Veerse deel N57 vergt nog meer geld Een zaal vol voorbeeldburgers in Nieuwe Kerk het feestjaar^ Geen duidelijkheid over vakantie minima DIT WORDT SPZC Donderdag 30 april 2009 29 Rijk hikt aan tegen een 'extreem' probleem van geldontwaarding. door Henk Postma MIDDELBURG - Het Veerse deel van de nieuwe Rijksweg N57 gaat nog aanzienlijk meer extra kosten dan de drie miljoen die er sowieso al bij moet. Dat meldt het dagelijks provinciebestuur in antwoord op vragen van GroenLinks/PvdA. De tegenvaller heeft 'allerlei oorza ken', waaronder 'een extreem in dexeringsprobleem'. Dat wil zeg gen dat steeds is uitgegaan van oude kostenramingen, zonder reke ning te houden met de geldont waarding. Eenzelfde probleem deed zich voor bij het Middelburg se deel van de N57. Dat bleek uit eindelijk meer te kosten dan was geraamd voor het hele traject op Walcheren. Met als gevolg dat er niets meer overbleef voor het Veer se deel. Na langdurig geharrewar tussen Rijk, provincie en gemeente Veere kwam een jaar terug uiteindelijk 20 miljoen euro op tafel voor het Veerse deel. Een half jaar geleden erkende minister Eurlings dat daar nog drie miljoen bij zou moeten. Hij verwacht nu dus dat dit nog 'aanzienlijk' meer zal zijn. Komende maand overlegt het pro vinciebestuur opnieuw met minis ter Eurlings over de financiering van het tekort. Zeker is al wel dat Veere daar niet voor opdraait. Want: „De eventuele meerkosten boven de 20 miljoen euro zullen door het ministerie van Verkeer en Waterstaat en provincie Zee- Het Veerse deel van de nieuwe Rijksweg N57 zou 20 miljoen eu ro kosten. Dat blijkt veel te opti mistisch. Er komt nog 'aanzien lijk' meer bij dan 3 miljoen. land moeten worden opgebracht", schrijven gedeputeerde staten. Vorig jaar is afgesproken dat Veere in totaal 1 miljoen euro meebetaalt aan de N57. Burgemeester en wet houders zijn daartoe bereid. De ge meenteraad is daar nog niet mee akkoord gegaan. Die heeft wel een 'substantiële bijdrage' toegezegd, en daar een reeks voorwaarden aan verbonden. Belangrijke eis is dat de provincie bij Serooskerke een noordelijke rondweg aanlegt. Bij de kostenramingen voor de Veerse N57 is er al wel rekening mee gehouden dat de weg land schappelijk moet worden 'aange kleed'. Voor de provinciale wegen die na de aanleg van de N57 hun 'doorstroomfiinctie' verliezen zijn ook landschappelijke inpassings plannen ontwikkeld (Belvédère project, fase 2). Volgens gedepu teerde staten is het 'uitdrukkelijk' de bedoeling dat Veere daarvan de kosten betaalt. De provincie zal die wegen overdragen aan de ge meente. Het is overigens weer wel gebruike lijk dat de provincie dan een bud get meegeeft voor onderhoud. Veere aast ook op subsidie uit het fonds voor het Nationaal Land schap Walcheren. Lintjesborrel voor alle Schouwen-Duivelanders met onderscheiding. door David Duijnmayer ZIERIKZEE - Het was een drukke dag gisteren voor burgemeester Ge rard Rabelink. In zijn eerste jaar als burgemeester van Schou- wen-Duiveland mocht hij maar liefst tweeëntwintig lintjes opspel den. Nadien kon hij even bijko men op de tweejaarlijkse lintjes borrel, voor alle inwoners van Schouwen-Duiveland die ooit een 'De meesten hier zijn nog steeds actief in allerlei verenigingen en stichtingen' koninklijke onderscheiding heb- ben ontvangen. „Het waren er best veel vandaag", moest Rabelink toegeven. „Het was heel leuk. Blijkbaar zijn vrij willigers echt het cement van de samenleving op het eiland. Ik hecht veel waarde aan het werk dat zij doen - daarom vind ik het ook erg belangrijk dat we er veel aandacht aan besteden, bijvoor beeld door deze borrel." Op