Huis-tuin-en-keuken-Maria's Nieuwe directeur theaters Proeftijd Tholenaar met jaar verlengd Waardin hekelt optreden politie Be I astingdienst JB5K7 m 18 JU KT fffn m f r -1 Al Kamer van Koophandel kraakt plan buitengebied van Goes 26 1 Donderdag 30 april 2009 pzc B Voorgenomen fusie 't Beest en De Mythe vraagt extra energie. GOES - Stichting Theater Exploita tie Zeeland, waaronder ook thea ter De Mythe in Goes valt, krijgt tijdelijk een tweekoppige directie. Zelfstandig organisatieadviseur en -onderzoeker Peter van de Steen oven uit Middelburg is aangesteld als directeur ad interim, naast de huidige directeur Peter de Neef Van de Steenoven, die ruim dertig jaar bij banken actief is geweest, zal zich met name bezighouden met financiën, personeel en organi satie. De versterking van de direc tie is nodig, aldus de Raad van Toe zicht van de theaterstichting, van wege de voorgenomen fusie tus sen podium 't Beest en theater De Mythe 'in Goes en de verdere uit bouw van stichtingsactiviteiten. nieuw-namen - Anje Burggraaff (56), uit Nieuw-Namen, vindt dat zij en haar man Hans Buitenweg worden gecriminaliseerd door poli tie en justitie. Ook protesteert ze tegen boete die het OM eist we gens handel in wiet. Anje Burggraaff en Hans Buiten weg exploiteren café De Veehan del. In 2007 viel een groot aantal Nederlandse en Belgische politie mensen de zaak in Nieuw-Namen binnen omdat er wiet werd ge rookt en softdrugs aan klanten werd verstrekt. Dat de politie met zo'n overmacht binnenviel vindt Anje overdreven. De agenten namen 34 gram softd rugs in beslag en arresteerden de uitbater. Anje en Hans zijn in de cember veroordeeld tot een taak straf van 120 uur en een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden. Het Openbaar Ministe rie eiste april dit jaar, dat het paar 140.479 euro in de staatskas stort. Dat is volgens justitie het geld dat aan de softdrugs is verdiend. Anje erkent dat gelegenheid werd gegeven om wiet te roken en dat klanten van het roesmiddel wer den voorzien. Maar het bedrag dat het OM vordert is volslagen bela chelijk vindt ze. „Ze vorderen al les wat wij bezitten. Al onze reke ningen zijn geblokkeerd, inclusief de spaarrekeningen van mijn doch ter van zeventien en zoon van vijf tien. Wij worden gecriminaliseerd, terwijl we de meest sociale men sen zijn die er bestaan." Wanneer de rechtbank het eind oordeel velt over de vordering van het OM is nog niet bekend. De tentoonstelling in de katholieke kerk van Ovezande is een perfecte mix tussen kunst en kitsch. Uit de hele regio brachten mensen hun beelden in. door Lilian Dominicus Ze hebben alledrie al wel eens nachtmerries gehad de afgelopen dagen, be kennen ze. Over dat ze een van de beelden uit handen Ia- ten vallen, dat ze van de muur naar beneden kletteren of een on verlaat er met een van de stukken vandoor gaat. Marlies Schenk, ]ean- nette van Beek en Els Boonman zijn al de hele week bezig met het opzetten van de tentoonstelling Maria in Beeld. „Dinsdagavond om tien uur zijn we er maar een keer mee gestopt", zegt Marlies, terwijl ze een geborduurde Maria recht- hangt. „In het begin dachten we nog heel naïef dat we de hele ten toonstelling wel in een dag kon den ophangen. Gelukkig zijn we op tijd tot het besef gekomen dat dat waarschijnlijk niet helemaal zou gaan lukken." Maar zes maan- door Ad Roos MIDDELBURG - Een 2i-jarige inwo ner van Tholen die van het OM als nog voor negen maanden achter de tralies zou moeten verdwijnen, heeft gisteren van de rechtbank in Middelburg een laatste kans gekre gen: zijn proeftijd is met een jaar verlengd. Medio maart 2007 werd de man conform de eis veroor deeld tot achttien maanden cel, waarvan de helft voorwaardelijk, den geleden, toen de eerste op roep werd gedaan aan mensen om hun Mariabeelden van het altaar of de muur thuis te halen en voor de tentoonstelling beschikbaar te stellen, konden ze natuurlijk ook niet bevroeden dat er zóveel reac ties zouden komen. Het geeft wel aan dat Maria lééft in dd Zeeuwse huiskamers. En het zou wel eens de voorbode kunnen zijn van een succesvolle, drukbe zochte tentoonstelling. Want met zijn perfecte mix tussen kunst en kitsch is Maria in Beeld een bezoek meer dan waard. Oók voor de huis-tuin-en-keuken Maria-afbeel- dingen, trouwens. Ze mogen dan geen marktwaarde hebben, maar Tentoonstelling Maria in Beeld omdat hij met een vijfjarig meisje ontucht had gepleegd. Ook kwam hij - als bijzondere voorwaarde - onder toezicht van de reclassering te staan. Doordat de Tholenaar een varend bestaan leidde, bete kende het dat - wilde hij aan deze voorwaarden voldoen - hij ontslag zou moeten nemen. De Tholenaar besloot dat in dit geval het werk een hogere prioriteit had en hield zich dus niet aan de voorwaarden. de betekenis die mensen zelf ge ven aan hun beelden maakt ze al uniek. Achter sommige stukken schuilen prachtige verhalen. „We hebben een Mariabeeld dat bij mensen in de huiskamer stond op een wanke le console. Niemand mocht daar aankomen, alleen moeders bij het afstoffen. Zo