Het streek- en landbouwmuseum gaat Biologische producenten in de schijnwerper Expositie belicht de omgekomen 'vijand' Be I astingdienst La Strada terug 26 [Donderdag30april2009 PZC Hoefijzers, land. Ook die horen bij het agrarisch erfgoed van Schouwen-Duive- Wat begon als een bonte verzameling oude spullen in een leegstaande school is uitgegroeid tot een breed geworteld streekmuseum. Goemanszorg leeft. door Piet Kleemans Vorig jaar waren het eilan- delijke bakkers waar de schijnwerper op werd ge richt. Dit jaar staat op de donateursdag van Streek- en Land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor de biologische produc tie op Schouwen-Duiveland van van voedsel en aanverwante pro ducten centraal. Zes agrarische on dernemers geven zaterdag 9 mei tekst en uitleg. „We zijn altijd be zig om het mu seum levendig te houden en te zor gen dat het draagvlak ervoor breed blijft. Ie moet blijven vernieu wen", zegt voorzitter van de Stich ting Vrienden van Goemanszorg Ken Buth. Hij geeft aan dat Goe manszorg op alle mogelijke manie ren aan de weg timmert, om zo breed mogelijk te wortelen op Schouwen-Duiveland. „We probe ren bijvoorbeeld ook jongeren zo veel mogelijk bij het museum te betrekken door onder meer projec ten te doen op scholen. En verder hebben we bijvoorbeeld door het seizoen heen allerlei demonstra ties." De inspanningen van Goe manszorg zijn niet vergeefs. De laatste jaren kruipt het bezoekers aantal elk jaar weer wat omhoog. Buth: „We streven naar 10.000 be zoekers." Moet kunnen volgens Buth, want Goemanszorg ligt stra tegisch. „Er komt hier zowel een menroute als een fietsroute langs." Ideeën voor uitbreiding van het aanbod zijn er voldoende. „We hebben een stuk grond bijgekocht. Dat wordt nu nog gebruikt als par king voor touringcars, maar we willen kijken of we daar ooit een ouderwetse weide met dieren kun nen realiseren. En een ouderwetse varkensstal ergens op het terrein, dat zou ook wel leuk zijn." Ook de naast Goemanszorg gele gen woning bij bijbehorende schu ren is aangekocht. „De woning Buth en ook op dat gebied zitten ze bij Goemanszorg niet stil. Bij de opening van het nieuwe seizoen, begin april, werd de nieuwe huis stijl gepresenteerd. Forse banieren met gestileerde graanhalmen die tevens de G van Goemanszorg vor men, prijken trots bij de entree van de fraai gerestaureerde boerde rij waarin het museum is onderge bracht. Buth: „En uiteraard komt dat nieuwe logo straks overal in het museum terug." Grote veranderingen aan de collec tie zijn in het nieuwe seizoen niet doorgevoerd, maar dat wil niet zeg gen dat er niets gebeurd is. De wis selexpositie 'Van graan tot brood' gaat in de reprise en in de periode van mei tot en met september staan (op dinsdagen en zaterda gen) demonstraties tarwe dorsen, meel malen en brooddeeg afbak ken. Tijdens die demomiddagen is de nabijgelegen We zijn altijd bezig om het museum levendig te ^drijfen kan te- houden Ken Buth, voorzitter vriendenstichting Goemanszorg zocht worden. In de nostalgische wordt nu nog verhuurd, maar op termijn willen we die ook bij het museum betrekken", aldus Buth. Welke functie de woning dan pre cies krijgt, daar moet nog op gestu deerd worden. „]e moet creatief zijn en dat valt niet altijd mee. Maar we doen het ook altijd met z'n allen, de Vriendenstichting, de beheerstichting en de stichting die voor de collectie zorgt. Iedereen met een goed idee is welkom." Presentatie is belangrijk, weet bakkerij van Goemanszorg wor den vers gebakken koekjes ver kocht. Typerend voor de collectie van Goemanszorg blijft de 'afde ling' vlasbewerking. Bezoekers kunnen kennismaken met alle fa cetten van het ambachtelijk vlasbe- werken. Ook wordt ruim aandacht besteed aan de techniek van het verven van textiel met meekrap. De - zeer informatieve - website (wWw.goemanszorg.nl) is geheel vernieuwd. Presentaties tijdens donateursdag van museum Goemanszorg. Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg zet zater dag 9 mei tijdens de jaarlijk se donateursdag de biologische productie van voedsel en aanver wante zaken op Schouwen-Duive land in de schijnwerpers. Zes be drijven verzorgen een presentatie. Biologische Kwekerij Zuidbos uit Noordgouwe timmert ondertus sen al 25 jaar aan de weg en niet zonder succes. De afzet van pro ducten is vooral lokaal. Kwekerij Zuidbos verkoopt via de eigen win kel en door middel van abonne menten. Daarnaast houdt Zuidbos elke zaterdagochtend een biologi sche markt op het eigen erf. Dieneke Klompe uit Ellemeet be gon in 2002 een consumptieve kwekerij met bijzondere groenten, kruiden en eetbare bloemen. Klompe levert aan restaurants in de omgeving en aan een groothan del die haar produkten verder af zet. Ze levert ook speciale recep ten, toegesneden op haar bijzonde re producten. Eén van de jongste spelers op de biologische markt op Schou wen-Duiveland is Biologische Fruitkwekerij Jansonius in Nieu- werkerk. Telers Pieter Jans Janso- nius en Ingeborg Buitink hebben in september 2007 de omschake ling naar biologisch ingezet en ver wachten nog dit jaar de tanden te kunnen zetten in de eerste biologi sche appels en peren van hun Muyehof Vleesboerderij Boot uit Kerkwerve verkoopt rund- en varkensvlees, zowel vers als uit de diepvries. Het rundvlees komt van runderen die op de boerderij zijn opgegroeid en gevoerd met natuurlijke produc ten. De maïs en tarwe die op het land worden verbouwd zijn be stemd voor de runderen die op stal staan. De winkel bevindt zich in de voormalige landbouwschuur. De familie De Reus uit Nieuwer- kerk maakt inmiddels al een kwart eeuw boerenkaas. Die is gemaakt van melk van de koeien in de ei gen stal. Kaas maken is de passie van de fa milie De Reus die niet alleen jon ge, belegen, oude en overjarige kaas levert, maar daar bovenop zo'n tien soorten kruidenkaas. Wijnhoeve De Kleine Schorre is sinds vorig jaar de grootste wijn gaard van Nederland met 30.000 wijnstokken. De productie ligt op ongeveer 40.000 flessen wijn per jaar. De Kleine Schorre levert on der meer aan luchtvaartmaatschap pij KLM. De Zeeuwse wijn wordt vergeleken met de beste Elzasser wijnen. Biologische bedrijven hebben op Schouwen-Duiveland zeker nog niet de boventoon maar volgens de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) is er wel spra ke van groei en dat geldt ook voor Zeeland waar volgens cijfers van de ZLTO zo'n 43 biologische be drijven zijn. Het gros van de Zeeuwse biologi sche bedrijven betreft akkerbouw. Op Sint Annaland zijn twee biolo gische tuinders op een totaal van 65 in heel Nederland. Mededeling van Belastingdienst regio Zuidwest. kantoren Terneuzen, Goes, Roosendaal en Breda. Aankondiging: vanaf heden kunt u de aankondigingen voor executoriale verko pingen van onze regio vinden op www.veilingdeurwaarder.nl goes - Het begin januari door brand zwaar beschadigde café La Strada in Goes komt terug. Eige naar Eric van de Linde hoopt dat op korte termijn de herbouw kan beginnen. „Ik wil het café weer op trekken in dezelfde stijl en sfeer." De herbouw duurt drie maanden. door Annemarie van Zevenbergen ARNEMUIDEN - Franz Kiener. Slechts een naam op een houten kruis. Omgekomen in het lazaret Arnemuiden in 1944. Zijn naam kom je tegen op de tentoonstelling Zij hadden ook een moeder in 't Stadtuys in Arnemuiden. Een ex positie die een niet alledaags on derwerp belicht; de omgekomen Duitse soldaten in het lazaret Arne muiden. Dat werd in september 1944 in gebruik genomen en opge heven in november datzelfde jaar, na de bevrijding van Arnemuiden. Zelfs nu nog roept die invalshoek hier en daar weerstand op in het dorp, vertelt Gertrude van de Ket terij. Zij heeft het historisch onder zoek voor de tentoonstelling ver richt. „Sommige bewoners van Ar nemuiden waren niet blij met on ze keuze. Maar, zoals de titel van de tentoonstelling al aangeeft, ook die soldaten hadden familie; moe ders, vrouwen, broers of zussen." De studente geschiedenis bracht samen met haar broer Klaas uren door in het Zeeuws Archief met het fotograferen van documenten die betrekking hebben op de Duit se soldaten. De wanhoop die uit sommige brie ven spreekt, vond ze 'schokkend'. „We hebben bijvoorbeeld de brief van een vrouw gevonden die drie jaar na de oorlog nog steeds niet wist wat er met haar man gebeurd was of waar hij gebleven is. Dat is toch heel triest." Openingstijden: vanaf morgen tot en met 1 november elke woensdag-en zaterdagmiddag van 13.00 tot 17.00 Gertrude van de Ketterij verrichtte historisch onderzoek voor de expositie uur. Voor groepen op afspraak. 'Zij hadden ook een moeder'. foto Ruben Oreel Streek en Landbouwmuseum Goemanszorg is gevestigd in een fraai geres taureerde boerderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 46