De Nieuwe te mooi om Tuin: op te Het huis van Peter Bauwens ligt in De Klinge, net over de grens van het Zeeuws-Vlaamse Clinge. Achter de ramen van zijn woonkamer strekt zich de tuin uit. Daar kweekt Bau wens bijzondere groenten in zijn 'moestuinwinkel' De Nieuwe Tuin. Ik ben moe van het dromen maar het dromen niet moe, staat op een plaquette in de woonkamer. Peter Bauwens is kunstenaar. De moestuin is zijn atelier. Zijn droom, al twintig jaar, is mensen te laten zien hoe mooi groenten zijn. Dat het assortiment niet be perkt is tot de groenten die de gro te tuinbouwbedrijven kweken; dat een tomaat niet altijd aan een touwtje omhoog hoeft te groeien, in een kas, maar ook net als in ve le buitenlanden een struikje kan zijn, in een pot op een dakterras zelfs. bijna eten www.pzc.nl/uit y PZC Donderdag 30 april 2009 5 Wie het weet maakt kans op het boek Basilicum, mét een zakje zaad met de vier fijnste basilicumsoorten. Tot en met dinsdag 5 mei kunt u uw antwoord mailen: De Nieuwe Tuin, kwekerij van 'buiten-gewone' eetbare planten. Adres: Trompwegel 27 De Klinge (België), vlak bij Clinge en Hulst. E-maildenieuwetuin@mac.com, tel.nr. 0032-37707816. www.denieuwetuin.be. Open in de lente op 2, 3,16, 23 en 30 mei van 9-17 uur en in de herfst op 5, 9 en 26 september van 10-16 uur. Zie voor pre sentaties op plantendagen elders de agenda op de site. door Ondine van der Vleuten Het is allemaal een kwestie van de juiste rassen. En Bauwens heeft ze. Zestig verschillende soorten toma ten, in alle kleuren. Dertig soorten pompoenen, twintig verschillende paprika's. Aubergines die je zon der kas in ons kouwe kikkerlandje kweken kunt. Groenten zó mooi, dat je direct wil gaan zaaien, koes teren en opkweken, om er daarna een prachtig gerecht mee te ma ken en dat dan verzaligd op te eten. Tegenwoordig begrijpen mensen dat. De Nieuwe Tuin, Bauwens' ei genzinnige kwekerij van 'bui ten-gewone' eetbare planten, staat volop in de belangstelling. De moestuin nieuwe stijl is een hy pe, bevestigt Bauwens hoofdknik- kend. Deze week nog heeft hij nog een paar bladen een interview ge weigerd. „Ze wilden komen met een stel fotografen, stylisten...en dan zo van het ene moment op Veel moestuinbezitters kopen rassen die ook in de gangbare tuinbouw gebruikt worden. Terwijl De Nieuwe Tuin alleen al zestig bijzondere soorten tomaten heeft. foto's Peter Bauwens Boeketje broccoli-soorten. Paprika Earliest Red, vroege selectie. Ronde worteltjes. het andere! Daar heb ik echt geen tijd voor, zoiets moet ik inplan nen." Door het jaar heen verkoopt De Nieuwe Tuin via de heldere Web winkel bijzondere zaden en boe ken. Dit jubileumjaar, volgens planning zelfs komend weekeinde, komt Bauwens' twintigste boek uit: Soep uit eigen tuin. Voor deze herfst staat Taart uit eigen tuin ge pland. Naast deze reeks van - nu - acht boekjes, heeft Bauwens al di verse publicaties op zijn naam staan waarin steevast de mooie fo tografie opvalt. De kunstenaar in hem ver loochent zich niet, of hij nu in de aarde wroet of eten kookt. Bauwens vertelt hoe de foto's voor Soep uit eigen tuin (waarvan op deze pagina 'soep van roze raapjes' te zien is) tot stand kwamen: „Ik kook bijna elke dag. Mijn vrouw ook wel eens, maar dat is dan meer de traditione le pot; ik experimenteer graag. Het resultaat presenteer ik zo mooi mo gelijk en vóór we gaan eten, maak ik een foto." Hij toont er een. „Zo ziet roomijs met vlierbloesem er bij ons uit." En een andere foto: soep van drie soorten tomaten. Drie kleuren rood, in een fraai pa troon op het bord gegoten en ge garneerd met diep groen. Dat soort gerechten heet bij Bauwens thuis dus gewoon 'avondeten'. Hij lacht. „We eten óók met onze ogen." Bij De Nieuwe Tuin is elk jaar een andere groente de ster. Dit jubi leumjaar is het broccoli. Broccoli is geen groente, maar een verzamel naam voor groenten met een ver gelijkbare groeiwijze. Deze groen ten hebben scheuten waaraan eet bare bloemknoppen komen. Want dat is eigenlijk wat we eten bij br occoli: de bloemknoppen. Hoeveel soorten broccoli er zijn, kunnen de liefhebbers zien op 8, 9 en 10 mei. Dan staat Bauwens met een broccoli-tentoonstelling in de park tuin van domein Beervelde (B) bij Gent, waar dan de twin tigste editie van de Tuin dagen gehouden wordt. Wie op De Nieuwe Tuin Soep van roze raapjes, uit het nieuwe boek Soep uit eigen tuin. zelf wil rondkijken, moet het doen met de open dagen in mei en sep tember (zie kader hierboven). Dit weekeinde worden de eerste open dagen van het nieuwe seizoen ge houden. In de lente ligt de nadruk op eenja rigen, tomaten, pompoenen en ba- silicums, in de herfst biedt Bau wens vooral druiven, vijgen en vas te planten aan. Verder is de kweke rij in april, juni, juli en september te gast op plantendagen in België en Nederland. Dit jubileumjaar is het boek Basili cum in de aanbieding. Kopers krij gen er een zakje bij met vier van de lekkerste basilicumsoorten. openingstijden, bel naar 0115-482041 of kijk op www.ferdi- nandushofnl. De Nieuwe Tuin Een uitstapje naar De Nieuwe Tuin in De Klinge kan mooi gecombineerd worden met een bezoek aan de nabijgelegen Ferdinandusho£ aan de Rode Sluis- weg 13 in Overslag. Ook deze kwe kerij is gespecialiseerd in niet-alle- daagse planten. Tevens is er een collectie winterharde exoten. Voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87