op de Tali ban heroverd. Bij luchtaanvallen in het district Buner vielen dins dagavond bovendien zeker vijftig slachtoffers aan de zijde van de re bellen, aldus het leger gisteren. Woordvoerder generaal Athar Ab bas zei dat bij gevechten een sol daat was gedood en dat er vijftig Taliban gevangen waren genomen. Drie soldaten raakten dinsdag ge wond door een bermbom. Pakistan staat onder toenemende druk van de Verenigde Staten om harder op te treden tegen de Tali ban, die zich steeds verder buiten de streek aan de grens met Afgha nistan begeven. De afgelopen da y* Het Pakistaanse leger heeft de strategische stad Daggar op de Taliban heroverd. Pakistan staat onder druk van de VS om de Tali ban harder aan te pakken. gen heeft het Pakistaanse leger ver woede pogingen gedaan de Tali ban terug te drijven naar de SwSt- vallei. in ruil voor een vredesovereen komst kregen de Taliban toestem ming daar de islamitische wetge ving in te voeren, tot ongenoegen van de VS. Kortgeleden vielen de Taliban vanuit de Swatvallei Bu ner binnen, naar eigen zeggen om ook daar de sharia in te voeren. De invasie bracht de Taliban op slechts honderd kilometer van hoofdstad Islamabad. Helikopters dropten gisterochtend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8