Zeeland is boos op politie en justitie Hypermodern ontwerp kenniscentrum Belastingdienst pzc Donderdag 30 april 2009 27 Dat de politie ingreep, kan ze zelfs wel billijken, want 'de wet is nou eenmaal de wet' 'Toen er tegenover ons in harddrugs werd gedeald, ben ik zelf naar de politie gestapt De uitbaters van café De Veehandel voelen zich niet boven de wet verheven. Wel verwijten ze politie en justitie 'buiten- sporig' optreden tegen de handel in softdrugs vanuit hun kroeg. door Harold de Puysseleijr Twee dingen wil exploitan- te Anje Burggraaff(56) benadrukken. „Wij zijn geen coffeeshop en zijn dat ook nooit geweest. En ik wil niet als zielig afgeschilderd wor den, want dat ben ik helemaal niet." Zestien jaar houdt ze samen met haar man café in het grensdorp Nieuw-Namen. Ze zijn kinderen van de jaren zestig en hebben daar om geen moeite met softdrugs. „In al die jaren ben ik wel veertien klanten kwijt geraakt die zich doodgedronken hebben aan de jonge jenever. Dat vindt iedereen normaal, maar aan softdrugs is nog nooit iemand gestorven." Haar man gebruikt ook wel wiet en nam na verloop van tijd Op ver zoek van klanten uit het café wel eens wat mee uit een coffeeshop in de Betuwe, waar hij oorspronke lijk vandaan komt. Niet om daar rijk van te worden. In de beginperiode verdienden ze er volgens Burggraaff zelfs geen cent op. „Bij de inval is maar 34 gram ge vonden. Dat was ook alles wat er in huis was. We praten hier dus echt niet over gigantische hoeveel heden." De Veehandel trok jongeren aan uit Nieuw-Namen, Kieldrecht, Ver rebroek en Beveren. Vrijwel alle maal meerderjarigen, aldus Burg graaff, die vooral naar de kroeg kwamen voor de gezelligheid en om een potje te biljarten of andere spelletjes te doen. „Het was algemeen bekend dat hier gerookt werd, maar we heb ben nooit enige overlast veroor zaakt. Dat is door onze directe bu ren ook bevestigd tegenover de po litie. Het draaide hier gewoon leuk. Onze buren snappen al die consternatie ook niet." Dat de politie ingreep, kan ze zelfs wel billijken, want 'de wet is nou eenmaal de wet'. „Alleen de manier waarop de poli tie hier met dertig man sterk, hon den en wapenstokken is binnen gevallen. Dat stoort me ontzet tend. Ze hadden alles bij elkaar acht processen-verbaal vanuit Bel gië over een periode van vier jaar. Mijn man werd direct in de boeien geslagen en afgevoerd. Ik kreeg de kans niet eens meer om hem nog even te zien." De Belgen hebben bovendien bo- 'Ik blijf achter met een onbehaagl\ voel me niet meer fijn in Nederland' .Ik ter op het hoofd, vindt ze, aange zien de handel in harddrugs daar snel om zich heen grijpt. „Toen er hier op het pleintje tegen over ons in harddrugs werd ge deald, ben ik zelf naar de politie ge stapt. Daar ben ik honderd pro cent tegen." Burggraaff verbloemt geenszins, dat ze samen met haar man gele genheid gaf om in De Veehandel te roken. Ook ontkent ze niet, dat ze vaste klanten van het roesmiddel voorza gen. Maar de ruim 140.000 euro De feiten in de zaak De Veehande'l Een overmacht aan Nederlandse en Belgische politiemannen doet eind ok tober 2007 een inval in café De Veehandel. Ze nemen ruim dertig gram aan softdrugs in beslag en arresteren uitbater Hans Buitenweg. Hij moet drie dagen de cel in. Anje Burggraaf en haar echtgenoot Hans worden begin december vorig jaar door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een taakstraf van 120 uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Het Openbaar Ministerie eist op 20 april dit jaar, dat het echtpaar 140.479 euro in de staatskas stort. Dat is volgens justitie het geld dat de exploitanten van café De Veehandel van eind 1999 tot eind oktober 2007 met de softdrugsverkoop zou hebben verdiend. Wanneer de rechtbank in Middelburg uitspraak doet over de ontne mingsvordering is nog niet bekend. die het echtpaar nu aan de Staat moet betalen als zijnde de verdien sten uit die handel, is volslagen be lachelijk vindt ze. „Ze vorderen alles wat wij bezit ten en nog een beetje meer terug. Al onze rekeningen zijn geblok keerd, inclusief de spaarrekenin gen van mijn dochter van zeven tien en zoon van vijftien. Ie kan er helemaal niets tegen doen. Ik vind dat volkomen ridicuul. Wij wor den