Pandemie of Het nieuwe griepvirus heeft mogelijk wereldwijd al meer dan tweeduizend mensen ziek gemaakt. Deze week bereikte de Mexicaanse griep Euro pa. Dus was het voor het Neder landse Outbreak Management Team (OMT) tijd om bijeen te ko men. Onder leiding van Roel Cou tinho, de directeur van het Cen trum voor Infectieziektebestrij- ding (CIb) is gistermorgen in Bilt- hoven het eerst crisisberaad gehou den. A Nederland nuchter onder dreiging AlsCoutinho het wil, gebeurt het ook' Kinderverkrachter (80) mogelijk tien jaar cel in 'Beul van Ommen' is al een half jaar f 'Ik ben niet bang om ziek te worden' 6 Donderdag 30 april 2009 pzc Weinig extra telefoontjes naar GGD's. amsterdam - Nederland blijft nuchter onder de dreiging van de varkensgriep. Apotheken, artsen en GGD ontvangen weinig tele foontjes van bezorgde mensen over de mogelijke dreiging van de ziekte. Dat blijkt uit een rondgang langs een groot aantal apotheken, artsen en GGD's in grote steden. Het gaat per stad om zo'n dertig tot vijftig extra telefoontjes per dag. „Mensen bellen met algeme ne vragen over de varkensgriep, ze zijn bijvoorbeeld bezorgd over een geplande reis naar Mexico of over familie die uit Mexico overkomt", stelt een woordvoerder in Amster dam. „Anderen vragen welke voor zorgsmaatregelen ze thuis kunnen nemen. Maar van paniek is geen sprake." De GGD in Utrecht laat weten dat er ook een aantal huisartsen heeft gebeld met vragen, zodat ze hun patiënten beter kunnen informe ren. guadalajara - Anne Rodenburg (24) is een Nederlandse masterstu- dente communicatie aan de univer siteit van Guadalajara. Zij liet giste ren weten dat de situatie in Mexi co 'redelijk onder controle is'. „De kranten en televisie geven veel in formatie. Mensen krijgen voorna melijk tips als goed handen was sen en publieke plekken vermij den. Ik ben niet bang om ziek te worden. Ik ben erg nuchter. Je moet gewoon goed opletten." De universiteit is gesloten, reizen wordt afgeraden en contact met grote groepen mensen is mogelijk gevaarlijk. „Mijn leventje vindt op dit moment rondom huis plaats. Het is allemaal een stuk saaier." ACHTERGROND door Jacqueline Steenwijk Voor het eerst werd gisteren in Nederland crisisberaad ge houden over de Mexicaanse griep. Toonaangevende spe cialisten nemen voortouw. Het team, dat uit vijf vaste leden bestaat die gespecialiseerd zijn in infectieziekten, komt bijeen als ontwikkelingen rondom een infec tieziekte daarom vragen. De ploeg bestaat naast Coutinho uit Jim van Steenbergen, het hoofd Landelijke Coördinatie In- fectieziektebestrijding, een infectu- oloog, een GGD-arts en een micro bioloog. Afhankelijk van de soort ziekte die bestreden moet worden, worden bovendien externe specia listen opgeroepen. In dit geval is dat onder meer viroloog Ab Oster- haus van het Erasmus Medisch Centrum, tevens directeur van het Nationaal Influenza Centrum. Naast hem zijn nog een viroloog, een epidemioloog en specialisten op het gebied van mondmaskers en vaccins opgeroepen. De namen van de meeste teamle den blijven geheim. Net als het ad vies dat zij uitbrengen aan het zo geheten Bestuurlijk Afstemmings overleg (Bao), het crisisorgaan waar gemeenten, de Inspectie voor de Gezondheidszorg, GGD-Nederland en medewerkers van het ministerie van Volksge- Leeuwarden - Mogelijk komt een hoogbejaarde pedoseksueel uit Leeuwarden nooit meer op vrije voeten. De tachtigjarige man is gis teren door de rechtbank in zijn woonplaats veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf Hij maakte zich jarenlang schuldig aan sek sueel misbruik van vier jongetjes uit zijn buurt. De verdachte ging geraffineerd te werk. De kinderen, tussen de to tien en 12 jaar oud, werden door hem ingepalmd met snoepgoed en drankjes. „Hij kocb 1 aandacht van de jongens door de gulle 'opa' te spelen", aldus een woordvoerder van de rechtbank. Ook aarzelde de man niet om met de ouders van de slachtoffers een familiair contact op te bouwen waardoor hij gemakkelijker mis bruik kon maken van de kinderen. Geregeld kwam het in zijn flat tot verkrachting van de jongetjes. 'Ver dachte heeft hen hun kinderjaren ontnomen en hun leven zal gete kend blijven door de afschuwelijke ervaringen die zij hebben moeten ondergaan', aldus het vonnis. Twee weken geleden vorderde de officier van justitie op de zitting vijfjaar cel en tbs. Maar volgens de rechtbank is er bij de verdachte geen uitzicht op een zinvolle behandeling. Hij is al va ker veroordeeld voor vergelijkbare feiten. zondheid in zitten. Ook Coutinho neemt deel aan dit overleg. Wanneer het outbreakteam advi seert, moet het bestuurdersoverleg meteen daarna namens de minis ter knopen doorhakken. De be stuurders toetsen in hoeverre de adviezen van het outbreakteam wenselijk en haalbaar zijn. Het gaat bijvoorbeeld om de start van een vaccinatieprogramma, het isoleren van patiënten of maatrege len die nodig zijn om gezonde mensen te beschermen tegen de ziekte. De directeur-generaal Volksge zondheid van het ministerie