de lintjesborrel kwamen giste- Elke twee jaar nodigt de gemeente Schouwen-Duiveland alle inwoners die in het bezit zijn van een koninklijke of militaire onderscheiding uit voor de lintjesborrel. foto Ronald den Dekker ren rond de honderdvijftig oud-ge- lintje in ontvangst hadden geno- Folmer-Schilperoord en Kees Fol- decoreerden a£ waaronder een men. Het echtpaar Folmer uit mer kregen ieder een speldje voor aantal die dezelfde ochtend hun Nieuwerkerk bijvoorbeeld. Hilly de hulp die ze al zo'n twintig jaar samen aan Polen bieden. „Het is. heel bijzonder dat je als echtpaar op dezelfde dag een lintje krijgt", aldus Kees. De lintjesborrel was voor hen een leuk extraatje. „We moesten toch de hele dag vrijhou den van de kinderen", zegt Hilly. „We wisten niet waarom, maar toen ze zeiden dat Kees een pak aan moest, kreeg ik wel een ver moeden." 'Een zaal vol voorbeeldburgers', vond Rabelink de lintjesborrel. Het mag van hem best een jaar lijks terugkerende afsluiting van de lintjesregen worden. „Als er ten minste behoefte aan is. Maar als ik de opkomst zie, moet dat geen pro bleem zijn." De voorbeeldburgers zelf vinden het vooral gezellig, zo'n borrel. Leuk om bekenden tegen te ko men, en een beetje te kletsen. En waar kletsen mensen over die zich een leven lang verdienstelijk heb ben gemaakt voor de samenle ving? „Nou, over vroeger", lacht de 95-jarige Piet Boot, die zijn on derscheiding dertig jaar geleden in ontvangst nam. „En over het vrij willigerswerk dat we doen", vult Hans Does aan. „Want de meeste mensen hier zijn nog steeds be hoorlijk actief in allerlei stichtin gen, verenigingen of kerkgenoot schappen. Het gaat gewoon door." Houtekamer heeft het voorstel van de Cliëntenraad niet gezien. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het is nog geheel on duidelijk of minima op Schou wen-Duiveland in de toekomst gra tis met vakantie kunnen. In no vember vorig jaar lanceerde de Cliëntenraad dit idee en deed een oproep onder minima om zich te melden als geld voor een vakantie ontbreekt. Bij de Cliëntenraad hebben zich z6 personen gemeld, zegt Martin de Jong van de raad. „Maar dat zijn ze niet allemaal. Niet iedereen zal zich melden. We hebben wel steun gekregen van politieke par tijen. Alert!, GroenLinks en Leef baar Schouwen-Duiveland hebben gereageerd. Ik heb nu een plan bij de gemeente ingediend. Ik ver wacht alleen niet dat we dat dit jaar voor elkaar krijgen." De Cliën tenraad is met het voorstel geko men omdat ook in andere Zeeuw se gemeenten mogelijkheden zijn voor minima om af en toe op va kantie te gaan. De Jong gaat er van uit dat iemand voor zeshonderd euro op reis kan. Wethouder Gilles Houtekamer heeft nog geen voorstel van deze strekking gezien. „Ik heb het in de krant gelezen", zegt hij. „Maar ik heb hier nog niets gezien." Houte kamer weet ook nog niet of hij wel zo enthousiast is. „Het is goed dat de Cliëntenraad dit aan de or de stelt, maar ik heb de algemene lijn dat diegene die hulp en zorg nodig hebben direct hulp krijgen. Dat is voor mij heel belangrijk en dat is met de demografische ont wikkeling en bezuinigingen al een hele opdracht. Ik ben zeer terug houdend met andere zaken." _r op Zep Middelburg oan de A58 «Hslog Dit wordt he» »eest|oa Jansen, middelburg. H cnoften, fete** fe** Meer info op! Tot aan kerst openen in|,e|en. „ww repmiddelburg." maandeliiks nieuwe v,B(1 je cr de Voof iB,lch.,ngen verb attracties, winkels, kste belevenissen 0297 214067 horeca en sportvoor Ieeland. %i©«**n9cn' »ur: Zep Middelbgjp ia een project van TCN en RECC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49