gecriminaliseerd, terwijl we de meest sociale mensen zijn die er bestaan." Wanneer de rechtbank het eind oordeel velt over de vordering van het Openbaar Ministerie is nog niet bekend. Burggraaf schat zeifin, dat de uit spraak nog minstens vijf maanden op zich laat wachten. Opgegroeid in de flower power tijd van liefde en vrede, heeft haar rechtsgevoel door alle gebeur tenissen wel de grootste knauw ge kregen. „Vroeger was het nog mo gelijk om eens met de politie te dis cussiëren. Ik blijf achter met een onbehaaglijk gevoel. Ik voel met niet meer fijn in Nederland. We zijn hier zo langzamerhand aan het afglijden naar een politiestaat. Waren ze met twee binnen geko men, dan had het ook allemaal ge regeld kunnen worden. En om me na zoveel jaren hard werken alles af te pakken. Daar kan ik me echt nog steeds vreselijk boos om ma ken." 20% bijtelling BMW 116i en 118i www.zwartepoorte.nl GTI Zuidwest wint aannemersprijs Dow terneuzen - GTI Zuidwest heeft de Dow Contractors Award 2008 gewonnen, de jaarlijkse prijs voor onderaannemers van het chemie bedrijf Dow kende de prijs toe aan GTI omdat het bedrijf het beste uit de bus rolde op het gebied van de vei ligheid. GTI is betrokken bij de bouw van de nieuwe polyolfabriek in Terneuzen en kon zijn betrok kenheid afronden zonder veilig heidsincidenten. GTI is een tech nisch dienstverlener met circa 7500 werknemers in dienst. Lezing over wondere wereld van de fuga hulst - Vrijdag 8 mei verzorgt Mar cel Mangnus in de Baudeloozaal in Hulst een lezing over 'De wondere wereld van de fuga'. Het is een avondvullende presentatie over de fuga als muzikaal fenomeen. Mar cel Mangnus is laatstejaars orgelstu dent aan het Conservatorium Gent. Hij wil uitleggen aan het pu bliek wat een fuga is en hoe dit muzikaal werkt. Ook speelt hij pia no en laat video en andere beel den zien. De lezing begint om 20.00 uur. Mariahulde in Kioosterzande kloosterzande - Ter ere van de Mariamaand houden de bewoners van het WoonZorgCentrum Anto- nius woensdag 27 mei in de plaat selijke Heilige Martinus kerk een Mariahulde. Vrijwilligers brengen zoveel moge lijk ouderen naar het bedehuis. De hulde, die om 14.00 uur begint, wordt muzikaal verzorgd door het koor Viva la Musica. Het koor geeft na de dienst nog een concert. Voor alle aanwezigen staat dan de thee of koffie klaar. Artist-impression van het bio-base kenniscentrum dat verrijzen moet in de Koegorspolder bij Terneuzen. door Conny van Gremberghe terneuzen - Het nieuwe oplei- dings-en kenniscentrum \oor de biochemie wordt gebouwd op een perceel grond naast de skihal Snowbase in de Koegorspolder bij Terneuzen. De eerste paal voor het instituut moet nog dit jaar de grond in. Begin 2011 moet het cen trum draaien. De kosten van bouw en inrichting bedragen circa acht miljoen euro. De gemeente Terneuzen draagt de kosten voor ruim een hectare grond. Volgens projectleider Peter van den Kieboom zal het gebouw duurzaamheid uitstralen en wor den de binnenruimten heel trans parant. Het centrum krijgt diverse func ties. In eerste instantie dient het voor onderricht aan mensen die gaan werken in de bio-gebaseerde chemie. De opleidingen worden gegeven op mbo- en hbo-niveau. Niet alleen jongeren kunnen in er terecht ook technici die in de regu liere chemie werken kunren er worden om-of bijgeschoold. Het gebouw zal volgestouwd worden met demo-installaties. Voorts wordt het centrum een lo catie voor netwerkbijeenkomsten, congressen en symposia. Daar naast moet het hypermoderne ge bouw hét informatiepunt in de Be nelux worden voor de productie en het gebruik van duurzame ener giebronnen. In het bijzonder zal aandacht besteed worden aan bio- gebaseerde producten en - proces- Mededeling van Belastingdienst regio Zuidwest, kantoren Terneuzen, Goes, Roosendaal en Breda. Aankondiging: vanaf heden kunt u de aankondigingen voor executoriale verko pingen van onze regio vinden op www.veilingdeurwaarder.nl Doos met 18 sloffen sigaretten gestolen CADZAND - Dinsdag tussen 12.00 en 12.45 uur is uit een winkel aan de Erasmusweg in Cadzand een doos met 18 sloffen sigaretten ge stolen. Bovendien werd een kassa leeggehaald. Hoeveel geld is ver dwenen, is onbekend. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59