nog te vaak links liggen Drenthe, Limburg en dan pas Zeeland Mat Hoera! Matroos krijgt werkstraf Onbekende belt uit naam GGD naar meisje voor onderzoek pzc Donderdag 30 april 2009 3 Wij zijn vandaag geopend van 11.00 - 17.00 uur DE PAGTER NTIEK INTERIEUR MIDDELBURG Herenstraat 9 Segeersstraat 8 DOMBURG Markt 1 VEERE Kaai 53 rn.depagterantiekenintcrieur.nl COMMENTAAR Koninginnedag vieren in Zeeland? Kijk wat er vandaag te doen is op www.pzc.nl/koninginnedag A door Nadia Berkelder Ze zijn er bijna. Alleen nog van Vlissingen naar Dom burg en dan zit de etappe voor Marja Brosens, Annie de Ko ning en Irena Sas erop. De drie Bel gische fietssters zijn woensdagoch tend vanuit Maldegem vertrokken en maken nu een meerdaagse tocht door Zeeland. In Breskens hebben ze de boot genomen. Nu eten ze een broodje in Vlissingen. Ze volgen de knooppunten, vertel len ze. De nummers staan op een briefje dat onder het plastic klepje op hun stuurtas zit. „Tot nu toe is het heel goed gegaan", zegt De Ko ning. „Soms missen we wel eens een knooppunt", lacht Brosens. „Maar dat is dan onze schuld." Ze vinden de knooppunten in België GOES - Een onbekende man heeft vorige week naar een tienermeisje uit Goes gebeld om te vragen of ze mee wilde doen aan een onder zoek. Hij vertelde de moeder, die de telefoon beantwoordde, dat het onderzoek vanuit de GGD was op gestart en met medeweten van de school werd uitgevoerd. Het zou gaan om een onderzoek dat via de telefoon gedaan kon worden. Hij zei dat het ging om een onder zoek bij meisjes tussen 16 en 19 jaar. De telefoonnummers zou hij makkelijker te volgen, er staan daar meer bordjes dan hier. „Soms", zegt De Koning, „staan die bordjes ineens aan de andere kant van de straat." Maar de weg vinden in Zeeland is makkelijk, vindt Brosens. „]e moet eigenlijk gewoon de zee links laten liggen." De drie zijn de helft van een fiets club van zes. De andere drie zijn op weg naar Lourdes. Degene die altijd de route voor hun jaarlijkse voorjaarstocht uitstippelde, zit in Frankrijk, dus moesten ze dit jaar zelf een bestemming verzinnen. via de school hebben gekregen. De moeder kreeg via doorvragen in de gaten dat het verhaal niet klop te. De GGD Zeeland vermoedt dat de man gebruik heeft willen ma ken van de recente prikcampagne tegen baarmoederhalskanker. De dienst raadt mensen aan nooit op dergelijke verzoeken in te gaan. De GGD doet nooit telefonisch onder zoek. Zij nodigt kinderen schrifte lijk uit voor een onderzoek op school of onderzoekslocatie van de GGD. Het werd Zeeland. „We zijn al op de Veluwe geweest, in Friesland - waar we de elfstedentocht gereden hebben, in Giethoorn, daar bij die hunnebedden in Drente, op Texel, in Duitsland en in Valkenburg." En waarom nu pas in Zeeland? „Dat weet ik eigenlijk niet", zegt Brosens. „Iemand anders bepaalt altijd de route. Maar we komen wel vaak in Zeeland hoor, voor de kust." De Koning: „Nooit naar de Belze: die commerce hè,die drukte. En die gebouwen..." middelburg - Foto's gemaakt op Koninginnedag? Zet ze op de web site van de PZC. Ga naar www.pzc.nl/foto en plaats uw fo to's in de map 'Koninginnedag 2009'. De mooiste foto's maken kans op plaatsing in de papieren krant. De fietspaden zijn in Zeeland veel beter dan in België. Brosens: „Van ochtend reden we nog over de kas seien." „En de natuur is meteen ook heel anders", vindt De Ko ning. Brosens: „Het is hier gewoon altijd schoon." Ze logeren bij gastgezinnen, die ze via de organisatie Vrienden op de fiets hebben gevonden. „Ie moet lidmaatschapsgeld betalen", vertelt De Koning. „Maar dan betaal je maar 18,50 per nacht, met ontbijt." Brosens: „Wij willen een beetje luxe 's nachts. Een goed bed." Wat ze nog missen? Een reparatie service, dat zou handig zijn. Brosens: „Ik heb het banden plak ken wel geoefend met mijn man, maar als ik het alleen moet doen..." arnhem - Een 27-jarige Vlissinger, matroos van de HM Zuiderkruis, is door de militaire rechtbank in Arnhem veroordeeld tot 180 upr werkstraf, naast een maand cel voorwaardelijk. De man liet op het marineschip het wapen van een vrouwelijke collega afgaan, waardoor er enkele lichtgewonden vielen. Het gebeurde op 12 oktober 2007 toen de Zuiderkruis voor de kust van het Kroatische Split lag. In een 'jolige bui' wilde de Vlissin ger de vrouw omhelzen. Zeeland heeft een wereld te winnen. Die van de fietsende toerist. Want deze provincie komt veel te laat op in de hoofden van fietsers die een leuk terrein zoeken. Slechts een paar procent van de fietstoeristen kiest voor de kust. Langs de zee, door de duinen, over kolossale kunstwerken, met pontjes, de vergezichten over het vlakke land, het beroemde Zeeuwse licht, een unieke zilte atmosfeer, het is hier allemaal. Het wordt echter niet goed uitgevent. Zeeland blijft beschamend ver achter op geliefde fietsprovincies als Gelderland, Drenthe en Limburg. Dat moet snel veranderen. De stichting die Zeeland promoot werkt wel aan verbetering maar de aanpak is nogal fragmentarisch en willekeurig. Wat heb je aan bagagevervoer in één gemeente, welke fietstoerist wil tussendoor in een kano of op skeelers? Wat is het nut van een woud van routes, terwijl een beetje fietser best zijn eigen weg kan kiezen? De intenties zijn ongetwijfeld goed, en de belanghebbende bedrijven en overheden vinden elkaar wel, maar zoals zo vaak in Zeeland leidt dat niet tot een aantrekkelijke samenhang. Zo fraai als het Zeeuwse land, zo mat is het beeld waarmee - Zeeland de boer op gaat. Op zeeuwsefietsdag.nl staan nu nóg de trieste beelden van de verregende fietsdag 2008. BIJ NADER In het verhaal Perfect day van Goes tot New York in de krant van woensdag is een fout geslopen. De beiaardier die zijn ongenoegen uit over het feit dat hij op Koninginne dag niet kan spelen in Middelburg heet Henk van Putten en niet Henk Vogel. Vogel, die trouwens Jos heet, bespeelt het Middelburg se carillon ook wel eens, maar op Koninginnedag speelt Jos Vogel in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. 'Soms missen we wel eens een knooppunt. Dan staan de bordjes ineens aan de verkeerde kant van de straat' Marja Brosens, Annie de Koning en Irena Sas bij het station in Vlissingen. foto Nadia Berkelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3