van Volksgezondheid neemt als voor zitter tenslotte het besluit. Ook zorgt het Bestuurlijk Afstemmings overleg ervoor dat de maatregelen worden uitgevoerd. Alleen als er twijfel bestaat over een actie overlegt de voorzitter eerst met de minister. Maar vol gens een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid ge beurt dat zelden. „In feite vaart de minister blind op hun besluit", zegt hij. Jim van Steenbergen: adviezen worden vrijwel altijd overgenomen Het is niet aan de minister om het outbreakteam bijeen te roepen. „Pas als Coutinho dat wil, dan ge beurt het ook", legt de woordvoer der uit. Dit omdat de leden van zijn club de echte specialisten zijn op het gebied van infectieziekten. „Zij weten het beste wanneer er maatregelen genomen moeten worden." Volgens outbreakteamlid Jim van Steenbergen worden adviezen vrijwel altijd overgenomen. Slechts een keer in de vijftien jaar dat het OMT bestaat is dat niet ge beurd. „Dat ging over de aanpak van difte rie. Toen hebben ze onze adviezen afgezwakt, omdat ze bang waren voor publieke onrust. Maar dat is al lang geleden. Tegenwoordig doen ze er eerder een schepje bo venop. Als wij zeggen dat vaccina tie bijvoorbeeld niet nodig is, dan besluiten zij dat toch te doen, uit voorzorg." De kenners zijn het voorlopig oneens: zal de Mexicaanse griep zich nu wel of niet ontwikkelen tot een wereldwijd probleem? „De uitbraak wordt uitvergroot door de media." Of toch niet? Onder virologen uit binnen- en buiten land is een discus sie losgebarsten over de ernst en de impact van het Mexicaanse griepvi rus. Is het huidige aantal zieken en doden slechts het begin? Stevenen we af op een pandemie met we reldwijd duizenden zieken en do den? Of is het een storm in een glas water? Hoogleraar Medische Microbiolo gie Huub Schellekens van de Uni versiteit Utrecht is sterk geneigd tot het laatste. Hij heeft het al iro nisch over het 'CNN-virus'. „De uitbraak wordt uitvergroot door de media, maar verschilt in niets van een klassiek influenzavirus." Volgens Schellekens zal het Mexi caanse virus terugkomen in de jaarlijkse seizoensgriep, komende winter. Maar ook dat is volkomen normaal, betoogt hij. „Tegen die tijd is er ook gewoon een vaccin voor, in de griepprik." Ook de Duitse viroloog Detlev Krüger vindt de Mexicaanse griep niets nieuws onder de zon. Dat de genen van influenza tussen vogels, varkens én mensen circuleren is al tijd zo geweest, zegt hij tegenover Duitse media. Zo ontstaan nieuwe typen griep. Van de Mexicaanse griep heeft de wereldbevolking weinig te duchten, stelt hij. „Deze griep gaat weliswaar sneller van mens tot mens over dan de al lan ger bekende vogelgriep, maar die laatste ziekte heeft een veel ernsti ger verloop, met meer sterfgeval len. Bijna 50 procent van de men sen die vogelgriep krijgen, over-, lijdt." De hoogleraar aan de Humboldt- universiteit in Berlijn vindt het on begrijpelijk dat over de Mexicaan se griep nu zoveel ophef is, terwijl een normale seizoensgriep veel meer levens eist. Wel houdt hij het voor mogelijk dat de Mexicaan se griep muteert en er alsnog een agressief virus ontstaat. Andere virologen vinden het vol komen terecht dat de Wereldge zondheidsorganisatie WHO en overheden groot alarm slaan. „Ik weet niet over welke specifieke deskundigheid iemand als profes sor Schellekens beschikt om dit soort uitspraken te doen", zegt voorzitter Gijs Ruijs van de Neder landse Vereniging voor Medische Microbiologie. „Virologie is niet zijn core business. De deskundigen in Nederland zijn verenigd in het Outbreak Manage ment Team. Daar zitten de men sen die het beste weten waar we op dit moment mee te maken heb ben." Ruijs maakt zelf deel uit van Voormalige SS'er vluchtte in 1952 uit gevangenis van Breda. OMMEN - De oorlogsmisdadiger Herbertus Bikker, alias 'de beul van Ommen', is sinds november 2008 dood. Dat heeft de politie van de Duitse stad Hagen gisteren De oud-SS'er werd 93 jaar oud. Hij woonde de afgelopen vijftig jaar in het Duitse Haspe nabij Dort mund. De politie trof Bikker dood aan achter de deur van zijn appar tement. Zijn dood had een natuur lijke oorzaak. Om die reden is er geen ruchtbaarheid aan zijn dood gegeven, aldus de politie. Bikker was een van de laatste in vrijheid levende oorlogsmisdadi- Herbertus Bikker fers. Hij werd geboren in de Alblas- serwaard en werkte als landarbei der. In 1939 werd hij lid van_ de NSB. Twee jaar later meldde hij zich aan bij de SS en vocht hij aan het Oostfront. Bikker raakte ge wond en keerde terug naar Neder land. Hij was vervolgens onder meer actief als SS-politieman in Nijmegen, Tiel en Maastricht. Van- Op tweede kerstdag 1952 •ontsnapte Bikker uit de Koepelgevangenis in Breda af augustus 1944 werkte hij in Kamp Erika bij Ommen. Daar ver wierf hij de naam 'Beul van Om men' vanwege de grote wreedheid waarmee hij gevangenen bejegen de. In november 1944 schoot hij de voor hem op de vlucht zijnde verzetsman Jan Houtman dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6