bijzonder was het beeld voor deze mensen. Toen viel bij de bevrijding tijdens de Twee de Wereldoorlog een bom in de tuin naast het huis. Het servies goed in de vitrinekast was stuk, er was van alles beschadigd geraakt, behalve het Mariabeeld op haar wankele console. Die stond er nog", zo vertelt Marlies. door Raymond de Frel goes - Het nieuwe bestemmings plan voor het buitengebied van Goes is onvoldoende vernieu wend. Gedetailleerde regels maken het ondernemers onmogelijk om andere dan agrarische activiteiten te onplooien. Dat concludeert de Kamer van Koophandel in een brief aan de ge meente Goes. Door gedetailleerde regelgeving is het volgens de Ka mer moeilijk om agrarische gebou wen te hergebruiken voor bijvoor- Er zitten hele waardevolle, bijzon dere en unieke beelden tussen, hebben de drie gemerkt. Zo is er een ingelijst werk van Anton Hey1 boer, een Madonna met zijn eigen weesgegroet. Ook zijn er iconen op stukken hout, ooit gevonden op het strandje van de Kaloot. Mar lies: „Het heeft twee jaar in een waterbak gelegen om het zout er uit te laten trekken. De schilder zocht een aandenken aan het strand van de Kaloot. Ze zijn ge schilderd volgens de eeuwenoude icoonschilderstechniek ei-tempura en pigment." Een voorstelling van de Heilige Fa milie, gemaakt van boetseerklei, komt van een tachtigjarige vrouw, wier ouders het ooit kochten van antiquair Van der Schraaf uit Goes. De familie komt waarschijn lijk uit Duitsland en heeft al op meerdere tentoonstellingen ge staan. Heel bijzonder is ook het drieluik van Anna, de moeder van Maria, met Maria en het Christus kind. Het is een achterglasschilde rij door Barbara Baniecka, een be roemd Poolse icoonschilder uit de jaren vijftig, met bladgoud ver sierd. „Achterglas is een hele moei lijke techniek, want zodra de vol gende laag erop zit kan aan de eer ste laag niets meer veranderd wor den", zegt Jeannette. beeld toeristisch-recreatieve doel einden. Het stoort de onderne merskoepel ook dat in het bestem mingsplan niet wordt gerept over de ontwikkelingen in het gebied rond de jachthavens en campings bij Wolphaartsdijk. Ook de verster king van de watersportfunctie van de jachthaven Goese Sas wordt niet aangestipt. De Kamer wil dat deze projecten alsnog in het be stemmingsplan worden opgeno men, om vertraging door planolo gische procedures voor te zijn. Mededeling van Belastingdienst regio Zuidwest. kantoren Terneuzen, Goes, Roosendaal en Breda. Aankondiging: vanaf heden kunt u de aankondigingen voor executoriale verko pingen van onze regio vinden op www.veilingdeurwaarder.nl De tentoonstelling Maria in Beeld is een verzameling van Maria-beelden en -afbeeldingen van bij mensen thuis. De gehele maand mei, de traditionele Maria-maand, is in de katholieke kerk van Ovezande de tentoonstelling te zien. De officiële opening van de tentoonstelling vindt plaats op vrijdagavond 1 mei, van 19.00 tot 20.30 uur. Er zijn dan twee speciale lezingen: de één wordt gehouden door dekenaal coördinator Geerten Kok en gaat over de Maria Ten Hemelopneming, de andere deken Paul Verbeek vertelt over Maria in relatie met de kunst. De tentoonstelling is verder open op 3/5 10.30-16.00; 5/5 13.00-16.00; 10/5,12.00-16.00; 16/5, 19.00-20.00; 17/5 13.00-16.00; 21/5 11.00-16.00; 24/5 10.30-17.00; 31/5 10.30-16.00; 1/6 13.00-16.00. ■SftSi nu «■■l ev m r A i (f U - fipma V 'L- ■V' •V ft ft t K sÉ St ft. - W ft. j 'Ilt 4- De Maria-kaartjes kwamen 'van zolder' en heeft ze bij elkaar geplakt. „Wij bewaren alles", bekent Marlies Schenk. Maar eigenlijk had ze tot voor kort niet zo heel veel met Maria. „Ik ben dan wel katholiek opgevoed, maar je hebt gewoon niet met elke heilige een band. Dat gaat niet." Op bedevaart naar Banneux was ze wel onder de indruk. „Maar of dat nu kwam door de mensen in de ziekenzaal of door de plek waar Maria is verschenen, dat durf ik eigenlijk niet te zeggen." Er is in de loop van de tijd wel wat veranderd in Marlies' relatie tot Maria. „Mijn 27-jarige zoon is dit jaar op Valentijnsdag overleden. Die ligt hier begraven. En nu met de paasdagen, het verhaal van Jezus die is opgestaan... Mijn zoon is niet meer opgestaan, die ligt nog steeds onder de grond. Ik voel nu wel meer aan wat Maria heeft moeten doorstaan met haar zoon." foto Willem Mieras „Mijn moeder was een echte Mariavereerster", vertelt Els Boonman. „Ze is we| twaalf keer naar Banneux geweest. Daar heeft ze ook deze afbeelding gekocht. Toen ze is gestorven, heb ik hem overgenomen. Zelf ging ik een jaar of twee geleden naar Banneux toe. Voor het eerst. Dat vond ik tóen toch best emotioneel, de gedachte dat je moeder daar ook heeft rondgelo pen, dat deed me best wel wat." Boonman heeft als katholiek altijd wel wat met Maria gehad, maar door het werk aan de tentoonstelling is die relatie toch ook wel gegroeid. „Ik wist niet dat er zoveel Maria's waren: Maria van de rust, Maria van de handel, Maria van de wonderbare medaille... Elke keer kwamen we weer nieuwe Ma ria's tegen." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 70